Pchły u psa – jak się ich pozbyć

Pchły są bardzo małe, jednak potrafią stać się dużym problemem dla naszych czworonożnych przyjaciół. Uprzykrzają życie naszym pupilom, a do tego prócz samego świądu mogą prowadzić do wielu schorzeń. Począwszy od ran i wyłysienia, poprzez zarażenie pasożytami wewnętrznymi – psim tasiemcem czy nicieniami.

Pchły u psa – objawy

Objawem wskazującym na obecność pcheł u naszego psa jest świąd. Szczególnie w okolicach zadu, ud i za uszami (pies się drapie, podgryza). Żeby upewnić się czy mamy do czynienia z inwazją pcheł musimy przejrzeć psa w poszukiwaniu pcheł (najlepiej właśnie we wcześniej wymienionych miejscach), lub ich odchodów – mogą znajdować się również np. na legowisku (tutaj znajdziecie dobry grzebień do tego celu). Odchody pcheł (strawiona krew) wyglądają jak czarne kropeczki, aby upewnić się że do czynienia mamy właśnie z odchodami, a nie zwykłym brudem możemy położyć je na białej chusteczce, lub papierze toaletowym i lekko zmoczyć – jeśli wokół kropeczek utworzą się czerwono-brązowe zabarwienia możemy mieć pewność, że do czynienia mamy z inwazją.

Jak pozbyć się pcheł z domu

Na początek należy zaznaczyć, że z pchłami nie walczymy tylko na zwierzęciu, ale również w jego otoczeniu – miejscach gdzie najczęściej przebywa, oraz jeśli mamy inne zwierzęta również je poddajemy terapii miejscowej. Pchły u psa najczęściej oznaczają również, że mamy pchły w domu. Podstawowa rada brzmi – uzbrój się w cierpliwość. Nie zwalczysz pcheł w jeden dzień.

Najprostszy sposób który pomoże ulżyć naszemu psu to kąpiel. Istnieją specjalne szampony przeciw pchłom np. HAPPS. Kąpiel powinna być nieco dłuższa (10-15 min.). Niestety samymi kąpielami nie pokonamy pcheł. Potrzebne są inne środki np. typu spot on. Jeśli masz małego psa (do 4 kg ) sprawdź ten preparat, większe (4-10 kg) ten, a jeśli masz dużego psa ten. Świetną alternatywą na pchły i kleszcze u psa są środki Fiprex.

Oprócz powyższych środków musisz często prać (najlepiej w wodzie z octem) i/lub okurzać miejsca w których przebywa Twój pupil – legowisko, dywany, wykładziny, samochód itd., również miejsca w których pies nie przebywa, ale w których mogły się zagnieździć pchły (pościel, narzuty itd.). Pomoże to pozbyć się jaj, larw i poczwarek pcheł.

Wszystkie opisane wyżej czynności trzeba powtarzać wielokrotnie. Polecam udać się też do weterynarza który pomoże wybrać najskuteczniejsze sposoby pozbycia się niechcianych pasożytów.

Domowe sposoby na pchły

Możesz spróbować obyć się bez środków opisanych powyżej. Przede wszystkim wyczesz psa (tutaj znajdziecie dobry grzebień do tego celu), wykąp go (zwykłym szamponem dla psów, lub specjalnym przeciwko pchłom), wykonaj miksturę z białego octu (pół szklanki białego octu na 2 litry wody) przelej miksturę do zraszacza i spryskaj psiaka (jak również wszystkie miejsca gdzie często przebywa). Nie wycieraj go później tylko poczekaj aż sam wyschnie. Pchły nie znoszą octu, te które nie padną powinny uciec. Po wyschnięciu ponownie wyczesz psiaka. Możesz dodać odrobinę (łyżeczkę, dwie) do miski z wodą od psa. Skóra psa będzie wydzielać zapach octu co powinno odstraszyć pchły. Zachęcam jednak do odwiedzenia weterynarza…

psieproblemy Autor

Komentarze

    Marta Morawska

    (15 maja 2016 - 21:11)

    Kurcze wtwerynarz mój odradzał domowe sposoby, ja sama tez nie przepadam one nie działaja jak na mnie. A fiprex ? Właśnie zakupiłam… zdałam sie na opinie weta

    Magda

    (31 sierpnia 2018 - 10:54)

    Witam! Kilka dni temu mąż przywiózł 5 tygodniowego spanielka. Dopiero po przyjeździe zauważyłam u niego małe robaki chodzące blisko skóry. Piesek się drapie ale rzadko. Wykapalam go w szamponie dla psów, założyłam obroże na pchły i zakropilam kark spotem. Pies był tylko raz w domu. Na noc jest zamykany na ganku. Dzisiaj wszystko spryskalam octem i dokładnie umylam. Wyzucilam stare legowisko. Dodatkowo dostał tabletkę na robaki i już na drugi dzień w kale były ” białe glisty”. Nie zauważyłam żeby te „robaki” skakały. Czy to na pewno pchły? Teraz mam fobie bo ciągle sprzątam z obawy przed pchlami.. Mam poczekać aż te wszystkie środki zaczną działać czy iść do weterynarza?

    zarabianie na wypełnianiu ankiet

    (12 listopada 2018 - 01:14)

    Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych zakładek na
    pewno tu wroce.

    viplady.info

    (12 kwietnia 2019 - 07:36)

    Przy silnej inwazji pchly na ciele psa sa dostrzegalne golym okiem. Takze objawy kliniczne, takie jak ukaszenia czy zaczerwienienia w preferowanych przez pchly miejscach moga wskazywac na inwazje. Mozesz uzyc specjalnego grzebienia do wyczesywania pchel i sprobowac wyczesac je lub ich ekskrementy. Jak odroznic pchle ekskrementy od innych zabrudzen na siersci psa? Strzasnij nieczystosci z grzebienia na biala kartke papieru lub papierowy reczniczek i zwilz je woda. Jesli bialy material zabarwi sie na czerwono, to owe nieczystosci sa prawdopodobnie wlasnie pchlimi odchodami, zawierajacymi wyssana ze zwierzecia krew. Czasami w siersci pupila znalezc mozna takze jaja lub larwy pchel, te daja sie wykryc pod mikroskopem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *