Zakup karmy dla psów jest bardziej ekonomiczny, kiedy wybierzemy duże opakowanie. Wiążę się to jednak z dłuższym przechowywaniem produktu. Otwarta karma dla psów może zawilgotnieć lub wywietrzeć. Jak ją prawidłowo zabezpieczyć, aby przez cały okres spożywania była wartościowa?
Nikt z nas nie lubi jeść zwietrzałych płatków śniadaniowych, które nie chrupią. Dlatego możemy się domyślać, że nasz pies także nie będzie przepadał za miękką suchą karmą. Większość opakowań zawiera specjalne suwakowe zamknięcie, ale jeśli torba jest duża to samo korzystanie z niej może być niewygodne. Najwięcej problemu może przysporzyć otwarta morka karma. Aby produkty nie traciły świeżości najlepiej wykorzystać pojemniki. Podpowiadamy, jak przechowywać obydwa rodzaje karmy.
Sucha karma dla psów
Sucha karma powinna być przechowywana w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Po otwarciu opakowania należy ją zużyć w ciągu 4-6 tygodni. Najlepiej przesypać ją do materiałowego worka, który szczelnie zamkniemy np. przy pomocy zatrzasku (można też użyć spinki czy taśmy) lub do pojemnika szklanego. Ewentualnym zamiennikiem szkła może być plastik, jednak przeznaczony do kontaktu z żywnością. Karma nie powinna znajdować się w pobliżu grzejnika lub innego źródła ciepła. Główną zasadą przechowywania suchej karmy jest jak najmniejszy kontakt z powietrzem. Dotyczy to także unikania kontaktu z wilgocią, która może powodować pleśnienie lub rozwój bakterii. Odkryta karma traci nie tylko zapach i smak, ale także wartości odżywcze, przyciąga insekty, a nawet gryzonie.
Mokra karma dla psów
Przechowywanie karmy mokrej jest zdecydowanie bardziej problematyczne. Wynika to z faktu, że większość tego typu produktów pakowana jest w puszki, a te po otwarciu nie mają opcji ponownego zamknięcia. Sprawia to, że pozostawiana karma dla psów szybko wysycha, wietrzeje i wydziela mocny zapach, co może być problematyczne kiedy przechowujemy ją w lodówce. Ogólna zasada mówi, że otwarta mokra karma dla psów może być przechowywana nie więcej niż jeden dzień, w lodówce w szczelnym słoiku. Produkt można przełożyć do plastikowego pojemnika ze szczelną pokrywką lub zastosować plastikowe wieczko do puszki, które czasami producenci załączają. Jednak najlepszym tworzywem do przechowywania żywności jest szkło ze szczelnie przylegająca pokrywką. Z uwagi na szybką utratę właściwości nie rekomenduje się zakupu zbyt dużych puszek, które podaje się psu przez tydzień, ponieważ zazwyczaj po kilku dniach dochodzi do fermentacji. Dotyczy to także karmy pozostawionej w psiej misce na cały dzień, wieczorem nie nadaje się ona już do spożycia, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej w takim wypadku ją wyrzucić i następnym razem przygotować mniejszą porcję. Nieotwarte puszki przechowujemy do końca daty ważności, w suchym i ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego. Nie ma konieczności wstawiania ich do lodówki, chyba że jest bardzo gorąco. Warto tu jednak podkreślić, że do spożycia karma dla psów powinna mieć temperaturę pokojową.