Potrzeby fizjologiczne krów mlecznych względem paszy

Karmienie zwierząt hodowlanych to nic innego jak złapanie zdrowego balansu pomiędzy potrzebami zwierząt a realizacją celów ekonomicznych. Oczywiście rodzaj paszy będzie zależał od zwierząt, które hodujesz. Inne mieszanki pokarmowe są odpowiednie dla koni, a inne dla krów mlecznych. Jako, że krowy mleczne są najbardziej opłacalnymi zwierzętami hodowlanymi skupmy się na analizie ich potrzeb pokarmowych.

Jak żywić bydło mleczne?

Kluczem do prawidłowego karmienia krów mlecznych jest przestrzeganie kliku podstawowych zasad. Kluczowe z tych zasad to:
– odpowiedni balans dawki paszowej wedle zapotrzebowania zwierzęcia
– dostosowanie mieszanki pokarmowej do stanu fizjologicznego krowy mlecznej (inaczej będzie ona wyglądać w różnych okresach laktacji)
– częstotliwość karmienia powinna wynosić od dwóch do trzech razy dziennie
– podawanie tylko świeżych pasz bez pleśni
– dokładne mieszanie paszy oraz jej rozdrobnienie, aby zwierzęta nie wyjadały tylko smakowitych fragmentów pokarmu
– stały dostęp do wody
– higiena paśnika.

Przestrzegając tych zasad możesz mieć pewność, że Twoje bydło będzie mieć odpowiednie warunki do bytowania.

Rodzaje pasz dla krów mlecznych

Jednym z lepszych rodzajów paszy dla krowy w okresie laktacji jest młóto browarniane. Wyróżnia się ono silnymi właściwościami mlekopędnymi. Oznacza to, że krowy w trakcie laktacji, karmione tym młótem będą wydawać więcej mleka. Dzięki wysokiej zawartości białka młóto wpływa także na kondycję zdrowotną żwacza, oprócz tego jest wzbogacone o włókna oraz witaminy z grupy A, B i E. Co jest istotne, to jeszcze fakt, że młóto browarniane poprawia smak paszy, co pozwala na zwiększenie jej spożycia i jednocześnie przyspiesza przyrost masy zwierzęcia.

Inne rodzaje paszy dla krów to tak zwane objętościowe suche jak przykładowo słoma czy siano. Są to innymi słowy wysuszone zielonki, których wartość odżywcza zależy od składu zielonki jeszcze przed wysuszeniem. Istotnym rodzajem paszy są pasze treściwe, czyli ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych albo śruty poekstrakcyjne. Ten rodzaj pokarmu jest bogaty w węglowodany i stanowi podstawę żywieniową dla bydła.

Okresy karmienia krów wedle ich potrzeb fizjologicznych

W przypadku krów mlecznych bardzo ważne jest, aby węglowodany były łatwostrawne, co zapewnia stosowanie skrobi. W okresie okołoporodowym krowy tracą apetyt i tym samym spada ich poziom energii. Dlatego właśnie wtedy stosuje się tak zwane skoncentrowane dawki pokarmowe. Chodzi po prostu o to, aby krowa jedząc mało, była w stanie przyjąć wszystkie składniki pokarmowe i temu właśnie służ owa koncentracja. Zwiększanie kalorii bez powiększania objętości jest możliwe dzięki użyciu glikolu propylenowego.

W fazie zasuszenia odpowiednim pokarmem dla krowy mlecznej jest w zasadzie tylko pasza objętościowa. Pasza treściwa w diecie krowy powinna pojawiać się dopiero do 3 tygodni przed terminem oczekiwanego porodu.

Podsumowując – karmienie bydła nie jest tak skomplikowane, jeśli się przeanalizuje wszystkie potrzeby fizjologiczne krów. Warto dokładnie zapoznać się z tą wiedzą, aby nie wyrządzić krzywdy zwierzęciu przez nieodpowiednią dietę.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *