Socjalizacja szczeniaka – o czym warto pamiętać

Szczeniak, który trafił w końcu do naszego domu, będzie wymagał od nas sporo opieki. Musimy bowiem zadbać nie tylko o jego bezpieczeństwo oraz poczucie komfortu psychicznego, ale także o prawidłowy rozwój. Bardzo ważna jest bowiem odpowiednia socjalizacja, dzięki której piesek wyrośnie na zrównoważonego czworonoga bez stanów lękowych. Dziś podpowiemy, jak socjalizować szczeniaka w domu i poza nim.

Pierwszy kontakt z nowym miejscem

Legalna, zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) hodowla ma obowiązek oddać do nowego domu szczeniaka po uprzednim wykonaniu odrobaczenia oraz szczepienia. Najczęściej szczenięta trafiają do swoich domów około 8-10 tygodnia życia. W tym czasie następuje bardzo szybki ich rozwój i jednocześnie są one wówczas niezwykle podatne na bodźce, które są niezbędne do tego, aby w przyszłości dobrze radziły sobie z własnymi emocjami w różnych okolicznościach. Na początek warto pozwolić mu dobrze poznać nowe otoczenie. Niech piesek przejdzie po całym domu, obwącha każdy kąt, stanie łapami na róznych powierzchniach. To jeszcze nie czas, kiedy powinniśmy musztrować go, zakazując wchodzenia do danego pomieszczenia czy dotykania pyskiem poszczególnych przedmiotów. Jeśli teraz pozwolimy mu na pierwszy kontakt z nimi, w przyszłości nie będzie nimi już tak zainteresowany, a więc i pokusa “zajęcia się” nimi będzie mniejsza. Gdy piesek pozna już nasz dom, powinien poznać każdego z domowników, włącznie z innymi, mieszkającymi z nami zwierzętami. W przypadku kontaktu z małym dzieckiem zachowajmy jednak ostrożność, zarówno maluszek może chcieć szarpnąć mięciutkiego i puszystego pieska, myśląc, że to ruchoma zabawka, jak i sam szczeniak może w emocjach machnąć ostrymi pazurkami po buzi naszego maleństwa.

Zobacz także: Australian Cattle Dog szczeniaki

Pierwsze wyjście na zewnątrz

Kontakt z innymi psami powinien nastąpić po wykonaniu drugiego szczepieniu i tzw. kwarantannie – gdy będziemy mieć już pewność, że szczepionka w pełni chroni naszego szczeniaka przed chorobami. W zabawach z innymi psami należy jednak zachować umiar i nie dopuszczać go do każdego napotkanego osobnika, gdyż w przyszłości będzie on bardzo emocjonalnie reagował na widok wszystkich psów, które znajdzie w zasięgu swojego wzroku, co może okazać się bardzo problematyczne. Ponadto zabawa z dorosłym psem powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą opiekunów. Na każde próby agresji należy od razu reagować, odwracają uwagę psów od siebie. Dzięki temu szczeniak nie nabędzie negatywnych cech czy lęków przed innymi psami, co z czasem może przerodzić się nawet w agresję wobec nich.

Kontakt z różnorodnym otoczeniem

Kolejnym elementem socjalizacji szczeniaka jest przebywanie z nim w różnych warunkach. Warto zabrać go do centrum miasta, gdzie będzie poznawał odgłosy samochodów i innych pojazdów, rozmowy wielu osób czy muzykę. Warto także zabrać szczeniaka nad wodę, pozwolić mu przejść po piasku, kałuży, trawie czy żwirze. Niech jego łapy również poznają świat i różne powierzchnie, po których w przyszłości będzie mógł odważnie chodzić. Socjalizacja szczeniaka, zarówno w domu, jak i poza nim, zawsze powinna przebiegać w sposób pozytywny, a my jako opiekunowie pieska powinniśmy być kojarzeni przez niego z ostoją spokoju i bezpieczeństwa.

Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem zycienaszczycie.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *