Kurs Groomingu: kompletny przewodnik dla przyszłych groomerów

Wiele osób poszukujących pierwszej pracy lub możliwości przebranżowienia się zastanawia się jaki zawód wybrać? W dzisiejszym artykule przedstawiamy zawód groomer, tłumaczymy na czym polega jego praca i w jaki sposób można zostać groomerem.

Czym jest grooming?

Grooming to proces pielęgnacji i czyszczenia zwierząt, głównie psów i kotów, ale także innych domowych pupili. Celem jest nie tylko poprawienie wyglądu zwierzęcia, ale także zapewnienie mu komfortu i zdrowia. Zawód ten może być fascynujący i satysfakcjonujący dla osób, które kochają zwierzęta. Wymaga cierpliwości, zręcznych rąk oraz umiejętności komunikacyjnych, gdyż pierwszym krokiem w obsłudze zwierzaka jest zawsze kontakt z jego właścicielem, który chce powierzyć swojego pupila tylko w najlepsze ręce!

Kim jest Groomer?

Groomer to specjalista, który zajmuje się strzyżeniem, myciem, szczotkowaniem i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi zwierząt. Praca ta wymaga zarówno umiejętności technicznych, jak i doskonałego zrozumienia potrzeb i zachowań zwierząt. Groomer zajmuje się głównie psami i kotami, ale znajdziemy również groomerów specjalizujących się w innych gatunkach zwierząt, np. kucykach.

Na czym polega praca groomera?

Praca groomera polega na:

 • Ocena stanu zwierzęcia. Zadaniem groomera jest rozpoznawanie problemów skórnych, badanie stanu sierści i pazurów pupila.
 • Myciu i suszeniu sierści: umiejętność prawidłowego mycia i suszenia sierści zwierzaków domowych to podstawowy wymóg względem każdego groomera.
 • Strzyżenie i trymowaniu: zadanie to polega na dostosowaniu długości i kształtu sierści do rasy i życzeń właściciela, co nie zawsze jest łatwym zadaniem, gdyż właściciele często mają silnie emocjonalny stosunek do wyglądu swoich podopiecznych.
 • Pielęgnacja pazurków: obcinanie pazurów na odpowiednią długość i w sposób zapewniający bezpieczeństwo zwierzakowi, jak i osobie obcinającej to jeden z częstych powodów, dla których właściciele wolą powierzyć tą czynność profesjonaliście.
 • Komunikacja z właścicielami: zrozumienie potrzeb zwierzęcia oraz właściciela, a także wyjaśnienie dostępnych opcji to niezwykle istotna część zadań stojących przed groomerem w codziennej pracy.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie zawodowy groomer?

Groomerzy mogą pracować w różnych miejscach, takich jak:

 • Salony groomerskie – te najlepsze zlokalizowane są w prestiżowych miejscach, a ich popularność sprawia, że często trzeba się zapisywać na wizytę z dużym wyprzedzeniem. Nic dziwnego, że wiele salonów groomerskich poszukuje pracowników profesjonalnie przygotowanych do wykonywania zawodu, aby zapewnić wysoką jakość usług i nie ryzykować reputacji salonu.
 • Sklepy zoologiczne – w nich również potrzebne są osoby potrafiące profesjonalnie opiekować się zwierzętami oraz zadbać o ich wygląd.
 • Kliniki weterynaryjne – coraz więcej klinik świadczy usługi nie tylko z zakresu dbania o zdrowie zwierząt, ale też usługi dbania o ich wygląd.
 • Hotele dla zwierząt – coraz popularniejszą opcją jest pozostawienie zwierzęcia w hotelu na czas dalszego wyjazdu i jednocześnie zlecenie usług pielęgnacyjnych, tak aby po powrocie właściciel mógł zabrać zadbanego zwierzaka do domu. Jest to znaczące ułatwienie dla wielu właścicieli prowadzących aktywne życie.
 • Jako samodzielni przedsiębiorcy, prowadząc własny salon – otwarcie salonu i zbudowanie wiernego grona klientów wymaga poświęcenia czasu i uwagi, jednakże może być źródłem satysfakcji zawodowej oraz atrakcyjnych zarobków. Dlatego wielu groomerów z czasem, po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego, decyduje się na taką ścieżkę kariery.

Kto powinien rozważyć podjęcie pracy w tym zawodzie?

Praca groomera chociaż może być źródłem ogromnej satysfakcji na pewno nie zawsze należy do łatwych, dlatego też nie jest to zawód dla każdego. Warto rozważyć go, gdy:

 • kochamy zwierzęta, a empatię wobec zwierząt wynieśliśmy z domu,
 • posiadamy sporą dozę cierpliwości i umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • posiadamy swego rodzaju zmysł artystyczny i dbałość o detale,
 • mamy liczne doświadczenia ze zwierzętami i przynoszą one nam satysfakcję,
 • czujemy chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności i podnoszenia poziomu posiadanej wiedzy.

Kursy na Groomera

Czym jest kurs groomerski?

Kursy na groomera to specjalistyczne szkolenia, które uczą umiejętności niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Mogą być one różnej długości i intensywności, mogą być skierowane zarówno do osób początkujących, jak i doświadczonych groomerów chcących rozwinąć swój warsztat i nauczyć się nowych typów stylizacji itp. Kursy takie mają typowo praktyczny charakter, zajęcia teoretyczne ograniczone są do niezbędnego minimum, pozostałą ich część stanowi natomiast praktyka.

Czego uczą?

Kursy uczą technik groomingu, takich jak strzyżenie, mycie, trymowanie, a także anatomii zwierząt, komunikacji z klientami i zarządzania salonem. Dobry kurs groomerski nie pomija żadnej części z wyżej wymienionych zagadnień, gdyż tylko rozumienie całokształtu działania groomingu jest podstawą do odniesienia sukcesu na tym rynku.

Ile trwają?

Kursy mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy, w zależności od poziomu i zakresu szkolenia. Kilkudniowe szkolenia skierowane są przede wszystkim do zaawansowanych groomerów, którzy chcą poznać nowe techniki stylizacji. Dla osób początkujących przewidziane są przede wszystkim kursy wstępne, których długość obejmuje przynajmniej kilka pełnych dni praktyki. Po ich zakończeniu warto kontynuować naukę pod okiem doświadczonego groomera.

Ile kosztują?

Koszt kursu na groomera w Polsce może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od jego długości, reputacji organizatora i zakresu omawianego materiału.

Gdzie znaleźć kursy groomerskie organizowane w Polsce?

W wielu miastach w Polsce znajdziemy szeroką ofertę kursów groomerskich. Różnorodność ofert szkoleniowych daje przyszłym groomerom możliwość wyboru kursu, który najlepiej spełnia ich potrzeby i oczekiwania. Poszukując kursu możemy odwiedzić między innymi stronę https://eventis.pl/szkolenia-kursy/groomerskie-strzyzenia-psow. Na stronie Eventis.pl dostępna jest platforma gromadzająca różne szkolenia i kursy w Polsce.

Na stronie możesz łatwo wyszukać kursy groomerskie, używając funkcji wyszukiwania i filtrów, takich jak lokalizacja, cena czy poziom zaawansowania. Każdy kurs zawiera szczegółowy opis, który obejmuje informacje o programie, terminach, cenach oraz instruktorach. Strona umożliwia też szybką i łatwą rejestrację na wybrane kursy bezpośrednio przez platformę.

Inne miejsca, gdzie można znaleźć kursy to szkoły i uczelnie zawodowe oferujące specjalistyczne szkolenia, lokalne salony groomerske, które prowadzą własne kursy i warsztaty. Kursów możesz też poszukiwać na portalach społecznościowych i grupach tematycznych skupiających miłośników i profesjonalistów groomingu.

Podsumowanie

Zawód groomera może być wspaniałą drogą zawodową dla osób kochających zwierzęta i posiadających zmysł artystyczny. Przed podjęciem tej ścieżki kariery warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami oraz zainwestować w profesjonalne szkolenie, które pomoże Ci zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *