Profesja ta istnieje od dawna, ale dopiero od kilku lat cieszy się nieco większym zainteresowaniem. Wiąże się to z coraz powszechniejszym kupnem rasowych zwierząt, które, jak wiadomo, potrzebują specjalnej pielęgnacji. Bez względu na to, czy zwierzę bierze udział w wystawach, czy tylko towarzyszy swemu opiekunowi na co dzień, wymaga ono strzyżenia, czesania i mycia. Groomer to osoba, która wykonuje wszystkie te czynności.
Kim jest groomer?
Groom to słowo z języka angielskiego, które oznacza „szczotkować, przygotowywać”. Od tego wyrazu powstała nazwa groomer, która jest określeniem zwierzęcego fryzjera. Specjaliści wykonujący tę profesję zajmują się głównie pielęgnacją kotów i psów, a ich działania najczęściej nie ograniczają się wyłącznie do strzyżenia czy czesania. Oferta salonów groomerskich rozszerza się z każdym rokiem – dziś w niektórych z nich można nie tylko wyczesać pupila, ale również wykąpać przy użyciu specjalnych środków, poddać zabiegowi trymowania (zabieg ten polega na pozbyciu się martwej sierści czworonoga, w miejscu której wyrasta nowa, zdrowsza i o intensywniejszej barwie), mycia zębów, czyszczenia uszu, obcinania pazurów czy usuwania insektów (głównie wszy lub pchły). Część z tych czynności można wykonać oczywiście samemu (np. dzięki akcesoriom do pielęgnacji łap i pazurów dostępnym w ofercie sklepu NaszeZoo.pl), ale wiadomo, że najlepiej zrobi to profesjonalista. Co więcej, niektóre salony oferują relaksacyjne masaże dla zwierzaków lub profesjonalne przygotowanie ich do wystawy – malowania pazurów, farbowania sierści itp.
Jak zostać groomerem?
Aktualnie, aby zostać groomerem, wystarczy mieć wykształcenie średnie i odbyć odpowiednie kursy przygotowujące do tego zawodu. Najczęściej nie trwają one zbyt długo, dlatego, by świadczyć swoim klientom jak najlepsze usługi, warto rozwijać się cały czas i dokształcać w miarę możliwości. Jednak sama wiedza nie wystarczy – niezbędne jest doświadczenie nie tylko w zakresie pielęgnacji, ale również obchodzenia się ze zwierzętami. Groomer to osoba, która musi lubić zwierzęta, ponieważ ważne będzie tutaj odpowiednie podejście. Każdy zwierzak jest inny, a niektóre mogą reagować agresją, dlatego trzeba wiedzieć, jak radzić sobie w takich sytuacjach.
Ile zarabia groomer?
Wszystko zależy od tego, gdzie pracuje groomer. Jeżeli prowadzi on własny salon, to zarobki uzależnione będą od lokalizacji oraz miasta. Osoba na tym stanowisku może pracować też w zakładach pielęgnacji lub w gabinecie weterynaryjnym, ale wtedy z pewnością jej pensja będzie niższa. Średnie wynagrodzenie waha się pomiędzy 2500 a 4000 złotych netto, a jego wysokość uzależniona jest od liczby klientów w miesiącu oraz zapotrzebowania na tak specjalistyczne usługi.