Na jakie choroby należy zaszczepić psa?

Szczepienie psa to jeden z podstawowych obowiązków opiekuna. Jakie szczepienia są wymagane przez prawo? Które z tych nieobowiązkowych warto wykonać dla dobra pupila? Poznaj fakty i świadomie zadbaj o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela!

Szczepienia wymagane przez prawo

Jako jedyne w Polsce prawnie wymagane jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Muszą być mu poddane wszystkie psy, które ukończyły 3. miesiąc, czyli 12. tydzień życia. Co istotne, nie może ono odbyć się później niż 30 dni od tej chwili. Kolejne dawki przypominające podaje się co roku. Opiekunowi, który nie dopełni tego obowiązku, grożą konsekwencje prawne, a mianowicie grzywna. Mówi o tym art. 81 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Szczepienia podstawowe i dodatkowe

Poza szczepieniami prawnie wymaganymi istnieją również te nieobowiązkowe, tzw. podstawowe i dodatkowe. Pierwsze z wymienionych – mimo braku wymogów prawnych – powinny być bezwzględnie wykonane, gdyż chronią psa przed niezwykle niebezpiecznymi chorobami, szczególnie groźnymi dla szczeniaków, które nie mają jeszcze w pełni wykształconej odporności. Należy do nich szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha. Nad szczepieniami dodatkowymi przeciwko kaszlowi kenelowemu, boreliozie i leptospirozie warto zastanowić się w konkretnych sytuacjach, gdy czworonóg rzeczywiście jest bardziej narażony niż inne psy na ryzyko zakażenia.

Kiedy wykonać szczepienia podstawowe i dodatkowe?

W przypadku szczepień nie istnieje pełna dowolność. Aby były one naprawdę skuteczne, należy realizować harmonogram – chyba że z jakiegoś względu lekarz weterynarii zadecyduje inaczej. Szczepienie przeciwko parwowirozie, nosówce oraz chorobie Rubartha przeprowadza się wedle następującego schematu:

  • I dawka – w 6-8 tygodniu życia;
  • II dawka – w 9-11 tygodniu życia;
  • III dawka – w 12-15 tygodniu życia;
  • IV dawka – w 15-18 tygodniu życia;
  • dawka przypominająca – po roku od ostatniego szczepienia;
  • kolejne dawki – co 3 lata.

A teraz kalendarz szczepień dodatkowych:

  • kaszel kenelowy – I dawka w 8-9 tygodniu, II dawka po 2-4 tygodniach, kolejne co rok;
  • leptospiroza – I dawka w 8-9 tygodniu, II dawka po 2-4 tygodniach, kolejne co rok;
  • borelioza – I dawka nie wcześniej niż w 12 tygodniu, II dawka po 2-4 tygodniach, kolejne dawki przypominające co rok.

Podsumowanie

Twój pupil zasługuje na zdrowie i doskonałe samopoczucie. Szczepienia minimalizują ryzyko groźnych chorób, dlatego koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego i ustal ze specjalistą plan działania!

Zadbaj także o dietę swojego pupila, sprawdź nasze produkty na https://omegakarmy.pl/

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *