Pluskwy – Jak się ich pozbyć?

Jeśli po nocy na ciele pojawia się zaczerwieniona i swędząca wysypka, to może wskazywać to na obecność nieproszonych gości w łóżku, a mianowicie pluskiew. Te pasożyty żerują w nocy, przecinają naskórek i wypijają krew. Ich obecność można poznać też po czarnych lub ciemnoczerwonych punktach na pościeli. Są to ślady wydalin pluskiew. Za dnia bardzo trudno je zobaczyć ze względu na to, że ukrywają się w różnych szczelinach, mogą być niemalże wszędzie. Niestety nie jest łatwo się ich pozbyć, gdy dojdzie już do inwazji. Czasem konieczne stają się chemiczne preparaty na pluskwy i skorzystanie z usług profesjonalistów.

Problematyczne pluskwy

Nie zawsze pomaga utrzymywanie nieskazitelnej czystości w pomieszczeniach, aby uchronić się przed pluskwami, bo mogą zostać one przyniesione nieświadomie do domu. Czasem wystarczy transport używanych mebli, pobyt w ośrodku noclegowym, przejazd środkiem komunikacji miejskiej. Pluskwy mogą być w kinie, teatrze, szpitalu, szkole itd. Gdy już uda im się dostać do domu, szybko znajdują sobie świetne kryjówki: pod dywanem, w książce, za tapetą, w odzieży, za listwami przypodłogowymi, w ramie obrazu lub lustra, w żaluzjach, w zasłonach, w obudowie gniazdek elektrycznych czy nawet w ubytkach powstałych w ścianie. Mogą być dosłownie wszędzie. Można oczywiście spróbować swoich sił i na własną rękę przystąpić do walki z pluskwami, ale nie zawsze zakończy się to sukcesem. Najprościej, najszybciej, najwygodniej i najskuteczniej będzie powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom. Fachowcy mają do dyspozycji przeróżne środki na pluskwy, sprawdzone metody na wyeliminowanie ich z domu i zabezpieczenie go przed ponowną inwazją owadów.

Co zrobić, aby pozbyć się pluskiew z domu?

Jeśli coś jest zapluskwione, to najlepszym rozwiązaniem będzie wyrzucenie tego, owijając szczelnie i wynosząc daleko poza dom, aby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania się owadów. Innym rozwiązaniem będzie wypranie rzeczy w gorącej wodzie, mającej 60 stopni Celsjusza, po czym należy je poddać gorącemu suszeniu. Taka temperatura jest w stanie zabić pluskwy w każdym stadium rozwoju. Z kolei niewielkie przedmioty można włożyć do worka i wstawić do zamrażarki, trzymać je w temperaturze -20 stopni Celsjusza przez kilkanaście godzin. Istotne jest dokładne odkurzenie wszystkiego: podłóg, szczelin, ścian, ram łóżek, materacy, mebli itd. Potem zaleca się użyć środka owadobójczego.

Bardzo efektywną metodą walki z pluskwami jest zamgławianie ULV, co odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego generatora zimnej mgły. Innym rozwiązaniem jest oprysk ciśnieniowy, można również zastosować metodę wymrażania pomieszczeń przy użyciu ciekłego azotu. Przeciwieństwem będzie wygrzewanie mieszkania, podnosząc temperaturę do 60 stopni Celsjusza. Jest to jednak niezbyt dobre rozwiązanie ze względu na to, że wysoka temperatura może uszkodzić różne przedmioty, szczególnie te wykonane z tworzywa sztucznego. Konieczne jest wobec tego opróżnienie pomieszczenia, powinno się pozostawić je puste, aż wszystkie pluskwy zostaną całkowicie usunięte. Warto zastosować myjkę parową na pluskwy, co pozwala skutecznie się ich pozbyć. Zostaną one unicestwione dzięki wysokiej temperaturze pary wytwarzanej pod wysokim ciśnieniem.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *