Najmniejsze rasy psów

Małe rasy to zróżnicowana grupa czworonogów. Ich wysokość waha się od 20 do 35 centymetrów. Jeśli chodzi o temperament, to każdy znajdzie coś dla siebie. Miniaturowe pieski potrafią być łagodnymi kanapowcami lub wręcz przeciwnie… Są zaczepne niczym największe brytany i nie dają sobie w kaszę dmuchać.

Malutkie pieski. Towarzysze gwiazd.

Miniaturowe pieski kilkanaście lat temu dumnie wkroczyły na salony. Stały się nieodłącznymi towarzyszami największych gwiazd. Nic dziwnego, że małe pieski stały się szalenie popularne wśród zwykłych ludzi.

Pamiętajmy o zdrowym rozsądku…

Fani małych piesków często licytują się, który z nich ma najmniejszego i najbardziej uroczego pupila. Pamiętajmy jednak, że pies miniaturowy to nie zabawka. To jest żywe, czujące stworzenie. Nadmierne dążenie do miniaturyzacji zwierząt wiąże się z poważnymi skutkami zdrowotnymi dla psiaków. Maluchy często rodzą chore lub wręcz niepełnosprawne. Mają obniżoną odporność. Szukając psa dla siebie miejmy na uwadze również dobro zwierząt. Niech nasz pies jak najlepiej odpowiada wzorcowi wybranej przez nas rasy. Nawet dążenie do miniaturyzacji ma swoje granice…

Na kanapę czy do lasu?

Większość laików żyje w przekonaniu, że małe psy są wielbicielami leniwego życia na kanapie. Nie jest to do końca prawda. Większość psów, zwłaszcza młodych lubi aktywny tryb życia. Uwielbiają zabawy z właścicielami oraz oczywiście z innymi czworonogami. Oczywiście małe psiaki nie potrzebują tak długich spacerów, jak ich więksi kuzyni. Ale to nie oznacza, że wcale nie potrzebują ruchu i stymulacji intelektualnej. Od małych psów powinniśmy wymagać dokładnie tyle samo co od ich większych kolegów. Powinny słuchać naszych komend i sprawnie chodzić na smyczy. To że są nie wielkich rozmiarów, nie oznacza że są głupsze czy bardziej leniwe.

Warto zainwestować w specjalne akcesoria dla małych piesków. W sklepach znajdziemy coraz bardziej zróżnicowany asortyment dedykowany pieskom kieszonkowym. Zabawki dla takich maluchów muszą być bardzo lekkie i miękkie. Pies nie może sobie zrobić przy używaniu krzywdy. Niestety w sklepach nie zawsze znajdziemy odpowiednie produkty, ale zawsze możemy postawić na naszą własną inwencję i kreatywność. Bez problemu możemy samodzielnie wykonać szmaciana zabawkę dla naszego pupila. Możemy też sami zrobić przyrząd do aportowania. Wystarczy, że na cienkim sznurku zawiążemy mocny supeł.

Podsumowując małe pieski to wierni i niezwykle mądrzy towarzysze. Wymagają staranniej pielęgnacji i uwagi, ale za każdą naszą trochę odwdzięczą się bezgraniczną miłością i oddaniem.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *