Pies – ciąża, objawy, badania. Po czym poznać, że pies jest w ciąży?

Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies może być w ciąży, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Pierwsze symptomy ciąży, które mógłbyś zauważyć gołym okiem, pojawiają się dopiero około trzech tygodni przed porodem.

Ciąża u suczki trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy (60-64 dni). Im więcej szczeniąt ma przyjść świat w jej wyniku, tym krótszy jest to okres. W przypadku dużych miotów ciąża może trwać około 56 dni, w przypadku niewielkich – nawet 70. W pierwszym okresie ciąży pies zachowuje się i wygląda tak, jak przed zapłodnieniem. Jedynym sposobem, aby uwidocznić ciążę na wczesnym etapie, jest badanie USG, które przeprowadzić może lekarz weterynarii.

Jak rozpoznać, że pies jest w ciąży – pierwsze tygodnie

Ciąża u psa przebiega w sposób nierównomierny – przez kilka tygodni odmieniony stan suczki jest zupełnie niezauważalny dla otoczenia. Kiedy pierwsze objawy będą możliwe do zaobserwowania, suczkę będzie dzieliło od porodu zaledwie 20-30 dni.

Do implantacji zarodka w macicy psa dochodzi po około 18 dniach od zapłodnienia. Dopiero wówczas też rozpoczyna się też właściwy proces rozwoju płodu. Jeżeli wiesz, że Twoja suczka była kryta, zapewne będziesz dopatrywać się u niej jakichkolwiek objawów. Zwykle jednak jest to działanie bezcelowe. Co prawda, u niewielkiej liczby suczek około 3 tygodnia od zapłodnienia pojawia się większa senność, obniżenie apetytu i niechęć do aktywności, jednak u zdecydowanej większości objawy te (ani żadne inne) nie występują.

Jak poznać, czy pies jest w ciąży – drugi miesiąc

Pierwsze objawy ciąży psa, które zauważyć można gołym okiem, pojawiają się około 35 dnia od zapłodnienia. Zwykle jest to powiększenie brzucha w dolnej części żeber oraz stwardnienie i zaróżowienie sutków.

Na początku drugiego miesiąca ciążę można stwierdzić na badaniu USG. W jego trakcie lekarz weterynarii powinien być w stanie nie tylko potwierdzić, czy suczka jest w ciąży, ale także ocenić, czy przebiega ona prawidłowo.

Około 42-52 dnia po zapłodnieniu możliwe jest również wykonanie badania RTG, które pozwala precyzyjnie określić liczbę szczeniąt, ich stan (m.in. wskazać wady rozwojowe) oraz rozmiar.

Pies w ciąży urojonej – objawy

Powiększenie obwodu jamy brzusznej i zmiana w wyglądzie sutków występują również w przypadku ciąży urojonej. Często zdarza się nawet, że suczki, które tak naprawdę nie są ciężarne, zaczynają szykować się do porodu (przygotowują gniazdo dla szczeniąt). Może także rozpocząć się u nich laktacja. Metodą pozwalającą na wykluczenie ciąży w tym przypadku jest badanie USG.

Ciąży urojonej u suczki nie należy lekceważyć. Często konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, które zatrzymają laktację. W przeciwnym razie może dojść do zapalenia gruczołów mlekowych.

Jedynym pewnym sposobem na zapobiegnięcie ponownym ciążom urojonym jest wykonanie u suczki zabiegu sterylizacji. Jeżeli stan ten pojawia się u zwierzęcia, u którego sterylizacja była przeprowadzana w przeszłości, należy przypuszczać, że podczas operacji nie usunięto wszystkich fragmentów jajników.

Po czym poznać, że pies jest w ciąży – zbliżający się poród

Około 7 dni przed porodem u części suczek może pojawić się laktacja – objaw ten nie występuje jednak u wszystkich ras. W kolejnych dniach zaobserwować można, jak ciało psa szykuje się do wydania na świat szczeniąt. Boki brzucha mogą się wówczas zapaść, a srom znacznie powiększyć. Jest to efektem przygotowywania kanału rodnego do porodu.

W ciągu ostatniego tygodnia przed porodem suczka może mieć obniżony apetyt (czasem zdarza się również, że apetyt przed porodem wzrasta), szybciej się męczyć i okazywać niepokój.

W ostatnim tygodniu ciąży suczka zwykle potrzebuje dość często oddawać mocz. Sugeruje się, aby na spacery wyprowadzać ją nawet co 2 godziny.

W ciągu ostatniej doby przed porodem suczka może budować gniazdo, w którym planuje się oszczenić. Warto pozwolić jej na samodzielne wybranie miejsca, w którym będzie czuła się bezpieczna.

Ostatnim objawem, który zwiastuje rychły poród, jest wydalenie czopu śluzowego z dróg rodnych suczki. Zjawisko to ma zwykle miejsce tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *