Pies w domu – ile kosztuje jego utrzymanie

Ile kosztuje utrzymanie psa to często zadawane przez nas pytanie. Jest to bardzo dobry znak, że ludzie analizują i zastanawiają się nad wydatkami przed zdecydowaniem się na przyjęcie do swojego domu nowego pupila. To pierwszy krok do szczęśliwej relacji ze swoim podopiecznym. Nie ma chyba nic gorszego niż zadecydowanie o zakupie własnego psiaka tylko po to, aby szybko zrozumieć, że tak naprawdę nas na niego nie stać. Warto zwrócić najpierw uwagę na kilka aspektów, z którymi wiąże się utrzymanie psa w naszym domu.

Na co zwrócić uwagę

Poniżej znajduje się kilka najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę przy decyzji o przyjęciu psa do swojego domu. Po zapoznaniu się z nimi, będziesz wiedział, jakie koszty należy mieć na uwadze w związku z zakupem nowego pupila.

Wzięcie pod uwagę wszystkich wydatków

Decydując się na własnego psiaka musisz wziąć pod uwagę wszelkie kwestie i nawet jeżeli obecnie  się Tobie powodzi, to zdecydowanie warto mieć świadomość, ile dokładnie kosztuje utrzymanie psa. Dzięki temu możemy starać się zabezpieczyć się na przyszłość i odkładać gotówkę na koncie, aby nawet różne losowe sytuacje nie zmuszały nas do najgorszego myślenia w podbramkowej sytuacji, czyli oddaniu zwierzaka. Jeżeli interesuje Ciebie ciągły rozwój osobisty i nabywanie nowych umiejętności w dziedzinie biznesu i zarządzania finansami, wypróbuj szkolenie online z księgowości lub inne interesujące Ciebie kursy.

Żywienie psa

Jest to najważniejszy element, który w dużej mierze decyduje o tym,  ile faktycznie kosztuje utrzymanie psa. Warto zaznaczyć, że jest to oczywiście najbardziej istotny czynnik, jeśli chodzi o zdrowie i komfort naszego pupila. Przede wszystkim ilość potrzebnej karmy  zależy od płci, wielkości oraz rasy psa. Inne koszty poniosą właściciele małych i zdrowych piesków, a inne dużych z problemami zdrowotnymi, które wymagają zapewnienia specjalistycznej diety. Karma sucha to koszt od 20 zł wzwyż, w zależności od ilości karmy, produktów pochodzenia zwierzęcego, witamin i różnych suplementów. Karma mokra to około 6-7 zł za puszkę, a za smakołyki dla naszego psa będą kosztowały od 10 do 20 zł za paczkę.

Pielęgnacja psa

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu do swojego domu nowego psiaka, należy pamiętać o kosztach jego pielęgnacji. Dobrej jakości szampon i odżywka to koszt od 40 zł wzwyż. Zwróć uwagę, że psy wymagają również strzyżenia. Taka przyjemność dla naszego pupila kosztuje od 60 zł wzwyż. Właściciel dużego czworonoga będzie się musiał jednak liczyć z wydatkiem od 100 do nawet 130 zł.

Opieka weterynaryjna

Należy pamiętać także, że z naszym pupilem będziemy musieli odwiedzać weterynarza. Tu również przygotuj się na niemałe wydatki. W ciągu pierwszego roku życia naszego pieska wydamy na ten cel minimum 200 zł, oczywiście zakładając, że nie będzie on na nic chorował. Dorosły pies nie wymaga już tylu szczepień, lecz wydatki podstawowe nadal trzeba mieć na uwadze. Obowiązkowe jest tylko szczepienie przeciw wściekliźnie – ok. 30 zł, lecz dla bezpieczeństwa zaleca się także odrobaczanie raz na kwartał – ok.30 zł, co rocznie daje nam ok. 150 zł.

Legowisko i miska

Cena legowiska uzależniona jest przede wszystkim od wielkości psa i jego wieku. Dużo zależy także od naszych upodobań w kwestii wyboru odpowiedniego kojca. Stanowią one część wyposażenia psiego mienia, więc nic dziwnego, że ich dostępność jest dość łatwa, ponieważ mają je w swojej ofercie wszystkie sklepy zoologiczne. Ceny w zależności od wskazanych czynników wahają się od 50 do nawet 200 złotych. Z kolei w przypadku miski możemy trochę zaoszczędzić. Naszemu psu nie będzie robiło różnicy, czy je z podstawowej miski z supermarketu za 5 zł, czy ze specjalnego podajnika. Musimy tylko pamiętać o tym, aby miska byłą dobrana do rozmiaru pupila i jego potrzeb żywieniowych. Cena zaczyna się tutaj już od 10 zł i dochodzi nawet do 100 zł przy najdroższych modelach.

Obroża i smycz

Obroża, a także smycz dla psa to ważny element wyposażenia naszego czworonoga. To ile dokładnie przeznaczymy na te akcesoria, będzie zależało przede wszystkim od  wielkości psiaka. Przykładowo smycz automatyczna dla psa do ośmiu kilogramów będzie kosztowała około 40 zł, a dla pupila ważącego od 9 do 20 kilogramów około 60zł. Możemy zdecydować się na smycz automatyczną lub zwykłą, szelki i obrożę. Średnia cena za całość tych akcesoriów zaczyna się od 70 zł.

Zabawki

Zabawa jest ważnym elementem życia każdego psa. Nasze czworonogi z dużym zaciekawieniem obserwują wszystko, co się dookoła nich dzieje. Psiak, który ma do swojej dyspozycji zabawki lepiej się rozwija i nie sprawia problemów wychowawczych w domu. Wybór jest tutaj bardzo duży, zaczynając od maskotek i piłek, a kończąc na linkach do przeciągania, frisbee i gumowych zabawkach z piszczałką. Ciężko podać tutaj jednoznaczną cenę. Wszystko zależy od ilości kupowanych przez nas zabawek dla swojego pupila. Można przyjąć, że jest to zazwyczaj około 40 zł.

Obroża chroniąca przed kleszczami

Najpowszechniej stosowanym  rozwiązaniem w celu obrony przed kleszczami jest specjalna  obroża. W obecnych czasach, jak wiemy dużo panuje tych stawonogów w naszym otoczeniu i aby mieć pewność, że Twój pupil nie złapie kleszcza na spacerze, w parku, czy ogrodzie, to najrozsądniej będzie zakupić mu właśnie obrożę przeciwkleszczową. Koszt dobrej obroży tego rodzaju dla psa to około 70 złotych (w zależności od masy) i jej czas działania to od 7 do 8 miesięcy.

Łączne koszty

Podsumowując koszty miesięczne utrzymania psa trzeba uwzględniać na poziomie od 300 do 500 złotych. Wszystko zależy oczywiście od częstotliwości wizyt u weterynarza, zapotrzebowań psa na leki ze względu na stan zdrowia itd. Jednak licząc podstawowe rzeczy, takie jak żywienie, standardowa wizyta u weterynarza i ewentualna pielęgnacja psa poprzez wizytę u fryzjera, koszty na miesiąc musimy liczyć mniej więcej na tym poziomie. Czy to dużo?  Sami musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jednak decydując się na przyjęcie psa do swojego domu, musimy liczyć się z wydatkami  uwzględnić wszystkie czynniki, które zostały wymienione.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *