Najczęstsze choroby małych ras psów, które diagnozuje gabinet weterynaryjny

Małe rasy psów hipotetycznie mówi się, że żyją dłużej, niż duże rasy psów. Mimo tego faktu musimy być uczuleni na różne groźne choroby jakie czyhają na naszych małych pupili. U psów często pojawia się wiele problemów zdrowotnych. W przeciągu kilku ostatnich dziesięcioleci pojawiło się wiele badań naukowych do których wykorzystano informacje demograficzne psów domowych do ustalenia głównych problemów zdrowotnych jakie się u nich pojawiają. Dzięki tym badaniom dowiedziono na przykład, że małe rasy psów mają zdecydowanie dłuższą oczekiwaną długość życia, niż duże rasy. Pomimo tego, że małe psy żyją dłużej, to są zdecydowanie bardziej narażone na choroby, niż większe odpowiedniki. Dla każdego właściciela małych ras psów znajomość ich problemów zdrowotnych oraz tego jakie choroby u nich występują jest bardzo ważne, by mogli podjąć szybkie działania. Jakie choroby najczęściej pojawiają się u psów małych ras?

Zwichnięcie rzepki u psów małych ras

Ścięgna kolana odpowiadają za utrzymanie rzepki w stałej pozycji. Zwichnięcie rzepki pojawia się w momencie, kiedy rzepka zostaje przemieszczona ze swojej normalnej pozycji, czyli rowka kości stawowej. Takie zwichnięcie powoduje ból oraz ogromne osłabienie nogi. Ten stan wpływa na tylne nogi i istnieje możliwość, że taki uraz weterynarz bardzo szybko może zweryfikować podczas badania fizykalnego. To schorzenie występuje u praktycznie każdej rasy psów, ale zdecydowanie częściej pojawia się u psów małych ras takich jak np. boston terier, szpice miniaturowe, chihuahua oraz pudle toy. Objawy takiej choroby bardzo łatwo można zauważyć u swojego pupila w domu w sytuacjach kiedy pies unosi swoją łapę, zgina kolano czy wykonuje małe skoki. Kiedy zauważymy u swojego zwierzaka dziwny chód, który przypomina coś na wzór kicania królika, od razu powinniśmy odwiedzić gabinet weterynaryjny. Artroskopia i ortopedia jest już bardzo rozwinięta, dlatego istnieje wiele różnych metod, które pozwalają na rozwiązanie problemu związanego z tą chorobą. W sytuacji kiedy choroba jest bardzo zaawansowana może być wymagane dokonanie operacji.

Zapadnięcie tchawicy wykrywane przez centrum weterynaryjne

Tchawica w normalnym stanie zostaje otwarta za pomocą chrząstki pierścieniowej, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Bardzo często zdarza się, że u małych ras psów może pojawić się postępujące osłabienie tej chrząstki, które wykrywa weterynarz ortopeda. W konsekwencji takiego urazu dochodzi do zmiany kształtu pierścieni tchawicy, a tchawica może zacząć się spłaszczać, co w efekcie utrudnia oddychanie. Zmiękczenie chrząstki zazwyczaj jest związane z chorobami wrodzonymi, a także uciskiem gardła, bądź przewlekłym stanem zapalnym. Takie zapadnie się tchawicy występuje zwykle u małych ras psów. To schorzenie najczęściej pojawia się u takich ras jak szpice miniaturowe, pudle toy, yorkshire terier, chihauhua i mopsy. Problem z zapadniętą tchawicą objawia się poprzez kaszel, który jest dosyć charakterystyczny oraz poprzez trudności w oddychaniu. Bardzo ważne jest by mieć świadomość tego, że stan psa, którego dotyka ta choroba znacznie pogarsza się kiedy pies jest otyły lub bardzo podekscytowany.

By zapobiegać powstaniu tej choroby u psów warto jest zakupić szelki zamiast obroży oraz utrzymywać odpowiednią wagę zwierzaka. Dobrze jest unikać dymu, kurzu oraz silnych zapachów. Wiele psów, które zdiagnozuje przychodnia weterynaryjna leczone jest lekami przeciwkaszlowymi, sterydami przeciwzapalnymi oraz lekami, które rozszerzają oskrzela. Zdarza się, że niektóre przypadki są bardzo ciężkie i pojawia się tam zapadnięcie dróg oddechowych, wtedy weterynarz może posunąć się do założenia protezy lub stentu.

Jeśli zauważasz u swoich psów jakiekolwiek z objawów tych chorób musisz odwiedzić centrum weterynaryjne i przebadać swojego psa. Każda przychodnia weterynaryjna, która posiada dobry personel odpowiednio poprowadzi Twojego pupila. Chcesz dowiedzieć się więcej i znaleźć centrum weterynaryjne dla swojego psa, odwiedź tę stronę internetową: https://www.wetmarysin.pl.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *