PIT-28 online: kogo dotyczy i jak się poprawnie rozliczyć w 2023

Polski Ład wprowadził sporo wątpliwości odnośnie rozliczeń podatkowych. Wielu Polaków wciąż czuje się niepewnie względem nowych zasad. Dotyczy to również przedsiębiorców rozliczających swoje podatki poprzez formularz PIT-28. Ale bez obaw. Wszystko jest prostsze, niż się na pozór wydaje. W naszym artykule sumujemy najważniejsze i AKTUALNE wytyczne dotyczące rozliczenia deklaracji PIT-28 w internecie.

Program PITax.pl dopilnuje, aby w Twojej deklaracji nie znalazły się błędy

Kto powinien rozliczyć PIT-28 w internecie?

Ta deklaracja dotyczy podatników, którzy osiągają przychody ewidencjonowane opodatkowane w formie ryczałtu. Owe przychody powinny pochodzić z tytułu sprzedaży przetworzonych produktów rolnych (muszą pochodzić z własnej uprawy i chowu) albo najmu i dzierżawy (podnajem i poddzierżawa też się w to wliczają). Osoba rozliczająca się poprzez PIT-28 musi też prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, która jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub być wspólnikiem spółki cywilnej albo jawnej.

Istnieją dwa warianty formularzy PIT-28 do druku. Pierwszy z nich służy podatnikom aktywnie uczestniczącym w prowadzeniu swojej działalności. Jest to więc najbardziej powszechny typ formularza, najczęściej pobierany z internetu przez setki przedsiębiorców rocznie. Drugi wariant to PIT-28S. Ta deklaracja przeznaczona jest dla osób, których już nie ma pośród nas… Tak, zmarli też się powinni rozliczyć z fiskusem. Choć brzmi to ponuro, takie traktowanie sprawy jest dość istotne, jeśli ma panować porządek w systemie podatkowym. Działa tak każdy urząd skarbowy w Europie. Odpowiedzialność za rozliczenie podatków w razie śmierci spada na osoby blisko związane z nieżyjącym przedsiębiorcą.

Co można odliczyć PIT-em 28?

W roku 2023 każdy przedsiębiorca rozliczający się formularzem PIT-28 będzie mógł skorzystać z kilku ulg. Należy do nich ulga odsetkowa, która wynika ze spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego. Poza tym podatnik może w deklaracji PIT-28 ująć ulgę z tytułu oszczędzania na kasie mieszkaniowej, jak i wydatków mieszkaniowych z poprzednich okresów rozliczeniowych, które nie zostały rozliczone, ponieważ podatek okazał się na to za mały. Ponadto w 2023 roku od przychodów będzie można odliczyć w internecie ulgę na 50% zapłaconych składek zdrowotnych.

To jednak nie wszystko. Załącznik do deklaracji, PIT-0, pozwala na uwzględnienie wielu innych ulg. Chodzi między innymi o ulgę na internet oraz darowizny przekazane na cele publiczne (cele religijne i edukacyjne, np. prywatną dotacją dla lokalnej podstawówki, również można sobie odliczyć). Co interesujące, darowizny związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii wirusa COVID-19 też można wykorzystać do zdobycia ulgi w ramach rozliczenia PIT-28.

Poza tym podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi z tytułu wydatków rehabilitacyjnych, oddania krwi, wpłaty na IKZE, o uldze termomodernizacyjnej nie zapominając.

Aplikacja PITax.pl została stworzona do wsparcia w rozliczeniach z urzędem

Jaki jest termin na PIT-28 w 2023?

Dotychczas deklaracja PIT-28 miała bardzo restrykcyjne wymogi, jeśli chodzi o terminowość. Jednak w roku 2023 nie będą już one obowiązywać. W praktyce oznacza to, że swój PIT-28 każdy uprawniony przedsiębiorca będzie mógł złożyć później, czyli aż do 2 maja 2023 (30 kwietnia wypada w niedzielę).

Gdzie można rozliczyć PIT online?

Druk PIT-28 można pobrać w internecie i go wypełnić w domu, po czym zanieść osobiście lub wysłać pocztą do swojego urzędu skarbowego. Jednak dostępne platformy online pozwalają uniknąć takiej konieczności. Dzięki nim nie trzeba nawet niczego drukować. Wystarczy wypełnić interaktywny formularz PIT-28 zgodnie z wytycznymi i gotowe. Platforma online sama wysyła dokument do skarbówki.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *