Kaganiec dla psa – wybieramy najlepszy

Biorąc pod uwagę różnego rodzaju przepisy oraz regulacje prawne, nieodłącznym wyposażeniem każdego psiarza żyjącego z pupilem w mieście, powinien być kaganiec. W przypadku niektórych ras jest on wręcz wymagany, w innych miejscach natomiast, takich jak parki czy komunikacja miejska, każdy czworonóg powinien mieć go założonego. Warto zdać sobie sprawę, że prawidłowo dobrany kaganiec nie sprawi naszemu pupilowi dyskomfortu, może go natomiast uchronić przed wieloma sytuacjami takimi jak porozrzucane resztki jedzenia, które mogą powodować problemy żołądkowe.

Jak dobrać kaganiec dla psa?

Wybierając kaganiec dla pupila, musimy wyposażyć się w niezbędne wymiary naszego czworonoga:

  • Długość kufy od stopu, czyli miejsca, gdzie pysk przechodzi w czoło,
  • Obwód głowy od początku kufy poprowadzony pod uszami,
  • Szerokość kufy w najszerszym miejscu.

Na podstawie tych wymiarów musimy przeanalizować modele dostępne na rynku, pamiętając, że odpowiednio dobrany kaganiec będzie miał wymiary o około 0,5-1 cm większe, aby zapewnić czworonogowi komfort podczas użytkowania. Podczas mierzenia kagańca warto zwrócić uwagę na to, aby mógł on swobodnie otworzyć pysk, gdyż jest to jego jedyny sposób na termoregulację organizmu! Warto zwrócić uwagę również na to, aby nasada kagańca nie nachodziła psu na oczy.

Rodzaje kagańców dla psa

Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rodzaje kagańców u psa z wyszczególnieniem ich wad i zalet. Warto też wziąć pod uwagę, że niektóre modele mają swoje konkretne przeznaczenie i nie nadają się do codziennego użytkowania. Kagańce dla psów w Babuzoo.pl występują w wielu modelach i rozmiarach, dzięki czemu każdy dopasuje odpowiedni model do swojego czworonoga.

Kaganiec weterynaryjny

Jest to rodzaj materiałowego kagańca, który dokładnie przylega do zamkniętej kufy czworonoga. Jego zadaniem jest chwilowe uniemożliwieniu psu ugryzienia w sytuacjach dla niego niekomfortowych takich jak wizyta u weterynarza. Bardzo istotne jest to, aby nie stosować kagańca weterynaryjnego w innych sytuacjach niż wizyta u weterynarza! Uniemożliwia on psu swobodne ziajanie i może być przyczyną przegrzania się organizmu, a w skrajnych wypadkach sprzyjać udarom!

Kaganiec metalowy

Jest to jeden z popularniejszych modeli kagańców, które możemy znaleźć w sklepach zoologicznych. Umożliwia on co prawda psu swobodne ziajanie i otwieranie pyska, natomiast metal, który jest ciężki, nie jest komfortowy w noszeniu. Dodatkowo pies może obijać nim różne przedmioty i stanowić zagrożenie dla siebie i otoczenia. W lecie natomiast metal może nagrzać się od promieni słonecznych.

Kaganiec fizjologiczny

Zdecydowany lider tego zestawienia. Wykonany jest zazwyczaj z ze specjalnego tworzywa, które jest lekkie, elastyczne i nie nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych. Dodatkowo model ten został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić dopasowanie go psom każdej rasy i wielkości. Dzięki specjalnemu rozstawowi szczebelków nasz pupil może się napić, a także zostać nagrodzonym smakołykami. Oczywiście może również swobodnie ziajać. Jeżeli szukamy kagańca, który spełni swoją rolę w mieście i zapewni psu komfortowe warunki, powinniśmy zdecydować się właśnie na ten model.

Jaki kaganiec wybrać – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że kaganiec stanowi obowiązkowy element wyposażenia psiej szafy. Warto jednak wybierać go rozważnie, na podstawie potrzeby naszego psa i z myślą o jego komforcie. Prawidłowo dobrany będzie odpowiednim elementem, który zapewni bezpieczeństwo zarówno naszemu psu, jak i wszystkim dookoła.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *