Najlepszy pies dla rodzin z dziećmi

Dom, w którym mieszka pies jest radosnym i wesołym miejscem. Pupil, choć jest wymagający i trzeba mu poświęcić trochę czasu, potrafi się odpłacić szczerym przywiązaniem i miłością. Psy gończe były znane już w średniowieczu i wykorzystywano je do polowań. Legenda głosi jakoby zostały wyhodowane przez św. Huberta. Do rodziny tych zwierząt zalicza się najpopularniejsze psy rasowe, takie jak: beagle, bassety, dalmatyńczyki, bloodhoundy posokowce, ogary polskie i gończe polskie.

Charakterystyczne cechy

Zwierzęta te mają doskonały węch i silną budowę ciała. Są równocześnie bardzo szybkie. Ich swoiste szczekanie, zwane graniem, umożliwiało odbieranie sygnałów przez myśliwego. Psy potrafiły też odszukać w lesie zranione zwierzę. To zadanie spełniają do dziś, biorąc udział w polowaniach.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna w grupie 6- psy gończe i posokowce, wyodrębniła trzy sekcje ras psów gończych.
-Sekcja 1 obejmuje niemal wszystkie rasy z tej grupy, jest podzielona na podsekcje (psy duże, średnie i małe)
-Sekcja 2 zawiera trzy rasy, są to: posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski i alpejski gończy krótkonożny.
Posokowiec bawarski to rasa południowo- niemiecka, górska.
Posokowiec hanowerski to pies nizinny, o krępej budowie ciała.
Alpejski gończy krótkonożny jest spokrewniony z jamnikiem krótkowłosym, wywodzi się z Austrii.
-Sekcja 3, to psy pokrewne. W sekcji tej występują tylko dwie rasy, a mianowicie rhodesian ridgeback i dalmatyńczyk. Rhodesian był dawniej wykorzystywany do polowań na lwy.
Dalmatyńczyk przez wiele lat był uznawany za psa ozdobnego i do towarzystwa, z powodu nieprzydatności łowieckiej. Psy z sekcji 3 nie mają obowiązku pracy.
Francja jest patronem psów gończych. Pierwsza sekcja liczy 26 ras francuskich, podsekcja dużych 10 ras, 11 ras średnich i 5 małych. Z ras polskich ogar został zakwalifikowany do podsekcji dużych, a gończy polski do średnich.

Male cynologist work with trained police dog, training outdoor. Owner with his obedient pet outside, bloodhound domestic animal

Niektóre rasy – opis

-Bloodhound,( pies św. Huberta). To największy przedstawiciel psów gończych. Pochodzi z Belgii. Te psy gończe mają doskonały węch. Wykorzystuje się je do pracy w policji i służbach granicznych. W dawnej Ameryce używano bloodhoundów do tropienia zbiegłych niewolników.
Ma dużą głowę, o obfitej, pofałdowanej skórze. Bloodhound występuje występuje w trzech odmianach umaszczenia.
1.Czarne podpalane
2.Wątrobiane podpalane.
3. Jednolite czerwone

Wybrane rasy:

Duży gończy gaskoński. Francuski rasowy gończy pies. Jest to jedna z najstarszych ras. Uważa się, że od tej rasy wywodzą się wszystkie psy gończe.
Ogar polski to doskonały pies myśliwski, wywodzący się ze starej rodzimej rasy. Ogar ma krótką sierść. Psy, które nie polują są doskonałymi towarzyszami, niezwykle przywiązanymi do właścicieli.
Gończy tyrolski jest średniej wielkości i proporcjonalnej budowie ciała.
Gończy Hamiltona ma mocną budowę ciała. Ma trójkolorowe umaszczenie, przy czym ogon, uszy i część ogona są czarne.
Gończy polski jest ruchliwy i bardziej zwrotny od ogara. Na uszach i głowie ma gładką, jedwabistą sierść. Występuje w dwóch umaszczeniach: rudym i czarnym podpalanym.

Do rasy małych psów gończych należy basset hound. Ma krępą, wydłużoną sylwetkę. Basset jest bardzo wytrzymały i najlepiej czuje się z rodziną, w której są dzieci.
Beagle to wesoły, żywy i odważny pies. Jego sierść jest dwubarwna, trójbarwna lub biała. Idealny dla rodzin.
Petit basset griffon vendèen to francuskie psy gończe. Mają łagodne usposobienie, z ogromną pasją łowczą. Niezwykle popularny w Polsce. Więcej o psach gończych można znaleźć na stronie https://fajnyzwierzak.pl/porady/psy-goncze-_t/.

Ile kosztuje pies gończy?

Rasowe psy gończe kosztują od 3 do 6 tysięcy złotych. Są to zwierzęta o bardzo zróżnicowanym charakterze, ale ich cechą wspólną jest przekazanie do człowieka i na ogół ugodowe usposobienie, dlatego są to idealne zwierzęta dla rodzin.
Kupując szczeniaka, należy mieć na uwadze, aby go odrobaczyć oraz zaszczepić. Szczenięta trzeba szkolić, nawet te, które nie biorą udziału w polowaniu. Kupno podrostka wiąże się z większymi kosztami, ale zazwyczaj taki pies jest już ułożony i posłuszny.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *