Kaganiec dla psa – jak wybrać? Wskazówki.

Kaganiec dla psa jest wymagany w wielu miejscach publicznych, przede wszystkim w środkach komunikacji (np. autobusie, tramwaju, pociągu). Dotyczy to głównie ras średnich i dużych.

Rodzaje kagańców

Nawet łagodny i bardzo dobrze ułożony pies, kiedy znajdzie się w sytuacji stresowej (w tłumie ludzi, hałasie), może zachować się w sposób nieprzewidywalny. Kaganiec dla psa może być wówczas niezastąpiony. Zapewni bezpieczeństwo nie tylko pupilowi, ale również jego najbliższemu otoczeniu. Dobierając kaganiec, warto pamiętać o tym, aby nie krępował ruchów psa, nie obcierał wrażliwych okolic pyska i ułatwiał mu swobodne oddychanie. W przeciwnym razie zwierzę może czuć się sfrustrowane i zmęczone. W związku z tym, że kaganiec stanowi pewne ograniczenie dla psa, musi być dla niego wygodny i wykonany z bezpiecznych materiałów. Najważniejszy jest wybór właściwego rozmiaru, aby zwierzę mogło swobodnie szczekać i wentylować się. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów kagańców, przy czym każdy ma wady i zalety.

  • Kaganiec metalowy – jest jednym z pierwszych kagańców dostępnych na rynku. Obecnie często odchodzi się od niego na rzecz kagańców z materiałów sztucznych lub ze skóry. Do zalet metalowych kagańców zaliczyć można swobodę oddychania i szczekania oraz łatwość w czyszczeniu. Wadami są duża masa oraz ryzyko pojawienia się otarć na skórze zwierzęcia. Ponieważ takie rozwiązanie jest dość ciężkie, nie nadaje się dla małych ras.
  • Kaganiec skórzany – jest znacznie lżejszy i wygodniejszy niż kaganiec metalowy, dzięki czemu nie powoduje dyskomfortu u psa. Zwierzę może się swobodnie wentylować i szczekać. Do wad skórzanych kagańców zalicza się wysoką cenę, a przy dużej eksploatacji – niską trwałość.
  • Kaganiec plastikowy – jest najlżejszy ze wszystkim rodzajów kagańców. Mogą korzystać z niego nawet najmniejsze psy. Nie powoduje odparzeń i otarć. Nie jest też tak chłodny w dotyku jak metal. Jest trwały, tani i prosty w czyszczeniu. Często jednak nie sprawdza się u dużych ras.
  • Kaganiec fizjologiczny – skonstruowany jest w taki sposób, aby jak najlepiej dopasował się do wielkości pyska i pozostałych walorów fizjologicznych psa. Materiałem do wytwarzania tych kagańców jest głównie plastik lub metal obudowany elementami gumowymi. Ten typ kagańca jest jednak dość kosztowny i duży.

Jak dobrać psu kaganiec?

Przed zakupem kagańca należy zmierzyć obwód szyi czworonoga. Zbyt ciasny kaganiec nie tylko uniemożliwia swobodne oddychanie, ale jest dla zwierzęcia mało komfortowy. Noszony przez długi czas, może powodować problemy ze zdrowiem. Z kolei luźny grozi osunięciem się w trakcie kryzysowych sytuacji.

 

Przyzwyczajanie psa do noszenia kagańca może być początkowo trudne, a cały proces wymaga cierpliwości i czasu. Najlepiej jest przyzwyczajać zwierzę do spacerów z kagańcem od szczenięcych lat. Ważne, aby pupil nie kojarzył tego akcesorium z czymś negatywnym lub karą. Na początkowych etapach nauki warto najpierw pokazywać mu kaganiec i dawać do obwąchiwania. Dobrym sposobem jest nagradzanie psa ulubionym przysmakiem za sam kontakt z kagańcem. Kiedy właściciel zauważy, że zwierzę nie ma problemów z zakładaniem kagańca, warto zabrać je w nim na krótki spacer. Cierpliwa nauka szybko przyniesie pożądane efekty.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *