Problemy kardiologiczne u psów i kotów

Choć może się wydać, że liczne problemy, z którymi boryka się człowiek, nie dotyczą psów i kotów, także zwierzęta mogą cierpieć na choroby kardiologiczne. Małe psy, takie jak york, schih-tzu, pudel miniaturowy, maltańczyk, chorują częściej na zwyrodnienie zastawek serca. Duże psy z kolei, takie jak owczarek niemiecki czy doberman, borykają się z chorobą mięśnia sercowego. Natomiast koty zazwyczaj dotyka kardiomiopatia rozstrzeniowa.

Jakie mogą być objawy choroby kardiologicznej u zwierzęcia?

Będąc właścicielem pupila, trudno rozpoznać, że coś mu dolega. Stała obserwacja psa lub kota jest często niemożliwa. Poza tym nie do końca wiadomo, jakie zachowania zwierzęcia powinny być niepokojące. Dlatego w dzisiejszym tekście podpowiemy, jakie mogą być objawy choroby kardiologicznej u psa lub kota. Dzięki wiedzy na ten temat łatwiej zauważyć, że zwierzę wymaga interwencji weterynaryjnej. Pomoc można otrzymać w licznych centrach zdrowia zwierząt, takich jak pogotowie weterynaryjne w Pile i Jastrowiu. Alarmujące powinny być przede wszystkim takie zachowania i stan zwierzęcia jak:

  • wyczuwalne kołatanie serca,
  • krztuszenie oraz kaszel w nocy, nad ranem, po spacerze,
  • siny język,
  • utrata masy ciała,
  • powiększenie obrysu powłok brzusznych,
  • trudności w oddychaniu, duszność,
  • dyszenie i nadmierne sapanie po wysiłku,
  • omdlenia,
  • brak tolerancji na wysiłek,
  • zasłabnięcia.

Jeśli właściciel zwierzęcia zauważy znacznie nasilone tego typu objawy u swojego podopiecznego, powinien zgłosić się do specjalistycznej lecznicy lub wybranego pogotowia weterynaryjnego. Pies lub kot zachowujący się w opisany sposób, o wskazanym przez nas stanie, musi być przebadany przez lekarza weterynarii, najlepiej kardiologa weterynaryjnego. Jeżeli specjalista stwierdzi, że serce zwierzęcia bije niemiarowo, niezbędne będzie wykonanie kilku badań, dzięki czemu możliwe będzie postawienie diagnozy.

Na czym polega diagnostyka chorób kardiologicznych u psów i kotów?

W celu zweryfikowania, czy zwierzę cierpi na chorobę kardiologiczną, lekarz weterynarii wykonuje EKG służące do oceny zaburzeń rytmu serca. Poza tym może zbadać ciśnienie krwi oraz wykonać RTG mające na celu różnicowanie chorób serca z chorobami układu oddechowego. Poza tym ważne może okazać się przeprowadzenie badania krwi i ustalenie poziomu cholesterolu, a także wykonanie echa serca, czyli badania przepływu krwi w największych naczyniach serca. Czasami niezbędne jest podłączenie zwierzęcia do kardiomonitora kontrolującego funkcje życiowe pupila będącego w ciężkim stanie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *