Kleszcze zimą: czy trzeba zabezpieczyć psa?

Czy wiesz, że kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla Twojego pupila? Rzecz w tym, że o ryzykach związanych z atakami tych pasożytów najczęściej mówi się w okresie wiosenno-letnim. Tymczasem również zimą kleszcze mogą być niebezpieczne dla psów. Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak temu odpowiednio zapobiegać.

Kleszcze – dlaczego są groźne?

Kleszcze to gatunek pasożytów, który z roku na rok staje się coraz poważniejszym zagrożeniem – nie tylko dla człowieka, ale także dla zwierząt. Te niewielkie pajęczaki mogą zaatakować Twojego psa podczas krótkiego spaceru po pobliskiej łące, miejskim parku, a nawet podczas zabawy w ogrodzie.

Są groźne, ponieważ mogą przenosić wiele poważnych chorób – np. babeszjozę, anaplazmozę czy boreliozę. Ich inwazja może również doprowadzić Twojego czworonoga do anemii. Dlatego zagrożenie ze strony kleszczy trzeba potraktować bardzo poważnie.

Kleszcze zimą także mogą stanowić ryzyko dla Twojego psa

Wbrew powszechnej opinii kleszcze groźne również zimą. Dlaczego?

  • Potrafią przeżyć pod śniegiem w temperaturach poniżej punktu zamarzania. Są w stanie przetrwać w uśpieniu nawet silne mrozy – czekając cierpliwie na odpowiedni moment do rozpoczęcia poszukiwań żywiciela.
  • Kleszcze, aby się uaktywnić i wyruszyć na żer nie potrzebują ciepłej pogody. Wystarczy, że temperatura przekroczy 5°C.

Wydaje Ci się, że w grudniu czy styczniu w Polsce to niemożliwe? Jak pokazują obserwacje meteorologiczne, jest zupełnie inaczej. Ocieplający się klimat sprawia, że wysokie temperatury o tej porze roku są w naszym kraju coraz powszechniejsze.

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przypomnieć sobie koniec grudnia 2022 roku. W dniu 31.12.2022 r. najwyższą temperaturę zanotowano w Słubicach – aż +18,1°C[1]! Równie ciepło było w innych rejonach Polski. Przyjemna wiosenna pogoda zachęciła do aktywności nie tylko ludzi, ale i… kleszcze. Dlatego wiele noworocznych wizyt w gabinetach weterynaryjnych zakończyło się usuwaniem tych pasożytów. Pamiętajmy, że takich „wiosennych” dni zimą bywa znacznie więcej!

Jak zatem widać, chociaż ryzyko złapania kleszcza przez psa zimą jest niższe niż wiosną czy latem, nie należy go lekceważyć. W tym okresie roku również należy stosować odpowiednią profilaktykę.

Jak zabezpieczyć zimą psa przed kleszczami?

Eksperci potwierdzają, że zimą należy zadbać o zabezpieczenie psa przed kleszczami podobnie jak w pozostałych miesiącach roku. Wielu właścicieli pupili sięga po leki, których substancje czynne wykazują podwójne działanie, czyli:

  • zabijają zewnętrzne pasożyty, które żerują na ciele pupila – nawet zanim jeszcze podejmą próbę wbicia się w skórę; wystarczy, że dojdzie do kontaktu pasożyta z sierścią zabezpieczonego psa,
  • odstraszają kleszcze – tak, by nie stanowiły zagrożenia dla zwierzaka podczas spacerów, bez względu na pogodę.

Takie właściwości ma np. lek Ataxxa, który podaje się zwierzęciu zewnętrznie. Jest to środek dostępny bez recepty, z aplikatorem w formie pipety.

Preparaty tego typu są łatwe do zastosowania – należy zaaplikować krople na kleszcze z pipety bezpośrednio na skórę psa. W przypadku mniejszych czworonogów (do 10 kg) wystarczy nałożenie ich w jednym miejscu – między łopatkami. Na ciele większych pupili wkrapia się je w 3-4 miejscach.

Jak stosować leki dla aktywnych psów chroniące przed pasożytami zewnętrznymi? Źródło: KRKA

Kiedy lek całkowicie wyschnie, wchłania się w skórę psa, a następnie zostaje rozprowadzony po jego ciele – od uszu do ogona. Po aplikacji zapewnia zwierzęciu ochronę kontaktową przed pasożytami zewnętrznymi przez okres do 1 miesiąca. Potem można go podać ponownie.

Podsumowując, kleszcze stanowią zagrożenie dla psów przez cały rok i nie należy ich lekceważyć zimą. W tym okresie również zalecane jest zabezpieczanie pupila przed ich atakiem. Warto o to zadbać, aby móc korzystać z długich spacerów z psem bez względu na pogodę.

[1] https://www.imgw.pl/wydarzenia/charakterystyka-wybranych-elementow-klimatu-w-polsce-w-grudniu-2022-roku

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *