Pies i kwarantanna – jak to połączyć i spędzić razem czas

Obecna sytuacja pandemii koronawirusa jest zauważalna zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wiele osób przebywa na kwarantannie domowej, niektórzy pracują zdalnie w domu, a jeszcze inni w tym uczniowie – mają nakaz nie wychodzenia z domu.
Temu wszystkiemu towarzyszą zwierzęta – nierozłączni towarzysze i najlepsi przyjaciele człowieka, a dokładnie psy. Najlepiej spędzać czas na świeżym powietrzu, jednak dom nie zawsze musi oznaczać nudę, a zajmowanie się psim przyjacielem codzienną rutyną. Szukasz pomysłów jak kreatywnie wzmocnić więź z psem? Jak spędzić i ciekawie zająć czas w domu zarówno psu jak i Tobie w czasie przymusowej kwarantanny? Jak zostać w domu i nie zwariować? Zapraszam do artykułu.

Na pierwszy ogień idzie ostatnim czasem pomysł na czasie – mata węchowa.

Jest to zajęcie dla psa, które wymaga od niego ogromnego wkładu inteligencji – zwierzę musi przy tym zmęczyć nie tylko umysł, jak i również nos. Psi węch jest w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Wykorzystanie noseworkingu jest dla psa idealnym wysiłkiem umysłowym, kilka sesji treningowych odpowiada długiemu spacerowi.
Ale o co chodzi z tą matą? Na czym to polega? Już tłumaczę.
Do stworzenia maty węchowej są nam potrzebne domowe artykuły – kawałki materiału (może to być polar lub stara bluzka) oraz wycieraczka z dziurami. Materiał należy wyciąć w paski, a następnie zawiązać w dziurki naszej wycieraczki. Mata już zrobiona – co dalej? Teraz wystarczy pomiędzy materiał wsypać ulubione smakołyki naszego zwierzaka i możemy działać, mata węchowa gotowa!

Następnym kreatywnym sposobem wzmocnienia więzi z psiakiem jest nauka sztuczek. Warto spróbować czegoś nowego poza podstawowymi komendami siad, leżeć, daj łapę… Wymyślanie i wdrażanie w życie ciekawych oraz czasem śmiesznych sztuczek może Wam sprawić ogromną radość. Proponuje między innymi takie jak:
– slalom między nogami (brzmi dość poważnie jednak wystarczy odpowiednio nakierować psa aby podążał za naszym smakołykiem pomiędzy naszymi nogami, dodają do tego komendę np. “slalom” lub krótszą wersję “sla”)
– suseł (polega na tym aby pies siedząc potrafił utrzymać równowagę na tylnich nogach, bardzo przydatne jest przy tym nakierowywanie do tyłu przy czym podtrzymywanie pleców psa)
– otwieranie i zamykanie drzwi (bardzo przydatne w życiu codziennym i z pewnością ułatwi nam życie, wystarczy przypiąć do drzwi sznurek i zachęcić psa do łapania za to, szarpania – po wychwyceniu odpowiedniego momentu i dodaniu komendy nasz pies szybko zrozumie o co chodzi)

Moim ostatnim pomysłem jest wspólne gotowanie. Upieczenie psich ciasteczek jest super pomysłem, zapewniam, że psi brzuch będzie zadowolony. Przysmaki możemy wykorzystać do wymienionych pomysłów – nauki sztuczek, bądź maty węchowej. Aby przygotować psie specjały kulinarne wystarczą najprostsze domowe składniki takie jak woda, mąka i jajka – ciasto gotowe. Teraz wystarczy dodać ulubione i nieszkodliwe składniki dla psa, mogą to być wszelkiego rodzaju owoce i warzywa lub mięso, takie jak: banany, jabłka, truskawki, pomidory, marchwie, maliny, kurczak, wołowina itd… Całość zmielić lub pokroić, uformować w różne kształty i piec w piekarniku. Należy pamiętać, aby nie podawać psu winogron, cytrusów, rodzynek, czekolady, czosnku i cebuli – są to bardzo szkodliwe składniki dla psiego organizmu.

Zachęcam do spędzania wspólnego czasu wraz z naszym czworonożnym przyjacielem, czasem niewielkie pomysły mogą być niesamowicie ciekawe, zarówno dla nas jak i psa. Warto eksperymentować, lecz pamiętaj, żeby z głową! Powodzenia, zdrowia i wytrwałości w tym ciężkim dla nas wszystkich czasie!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *