Pies przywódca czy pies uległy?

Pies przywódca czy pies uległy?

Autor: Izabela Pierzyńska

 

Każdy pies podobnie jak człowiek ma swój charakter i temperament.
W trakcie rozwoju obydwie te cechy rozwijają się i kwalifikują osobnika do grupy dominującej albo uległej.

 

Testowanie malucha

U małych psiaków można przeprowadzić test pozwalający nam stwierdzić do jakiej grupy będzie kwalifikował się dany osobnik. Kładąc malucha na plecach i przytrzymując bez ruchu psiak próbuje się uwolnić, ale po chwili akceptuje nową sytuację. Po uwolnieniu się wraca do rodzeństwa, żeby bawić się z nimi. To właśnie typ przywódcy. Natomiast, jeśli w opisanej sytuacji pies wyrywa się, panikuje i piszczy, a po uwolnieniu ucieka od nas daleko, to wiemy, że nigdy z niego nie będzie przywódca tylko pies uległy.

Powitanie

Charakter psa można rozpoznać też w sposobie powitania właściciela. Uległy pies widząc wracającego do domu właściciela zachowuje się tak jakby nie widział go przez rok. Pies skacze, biega, liże po rękach a nawet próbuje lizać po twarzy. Natomiast pies przywódca przyjdzie przywitać się z godnością, powącha, obejrzy i odchodzi.

Zachowanie przy misce

Podobne reakcje można dostrzec podczas jedzenia. Pies uległy pozwoli sobie zabrać miskę z jedzeniem, którą chcemy przestawić na inne miejsce. Natomiast przywódca będzie bronił swojej miski a zdarza się nawet, że warczy w trakcie przestawiania miski w inne miejsce.

Codzienne czynności

Pies podobnie jak ludzie lubią wygodę. W tym celu bardzo często zajmują nasze ulubione miejsca nie chcąc opuszczać ich na naszą prośbę. Tak zachowuje się pies dominujący. Kiedy mamy natomiast osobnika uległego posłucha nas już przy pierwszym wezwaniu. Innym przykładem może być ustępowanie nam drogi. Pies przywódca nie zejdzie nam z drogi, kiedy spotka nas w wąskim domowym korytarzu. To my musimy ustąpić mu miejsca i ominąć go. Uległy osobnik widząc nas sam zejdzie nam z drogi.

Wszystkie przytoczone przykłady pozwolą nam rozpoznać jakiego osobnika posiadamy w domu i w jaki sposób powinniśmy z nim postępować w życiu codziennym.


Izabela Pierzyńska

http://rodzinaipies.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

psieproblemy Autor

Komentarze

    Kosiboss

    (27 kwietnia 2019 - 18:44)

    Witam,

    Po przeczytaniu tego wpisu nachodzą mnie myśli ze to co jest tutaj zawarte mija się z prawdą. Wg mnie ( może się mylę, nie jestem ekspertem) to człowiek decyduje czy pies jest uległy czy przywódczy. W stadzie psy same ustalają hierarchię ale jeśli dochodzi do tego człowiek to właśnie wszystko zależy. Jeśli pozwoli psu się zdominować to będą takie skutki jak warczenie przy misce, co wg mnie nigdy nie powinno mieć miejsca. Niestety się zdarza bo człowiek nie potrafi być przywódca psa. To co jest tu napisane o tym, ze szczeniak przytrzymanym na plecach okazuje takie a nie inne reakcje tez jest wg mnie błędne, w momencie jak pies ucieka i piszczy tzn ze się boi człowieka i najprawdopodobniej odebrał takie zachowanie jako robienie krzywdy. To jest strach a nie uległość. Jeśli chodzi o powitania to jest raczej na odwrót, jeśli pies czuje ze człowiek jest przywódca to wtedy przyjdzie spokojnie do niego i będzie czekać na to ze to człowiek się z nim najpierw przywita a nie wymusza ( jak przywódca) przywitanie na człowieku bo tak pies chce. Tu wszystko zależy od człowieka. Pies nie rodzi się albo uległy albo dominujący. No ale to moje skromne zdanie. Żaden hejt. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *