Karma dopasowana do potrzeb

Wiele osób przykłada coraz większą uwagę do tego, co je i jak je. Zmienia się piramida żywienia, a w modzie są naturalne produkty, które mają dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Z jednej strony wielu ludzi dba o linię i kondycję, ale też zwracają uwagę na skład poszczególnych produktów. Podobna uważność powinna towarzyszyć również przy wyborze odpowiedniej karmy dla psa, by jedzenie jak najbardziej odpowiadało na potrzeby twojego pupila. Producenci oferują więc cały szereg produktów o różnej konsystencji, które są dedykowane różnym rasom czy też zwierzętom w różnym wieku lub też ze specyficznymi potrzebami żywieniowymi.

Wybierz najlepszą karmę

Różnymi kryteriami właściciele czworonogów kierują się przy wybieraniu odpowiedniej karmy. Duża ilość produktów oraz szereg marek, dedykowanych serii czy też specjalistycznego pożywienia może powodować, że nie wiadomo, co kupić. Analiza trybu życia oraz wieku, wagi i potrzeb pupila powinna ci pomóc. Sklep dla psów oferuje cały szereg produktów, a jednym z pierwszych kryteriów będzie ten, czy wybrać karmę suchą czy mokrą. Ta pierwsza jest przede wszystkim treściwa i zawiera cały szereg składników odżywczych. Dla właściciela psa to również wygodne i oszczędne rozwiązanie, ponieważ praktyka pokazuje, że suchej karmy zwierzę zje mniej. W pewnej opozycji są mokre produkty, które zawierają więcej wody i są mniej sycące. Ten rodzaj pożywienia jest jednak przysmakiem wielu psów. Dlatego właśnie większość właścicieli mniejszych i większych zwierząt łączy te dwa rodzaj karm. W zbilansowanym jadłospisie podstawą jest ta sucha, a uzupełnienie stanowi mokra. Dzięki temu pies otrzymuje doskonale ułożone menu, które dodatkowo mu smakuje.

Wybierając odpowiednią karmę, zwróć uwagę przede wszystkim na doskonały skład. Kluczem będzie oczywiście zawartość mięsa, a tym samym odpowiedni poziom białka, który trzeba dostarczyć. Dobre karmy będą miały powyżej 20% mięsa, a dzięki temu znajdziesz w niej mniej zbóż oraz różnego rodzaju wypełniaczy. Doskonałej jakości profesjonalne pożywienie może zawierać nawet 40-50% mięsa. Poza tym ważnym parametrem będzie jakość białka oraz obecność inny wartościowych składników. W karmie znajdziesz również węglowodany, warzywa i owoce. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że w naturze psy nie jedzą zbóż i w karmach są one jedynie tanim wypełniaczem. Dobrej jakości pożywienie będzie więc oparte na jedzeniu bezzbożowym, a jeśli już wybierasz dedykowane mieszanki, to zwracaj uwagę na ilość mięsa oraz zawartość pełnych ziaren. Karma to również szereg składników dodatkowych. Najczęściej spotkać można olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce, które są źródłem błonnika witamin, makro i mikroelementów.

Kiedy wybrać specjalne pokarmy?

Dorosłe i zdrowe psy możesz karmić standardową karmą, ale w przypadku szczeniąt, zwierząt z problemami zdrowotnymi czy też alergią proponuje się stosowanie pożywienia specjalistycznego. Karma dla szczeniąt jest zdecydowanie bardziej kaloryczna, ponieważ musi zapewniać odpowiednią ilość niezbędnych składników organizmowi, który jest w fazie dynamicznego rozwoju. Tego typu pożywienie będzie bogate w białko oraz zostało uzupełnione dużą zawartością kwasów tłuszczowych. Psy-seniorzy zazwyczaj mniej się ruszają, ich karma powinna więc mieć mniej tłuszczu, ale z drugiej strony warto zadbać o dodatkowe składniki, które wzmacniają stawy, takie jak glukozamina czy siarczan chondroityny. Z nadwagą u psów możesz również walczyć specjalną dietą. Sprawdza się karma niskotłuszczowa z wysoką zawartością błonnika. Co istotne, tendencje do tycia mogą być związane zarówno z nieprawidłowym odżywianiem, jaki brakiem ruchu czy też predyspozycjami konkretnej rasy. Psy po sterylizacji powinny jeść karmę niskokaloryczną ze względu na tendencje do tycia. Zupełnie innym rodzajem są pokarmy dla zwierząt zmagających się na przykład z cukrzycą, alergią, nowotworami albo chorymi nerkami. Dedykowane karmy kupisz w gabinetach weterynaryjnych, a prawidłowa dieta jest jednym z ważniejszych elementów terapii.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *