Masz szczeniaka i nie wiesz jak z nim spędzać czas? Zajmujesz się czyimś zwierzakiem, gdy właściciel pojechał na wakacje i nie masz pojęcia co robić? Czy może adoptowałeś już dorosłego psa ze schroniska i zastanawiasz się, jakie zabawy będą odpowiednie? Jeżeli to trzecie, to większe brawa dla Ciebie! Poniższy artykuł powinien chociaż trochę pomóc w rozwianiu Twoich wątpliwości oraz rozwiązaniu problemów.
Poznaj swojego psa
Przede wszystkim musisz naprawdę poznać swojego czworonoga. Trzeba określić jego charakter oraz preferencje. Sporo zależy oczywiście od samej rasy psa. Nawet niektóre zabawki dla psa są tworzone z myślą o konkretnych rasach. Podobnie jak z ludźmi, niektóre psy wolą wylegiwać się na kanapie, a część z kolei dostaje ataku głupawki, gdy nie ma możliwości pobiegania na dworze i się wybrudzić.
Z tymi aktywnymi psami może być problem w okresie jesienno-zimowym oraz kiedy za oknem jest taka pogoda, że za żadne skarby nie będzie nam się chciało wyjść na spacer z pupilem. Dlatego warto znaleźć jakąś alternatywę, gdzie wszystkie strony będą zadowolone. Zabawy z psem w domu zbliżają do siebie. Dlatego warto bawić się z psem. W końcu to aktywność dla każdego.
Zachęcanie psa do zabawy
Najłatwiej jest zawczasu kupić odpowiednie zabawki dla psa. Najlepiej aby były to zabawki interaktywne lub edukacyjne. Dzięki temu zapewnimy stymulację ruchową oraz intelektualną, której każdy czworonóg potrzebuje. Zabawki takie najczęściej są „samowystarczalne”, tzn. nie wymają od właścicieli większego działania. Zwierzak sam się po prostu „nią zajmie”. Producenci cały czas prześcigają się w wmyślaniu coraz to nowszych i bardziej stymulujących zabawek i gadżetów dla zwierząt. Największa oferta oczywiście jest dla psów i kotów.
Zabawa w chowanego nie tylko z dziećmi
Zabrzmi to dziwnie, ale również z psem możemy bawić się w chowanego. Najlepiej jest schować się w innym pokoju niż przebywa zwierzak, za firaną, szafą lub innym większym meblem. Następnie zawołać psa albo czekać cierpliwie, aż pies zacznie nas szukać. Oczywiście „pomagamy” psu się szybko znaleźć. Kiedy poszukiwania psa zakończą się sukcesem warto nagrodzić psa przysmakiem.
Zabawy węchowe
Jednymi z najpopularniejszych zabaw z psami są niewątpliwie zabawy węchowe. Jest to też typ zabaw, do których nie potrzeba specjalistycznych zabawek czy przyrządów. Zabawy węchowe polegają w głównej mierze wykorzystaniu najbardziej rozwiniętego zmysłu u psa, czyli węchu. Najprostszą zabawą jest chowanie smakołyków po domu i zachęcanie psa do ich poszukiwania. Tą metodą również szybko nauczymy psa komend w stylu „szukaj”.
Bardziej rozwiniętą metodą zabawy węchowej jest ukrycie smakołyka w jednym z kilku (załóżmy, że trzech) kubków (albo innym pojemniczku). Wymaga jednak ona już od psa znajomości komendy „szukaj”. Warto mieć to więc na uwadze. Przysmak chowamy w taki sposób, aby pies go nie widział. Najlepiej jest robić to w innym pomieszczeniu, gdzie nie ma psa. Po schowaniu przysmaku wołamy naszego psa i każemy mu go szukać. Jak już pies odgadnie, pod którym pojemnikiem schowaliśmy przysmak, podnosimy go (chyba, ze pies już sam to zrobił) i nagradzamy psa poprzez zezwolenie mu na zjedzenie znalezionego skarbu. Na początku warto zaczynać z mniejszą ilością pojemniczków, przechodząc stopniowo do większej ilości.
Pomoc w sprzątaniu
Można wierzyć lub nie, ale pies może być również pomocny podczas sprzątania w domu. Oczywiście wcześniej trzeba go tego nauczyć, co wymaga trochę czasu i nerwów, ale efektem finalnym będzie to, że pies pomoże nam sprzątać w domu i jednocześnie dobrze bawić go stymulować. Wymagana więc będzie tutaj przez psa znajomość komend typu: „sprzątaj”, „weź” czy „puść”. W praktyce wszystko sprowadza się do wskazania zwierzakowi jaką rzecz ma wziąć i gdzie ma ją odłożyć. Oczywiście za prawidłowe wykonywanie poleceń nagradzamy psa smakołykiem.
Oczywiście opisane powyżej zabawy, to nie katalog zamknięty. Wymienione zostały jedynie te najpopularniejsze zabawy. Jak można zauważyć, zabawki dla psa nie zawsze są potrzebne aby dobrze się z nim bawić. Przy zabawach, w których nagradzamy psa smakołykami należy pamiętać o właściwym porcjowaniu.
Więcej pomysłów na zabawy z psem (i nie tylko) znajdziesz na https://kobietawmiescie.com.pl