Jakie składniki powinna zawierać dobra karma dla psów, a jakich nie powinno w niej być?

Każdy właściciel kochający swojego czworonoga stara się zapewnić mu optymalne warunki – kąpie go, szczotkuje, zabiera na spacery oraz kontrolne wizyty u weterynarza. Codziennie zapewnia mu jedzenie. I właśnie tej kwestii warto się przyjrzeć, bo wybranie odpowiednio zbilansowanej karmy z pewnością przyczyni się do dobrostanu pupila i będzie wspierało jego zdrowy rozwój.

Na co zwracać uwagę wybierając karmę dla psa?

Decydując się na zakup karmy dla psa trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, jak np. wiek psa. Nie każdy starszy pies poradzi sobie z karmą suchą. Innej karmy będą potrzebowały szczeniaki, innej suki w ciąży a jeszcze innej psy, które są na co dzień bardzo aktywne. Pierwsza decyzja dotyczy właśnie rodzaju karmy – sucha czy mokra? Karma sucha jest mocno kaloryczna i ma mniejszą wilgotność. Podając ten rodzaj karmy należy zadbać o dodatkowe nawodnienie psa. Z kolei karma mokra jest o wiele mniej kaloryczna, trzeba więc podawać większe porcje, ale pozytywnie wpływa na nawodnienie pupila. Często mokre karmy polecane są dla psów starszych lub takich, które z jakichś powodów mają problemy z gryzieniem.

Nie bez znaczenia jest również skład karmy. W dobrej karmie, mięso musi znajdować się na samym początku składu. Powinno być go w karmie najwięcej pod względem zawartości. Mięso wykorzystane do produkcji karmy powinno być wysokiej jakości, nie ma tu miejsca na podroby czy zmielone kości. Bardzo ważna jest obecność w karmie kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasów omega-3 oraz omega-6. Wraz z innymi makro i mikroelementami przyczynią się one nie tylko do pięknego wyglądu sierści pupila, ale też wzmocnią jego zęby, kości oraz mięśnie.

Tych składników w karmie unikaj!

Niestety, w wielu karmach występują składniki, których psy powinny unikać. O jakich składnikach mowa? Chodzi między innymi o syntetyczną witaminę K3 nazywaną też menadionem – jej nadmiar jest toksyczny dla psów i może uszkodzić wątrobę tych czworonogów. Warto wspomnieć, że potrzebna dla psów ilość witaminy K jest naturalnie wytwarzana przez bakterie zasiedlające ich przewód pokarmowy. Równie niebezpieczny jest azotan sodu występujący również pod nazwą E251 – jego zadaniem jest sztuczne poprawienie smaku i koloru karmy, jednak może wywoływać choroby krwi oraz raka. Kupując karmę warto dokładnie sprawdzić zawartość soli – jej nadmiar wywołuje odwodnienie oraz choroby układu krążenia. Dobra karma nie powinna mieć w swoim składzie kukurydzy oraz soi – produkty te są ciężkostrawne dla psów i mogą powodować problemy trawienne. Dobra jakościowo karma dla psa nie może być wzbogacona o chemiczne konserwanty, wzmacniacze i ulepszacze smaku.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o karmie dla psów? Szeroki wybór bardzo dobrych jakościowo karm posiada sklep zoologiczny fera.pl. Masz jakieś pytania? Coś jest dla Ciebie niejasne? Skorzystaj z formularza kontaktowego i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości związane z wyborem karmy dla swojego czworonożnego pupila!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *