Obroże przeciwpchelne i przeciw kleszczom dla psów – co warto wiedzieć

Powszechnie występującymi i bardzo groźnymi dla psów pasożytami są kleszcze i pchły. Oba gatunki insektów roznoszą liczne choroby, które zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu naszych pupili, ale także stanowią zagrożenie dla ludzi. Najlepszą i najskuteczniejszą walką z tymi chorobami jest profilaktyka. Efektywną ochronę zwierzęcia przed pasożytami pomagają zapewnić specjalistyczne produkty, takie jak obroża przeciw pchłom i przeciw kleszczom.

Dlaczego właściwa ochrona przeciw pchłom i kleszczom jest niezbędna?

Pchły i kleszcze to pasożyty żywiące się krwią zwierząt i ludzi. Niestety insekty te przy okazji przenoszą bardzo poważne choroby. Pchły bardzo często roznoszą larwy tasiemca, powodują także Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, riketsjozę, tularemię, bartonelozę i tyfus endemiczny. Kleszcze przyczyniają się do rozwoju takich schorzeń, jak borelioza, babeszjoza, anaplazmoza, czy erlichioza, które mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla pupila. Dlatego też niezmiernie istotnym jest, by nie dopuścić do ataku tych pasożytów na naszego psa.

Niestety, skuteczną profilaktykę utrudniają zarówno utarte przekonania ludzi, jak i zmieniające się warunki środowiskowe. Powszechnie uważa się, że kleszcze żyją w lasach, wysoko na drzewach, wystarczy więc omijać tego rodzaju tereny i problem sam się rozwiąże. Tymczasem prawda jest taka, że występują one w zasadzie wszędzie – na łąkach, trawnikach i w krzakach (maksymalna wysokość ich bytowania to 1,5 metra). Sezon żerowy kleszczy zwykle rozpoczyna się wczesną wiosną (gdy temperatura wynosi 4 – 7 stopni C) i trwa do późnej jesieni. Jednak obecnie, ze względu na łagodne i krótkie zimy można te niebezpieczne insekty spotkać nawet w styczniu. Na atak pcheł z kolei, psy narażone są praktycznie cały czas, szczególnie jeśli mają styczność z zainfekowanym zwierzęciem. Warto jednak pamiętać o tym, że część dostępnych na rynku środków przeciw w/w pasożytom (np. krople), działa krótko i należy je cyklicznie aplikować, by zapewnić psu skuteczną ochronę. M.in. z tych względów dobrą alternatywą dla tego typu produktów są obroże.

Obroże chroniące przed pasożytami – zasady skutecznej ochrony

Specjalistyczna obroża przeciwkleszczowa może zapewnić nawet do 8 miesięcy ochrony psa, jest więc doskonałym produktem dla zapominalskich. Co więcej, część dostępnych produktów na rynku jest wodoodporna, co pozwala na zachowanie optymalnego poziomu ochrony również u psów, które chętnie bawią się w jeziorach. Dostępne są również bezwonne obroże, które są dodatkowo niezbyt szerokie, co pozwala na swobodę funkcjonowania psa na co dzień. Warto jednak wnikliwie zapoznać się z działaniem konkretnych produktów, gdyż zapewniają one różny stopień ochrony, zaś najtańsza obroża może nie być zbyt skuteczna. Produkty te różnią się substancjami aktywnymi – niektóre działają zarówno odstraszająco, jak i bójczo na pasożyty. Niezależnie jednak od wybranej marki, obroże przeciw insektom, aby były skuteczne, powinny dobrze przylegać do skóry psa i odpowiadać zaleceniom producenta odnośnie wagi zwierzęcia.

Zobacz więcej na Zoopers.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *