Pekińczyk – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

Z psem rasy pekińczyk wiąże się wiele legend oraz fakt, że dawniej były to psy arystokratyczne. Legendy te dotyczą również paranormalnych zdolności pekińczyka, w które z zapałem wierzono. Czy jednak we współczesnym odpowiedniku tej rasy możemy znaleźć nadnaturalne właściwości i szlachetne cechy? Psy z włosami do których zalicza się Pekińczyk zyskują coraz większą popularność.

Pochodzenie gatunku

Pierwsze psy rasy pekińczyk pojawiły się najpewniej w Mandżurii. Przez bardzo długi czas pekińczyka można było znaleźć tylko w Chinach. Dopiero w wieku XIX psy tej rasy zaczęły pojawiać się w Europie. Chińczycy nadawali pekińczykom ogromne znaczenie. Ma to zapewne związek z legendą, wedle której pekińczyk miał towarzyszyć samemu Buddzie i był zwierzęciem przez niego uświęconym. Legenda głosi również, że pies towarzyszący Buddzie to owoc związku lwa i małpy. Dzięki szlachetności i odwadze odziedziczonej po lwie, pekińczyki były paranormalnymi strażnikami świątyń w Chinach. Miały one zauważać złe duchy, a następnie odganiać je. Kiedy pekińczyk był jeszcze znany tylko na terenie Chin, na posiadanie takiego psa mogli sobie pozwolić wyłącznie ludzie z wyższych sfer.

Ogólna charakterystyka rasy

Okazuje się, że arystokratyczny rys historyczny pekińczyków odzwierciedla się w ich charakterze. Są to psy dystyngowane, co zdradza już sposób w jaki się poruszają. Pekińczyk to pies niezależny i pewny siebie. Wydawać by się mogło, że ma on wysokie poczucie własnej wartości. Z tego powodu nie nadaje się on dla osób, które szukają maksymalnie posłusznego pupila. Można również powiedzieć, że pekińczyk jest psem humorzastym, a jego wysoki poziom inteligencji sprawia, że cechuje się on dobrą pamięcią. Z tego powodu wychowywanie pekińczyka powinno się odbywać w bardzo spokojnej i pozytywnej atmosferze. Kiedy już uda się zdobyć jego zaufanie, pekińczyk staje się bardzo wiernym i kochającym przyjacielem. Pełną charakterystykę pekińczyk możesz przeczytać na poratlu dla miłośników zwierząt mry.pl

Wady

  • ze względu na krótką kufę wymaga częstszej kontroli zdrowotnej
  • częsta pielęgnacja sierści
  • szkolenie pekińczyka zależy w dużej mierze od jego chęci
  • niezależny charakter

Zalety

  • nie jest szczekliwy
  • nie potrzebuje dużej aktywności
  • dobrze odnajduje się na niewielkich przestrzeniach
  • jest bardzo wierny i inteligentny

Żywienie i pielęgnacja pekińczyka

Zdarza się, że pekińczyki są wybredne odnośnie pożywienia, jakie im podajemy. Rasa ta nie posiada jednak żadnych specjalnych wymagań dotyczących karmienia. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przekarmiać pupila, gdyż może się to skończyć problemami z nadwagą. Warto też pomyśleć o suplementach diety, które zmniejszą wypadanie włosów psa. Pielęgnacja pekińczyka to głównie regularne czesanie. Należy kontrolować oczy, uszy i nos. Czyszczenie oczu, uszu, nosa i uzębienia powinno wejść w nawyk opiekunom pekińczyka.

Budowa i wygląd

Pekińczyki są niewielkimi psami z obfitym włosiem. Głowa pekińczyka jest stosunkowo duża. Spłaszczony pyszczek i gęste włosy sprawiają, że w wyglądzie pekińczyka rzeczywiście można doszukiwać się cech anatomicznych małpy i lwa. Pekińczyki mogą pojawiać się w wielu barwach umaszczenia, mogą też pokrywać je plamki lub przejaśnienia. Jeśli szukasz podobnego psa do pekińczyka to zachęcamy Cię do przeczytania opisu Szpic Miniaturowy.

– Jaka jest cena psa?

Cena pekińczyka z rodowodem znajduje się w przedziale 2500 zł – 5000 zł. Psa bez rodowodu możemy kupić za 1000 zł – 1500 zł.

– Czy pies nadaje się do domu z dziećmi?

Pies nie nadaje się do domu z małymi dziećmi. Starsze prawdopodobnie zaakceptuje, jednak nie można liczyć na zbytnią zażyłość pomiędzy nimi.

– Czy ten pies może żyć razem z kotem pod jednym dachem?

Wszystko zależy od indywidualnych charakterów psa i kota, ale w dużej mierze od zdolności opiekuna, którego obowiązkiem jest prawidłowa socjalizacja kota z psem.

– Ile żyje?

Pekińczyk żyje od 12 do 15 lat.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *