Karma dla dorosłego psa – doradzamy, jaki skład wybrać!

Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedna z najbardziej podstawowych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, decydując się na opiekę nad psem. Od zbilansowanej diety zależy bowiem więcej, niż sądzisz! To ona w znacznym stopniu wpływa na jego prawidłowy rozwój oraz komfortowe funkcjonowanie w dorosłym życiu. Dobrana nierozważnie, może stać się przyczyną problemów… Na co zwrócić uwagę? Jakim składem powinna cechować się dobra karma? Sprawdź już teraz!

Karma dla psa – dlaczego właściwy wybór jest ważny?

Rynek karm dla psów jest niezwykle obszerny – oczywiście nie bez powodu. Istnieją karmy dla szczeniąt, psów dorosłych i starszych, dla suk ciężarnych i karmiących, psów sterylizowanych, aktywnych, otyłych. Dostępne są również tzw. karmy specjalistyczne, dedykowane psom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia (np. na cukrzycę lub zwyrodnienie stawów). Inne karmy tworzone są z myślą o czworonogach ras małych, miniaturowych, średnich czy dużych. Występują w wariancie suchym, mokrym i półwilgotnym.

Kupując karmę dla swojego podopiecznego, musisz dobrać ją właściwie do jego wieku, wagi, wielkości, stanu zdrowia, trybu życia, typowych problemów. Musisz również liczyć się z tym, że w poszczególnych sytuacjach i etapach życia psa będzie zachodziła konieczność zmiany karmy na inny typ. Dlaczego? Ponieważ karma musi zmieniać się wraz ze zmieniającymi się potrzebami Twojego pupila. Każda z wymienionych cechuje się innym składem i właściwościami.

Karma karmie nierówna, czyli kilka słów o składzie

Wiesz już, że różne karmy mają różny skład. Przykładowo, nie możesz podać psu dorosłemu karmy dla szczeniąt, ponieważ jest ona znacznie bardziej kaloryczna (maluchy potrzebują sporo energii w skondensowanej formie do prawidłowego rozwoju). Zwykła karma bytowa nie będzie odpowiednia dla suki ciężarnej bądź karmiącej, bowiem nie zaopatrzy jej organizmu w wystarczającą ilość kalorii oraz potrzebnych w tym szczególnym czasie witamin i minerałów. Karmy dla psów borykających się z alergią lub nietolerancją pokarmową, jak np. karmy SPECIFIC™, charakteryzują się niską alergennością m.in. dzięki zredukowanej do minimum liczbie składników, brakowi glutenu i hydrolizowanemu białku. Z kolei karmy przeznaczone dla psów z problemami stawowymi zawierają wysokie stężenie składników wspierających zdrowie i odbudowę chrząstki ochronnej stawów.

Niezależnie od rodzaju karmy i jej przeznaczenia, każda karma wysokiej jakości cechuje się brakiem sztucznych barwników i dodatków smakowych, a ponadto powinna oferować moc witamin, minerałów oraz korzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego, zanim wybierzesz, zawsze dokładnie czytaj skład!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *