Musli dla koni – czy warto?

Szukasz paszy dla konia, która będzie dla niego odpowiednia. Zdanie to mówi wszystko i nic. Co to znaczy „odpowiednia pasza”? I dla jakiego konia? Słusznie, że stawiasz sobie te pytania. Jeśli chodzi o temat żywienia koni, to jest to niesamowicie istotna kwestia, od której zależy zdrowie oraz kondycja twojego konia. Poczytaj zatem kilka naszych wskazówek, z których dowiesz się, jak wybrać najlepszą paszę dla konia.

Musli dla konia, czy granulat?

Czym różnią się te dwa rodzaje paszy? Musli dla konia jest mieszanką pasz, w której możesz wyodrębnić poszczególne składniki. Z łatwością dostrzeżesz w niej poszczególne ziarna, kawałeczki sieczki, granulat z witaminami i minerałami i inne składniki, jak na przykład chleb świętojański, czy kukurydzę. Granulat z kolei jest paszą, która została uprzednio zmielona i zbita w granulki o na przykład walcowatym kształcie. Z takiej paszy nie będziesz mógł wyróżnić poszczególnych ziaren, wszystko jest nieco przetworzone, a całość ma zielonkawy lub brązowawy kolor.

Jaki rodzaj paszy powinien wybrać właściciel? Zarówno musli dla koni, jak i granulat mają swoje zalety i wady. Granulat jest lepiej przyswajalny, ponieważ ziarna zostały już przetworzone, co sprawia, że ich składniki są lepiej dostępne dla układu trawiennego. Można zrobić też z niego papkę lub podawać pojedyncze granulki koniowi, jako formę przysmaku. Musli dla konia sprawdzi się w przypadku koni wybrednych. Ale warto tutaj podkreślić, że na to nie ma reguły i zdarzają się konie, które uwielbiają granulat i musli dla koni ich nie przekona za nic w świecie. Całe ziarna będą wymagały dokładnego przeżucia, dlatego musli dla konia spowalnia nieco przyjmowanie posiłku. W dodatku właściciel może ocenić jakość paszy, przyglądając się jej składnikom.

Musli dla koni: różne rodzaje

Wśród musli dla koni możesz znaleźć bardzo różne produkty. Przede wszystkim podział produktów będzie oparty na energii, jaką dostarczają. Jeśli masz konia sportowego, to powinieneś przyglądać się wysokoenergetycznym musli. Jeśli twój koń trenuje bardziej rekreacyjne, to podstawowe musli dla koni będzie wystarczające. Na rynku znajdziesz produkty, które będą cechować się różnymi właściwościami. Będą miały na przykład działanie uspokajające, albo pobudzające. Znajdziesz też musli dla koni, którego zadaniem jest pomoc w nabraniu masy ciała, albo wręcz przeciwnie, spowodowanie, że koń zacznie chudnąć. Wszelkie zmiany w żywieniu, przed wprowadzeniem, warto omówić ze specjalistą i wprowadzać według ścisłych wytycznych.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *