Kąpiel szczeniaka – kiedy i jak często kąpać małego psa?

Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na kąpiel szczeniaka, jest jego nieprzyjemny zapach lub nagromadzony brud. Czasem kąpiel stosuje się w przypadku psów z chorobami skóry w ramach leczenia zaleconego przez weterynarza. Powstaje jednak pytanie: czy kąpać psa, a jeśli tak, to jak często i jak to zrobić najlepiej? Oto porady dotyczące mycia szczeniąt.

Temat kąpieli zwierząt domowych wywołuje wiele kontrowersji nie tylko wśród właścicieli, ale także lekarzy weterynarii oraz hodowców. Weterynarze przeważnie są tu zgodni, że kąpiele są zbędne, ponieważ koty i psy same potrafią zadbać o swoją higienę, wskazują jednocześnie na to, że kąpiele mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla szczeniąt w przypadku niedoświadczonych właścicieli. Jakie to jest niebezpieczeństwo? Chodzi o możliwość przeziębienia po kąpieli albo też spowodowanie traumy u zwierzęcia.

Kąpać czy nie kąpać?

Sprawa komplikuje się, kiedy maluch bardzo się wybrudził lub zaczyna nieładnie pachnieć, a pod ręką nie ma już psiej mamy, która mogłaby go wylizać. Wówczas nie bójmy się go wykąpać – zadbajmy tylko o to, aby kąpiel była krótka, aby pomieszczenie było nagrzane i pozbawione przeciągów, a przede wszystkim zadbajmy o komfort i zaraz po kąpieli szczeniaka wysuszmy i owińmy kocem.

Dorota Sumińska, lekarz weterynarz, właścicielka 10 kotów i 10 psów, autorka wielu książek o zwierzętach, jest zdania, że kąpiel u szczeniaka wymaga odpowiedniego podejścia, aby nie kojarzyła mu się ona z karą i nie powodowała zbędnych stresów. W swoich wystąpieniach i publikacjach zaznacza, że jedyną okolicznością uzasadniającą kąpiele domowe jest sytuacja, kiedy pies wytarza się w podejrzanej substancji, na przykład w padlinie. Zaznacza, że nie można kąpać zwierząt, ponieważ włosy (sierść) są ochroną przed zimnem, ciepłem, brudem i infekcjami, a kąpiele przy użyciu dostępnych szamponów zmywają tę warstwę ochronną. Ponadto im częściej psa kąpiemy, tym więcej łoju (czyli warstwy ochronnej) wytwarzają gruczoły łojowe i dochodzi do łojotoku, zatem pies zaczyna intensywniej i bardziej nieprzyjemnie pachnieć. Jest to więc błędne koło.

Stanowisko to jest zgodne z rekomendacjami RSPCA, czyli australijskiej organizacji o zasięgu międzynarodowym zajmującej się dobrostanem zwierząt, która w swoim poradniku „The Ultimate Guide to Grooming and Bathing Your Dog” opublikowała również zalecenia dotyczącego tego, jak często kąpać psa.

Jak często kąpać szczeniaka?

Jak już zostało wspomniane, psy powinny być kąpiele tylko w razie potrzeby – takie zalecenie promuje m.in. RSPCA. Kąpiel jest zazwyczaj wymagana, kiedy pies ma nieprzyjemny zapach lub ma mocno zabrudzoną sierść. Jednocześnie należy mieć świadomość, że nieprzyjemny zapach psa może być spowodowany czynnikiem zewnętrznym (wytarzanie się w odchodach), ale też może być objawem problemów medycznych (problemy skórne lub z uchem). Dlatego, jeśli nie możemy zidentyfikować przyczyny lub mimo zastosowanych środków zaradczych zapach się nadal utrzymuje, zwierzę powinno być przebadane przez lekarza weterynarii.

Kwestię częstotliwości mycia psa precyzyjniej ujmuje lek. wet. Małgorzata Łukuć z Przychodni Weterynaryjnej, która podaje, że psy należy kąpać nie częściej niż co 3-6 miesięcy w zależności od rodzaju włosa i miejsca bytowania pupila, przy czym psy przebywające na zewnątrz (psy podwórkowe) powinny być kąpane dwa razy do roku – najlepiej przed sezonem letnim, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, i ponownie przed jesienią.

W przypadku szczeniaków, które mają bardzo słabą naturalną barierę ochronną, ogólne zalecenia są takie, aby przez pierwsze dwa miesiące życia bezwzględnie unikać kąpieli. Pierwsza kąpiel powinna być wykonana nie wcześniej niż przed 8. tygodniem, a najlepiej nawet przed 12. tygodniem życia. Należy pamiętać, że kąpiel u szczeniąt powinna być przeprowadzona tylko doraźnie i z zastosowaniem odpowiednio delikatnych preparatów. Przy małych zabrudzeniach wystarczy przemyć sierść lub wybrane okolice, np. nos czy okolice oczu, zwilżoną i miękką szmatką, przy tym nie jest wymagane stosowanie szamponu lub innych środków kosmetycznych. Bardzo ważne jest również regularne szczotkowanie, ponieważ to pomaga pozbyć się zanieczyszczeń.

Jak dobrze wykąpać szczeniaka?

Do kąpieli szczeniąt należy podejść w sposób stopniowy, spokojny i cierpliwy. Niezbędne staje się zapewnienie maksymalnie komfortowych warunków dla pupila. Dlatego nauczmy psa, aby kojarzył kąpiele z nagrodami lub rzeczami, które lubi (głaskanie, wspólna zabawa itd.), przy tym wszystkie czynności wykonujmy powoli, aby nasz czworonożny przyjaciel czuł się zrelaksowany i to doświadczenie kojarzyło mu się wyłącznie pozytywnie.

Należy dać psu czas, aby oswoił się z sytuacją. Zanim przystąpimy do pierwszego mycia zwierzaka, upewnijmy się, jak reaguje na suszarkę, ponieważ po kąpieli bezwzględnie należy psa wysuszyć, nawet latem. Jeśli trzeba, powoli oswajajmy psa z suszarką, kładąc ją najpierw na ziemi blisko niego bez włączania, żeby spokojnie ją obwąchał i zapoznał się z nią, a dopiero potem włączmy na najmniejsze obroty w pewnej odległości od niego. Na pewno należy malucha zapoznać również z wanną lub umywalką (niezwykle wygodna do kąpania szczeniąt) – w tym celu należy wyłożyć ją matą antypoślizgową i wkładać szczenię, gdzie czekać będzie na niego smakołyk, a później, gdy już poczuje się pewnie, odkręcić wodę, by leciał delikatny strumyk.

Jeśli zaś chodzi o samo mycie i sposób jego przeprowadzania, marka Purina przygotowała ciekawy materiał wideo wskazujący 5 wskazówek dotyczących kąpieli szczeniaka, które powinien znać każdy właściciel. Wideo oraz opisujący go artykuł znajdziesz na stronie www.optymalnystart.pl/article/szczenie-w-kapieli

Pamiętajmy, że większość czworonożnych ma zdrowy zapach psa, który nie jest nieprzyjemny. Niepotrzebna kąpiel szczeniaka może doprowadzić do wysuszenia skóry i sierści, które objawiać się będzie zmatowieniem włosia, świądem lub łuszczeniem naskórka. Sytuacja zmienia się w przypadku psów z problemami skórnymi, które mogą wymagać wprowadzenia regularnych kąpieli w ramach planu leczenia przygotowanego przez weterynarza.

Źródła:

  • https://www.rspcapetinsurance.org.au/pet-care/dog-care/dog-grooming-guide
  • https://zwierzaki.trojmiasto.pl/Jak-czesto-oraz-czy-w-ogole-mozna-kapac-psy-i-koty-n125302.html
  • https://www.purina.com.au/puppies/care/grooming
  • http://www.piesporadnik.pl/title,Szczenieta_tez_sie_kapie_!,pid,1096.html
  • https://chloeshouse.pl/poradnik-kapania-od-kiedy-mozna-kapac-szczeniaka/
  • http://piesologia.pl/pierwsza-kapie/
  • http://iweterynarz.pl/artykul/10/kapanie_szczeniat

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *