Pielęgnacja psa na własną rękę może być trochę onieśmielająca, szczególnie jeśli będzie to Twój pierwszy raz. Jeśli używasz jednak do zadania strzyżenia swojego pupila wysokiej jakości nożyczek i robisz to ostrożnie – nie ma potrzeby wydawać pieniądze na profesjonalnego groomera, skoro możesz zająć się wszystkim w domu. Nożyczki mają tę zaletę, że w porównaniu do maszynki cicho pracują, co również pomaga zachować u psa spokój podczas całej procedury.
Zacznij od przycinania włosów z boków i nóg prostymi nożycami, a następnie kończąc na obszarach takich jak twarz i ogon zaokrąglonymi – dla bezpieczeństwa. Po wszystkim, pochwal swojego czworonoga i daj mu kilka smakołyków, a sam będzie dopraszał się o kolejne strzyżenie!
To tak w skrócie, natomiast poniżej przedstawiamy krok po kroku jak powinno wyglądać prawidłowo wykonane strzyżenie psa.
Krok 1: przygotowanie narzędzi do strzyżenia
Przede wszystkim postaraj się o pełny zestaw nożyczek do pielęgnacji czworonoga. Jest to niezbędne, bowiem aby przyciąć włosy w sposób, który jest wygodny dla Twojego psa, Ciebie a do tego da miły dla oka efekt końcowy – potrzebujesz czegoś więcej niż zwykłej pary nożyczek. Aby zdobyć te odpowiednie, najlepiej udaj się do sklepu zoologicznego i poszukaj pełnego zestawu nożyczek. Każdy typ ma określony cel.
Będziesz dla przykładu potrzebować:
- Nożyc do ogólnego cięcia
- Zakrzywionych nożyczek do zaokrąglania warstw włosów
- Specjalnych nożyc do radzenia sobie z problematycznymi obszarami
- Nożyc zaokrąglonych z bezpiecznymi końcówkami do przycinania delikatnych obszarów, takich jak twarz i ogon
Upewnij się też, że nożyczki są ostre i naoliwione. Tępe nożyczki będą szarpać włosy psa, powodując ból i stres. Jeśli Twoje nożyczki są nowe, powinny być ostre. Jeśli jednak nożyce były używane kilka razy, może być konieczne ich ostrzenie. Nałożenie kilku kropli oleju na ostrza, ułatwi cięcie. Taki specjalny olej i ostrzałki do nożyc powinny być dostępne również tam, gdzie kupujesz wszelkie inne produkty do pielęgnacji psów. W celu wybrania odpowiednich nożyczek warto spojrzeć do rankingu dobrych nożyczek do strzyżenia psów.
Krok 2: Przygotowanie miejsca do strzyżenia
Przygotuj miejsce w którym będzie odbywać się strzyżenie psów warszawa, bowiem gdy nożyczki pójdą w ruch – włosy będą latać wszędzie. Ułatw sobie porządkowanie, umieszczając matę pod psem, pozwoli Ci ona złapać większość „latających” włosów. Jeśli Twój piesek jest mały, możesz nawet umieścić matę i psa na stole, aby ułatwić sobie całe zadanie. Kiedy skończysz strzyżenie, po prostu zdejmiesz całą matę razem z włosami i gotowe. Upewnij się też, że Twoje nożyce, szczotka do psa i inne potrzebne akcesoria do pielęgnacji będą pod ręką podczas pracy.
Krok 3: Przygotowanie psa do strzyżenia
Zanim zaczniesz strzyc – konieczne jest rozczesanie włosów. W tym celu użyj zwykłej szczotki do czesania jego sierści czy włosów (w zależności od rasy), aby upewnić się, że wszystko jest ładne i równe. Jeśli są jakieś kołtuny, przytrzymaj je delikatnie jedną ręką i umieść szczoteczkę w drugiej, a następnie powoli i delikatnie wyszczotkuj je, aby uniknąć zranienia psa.
Wielu właścicieli psów woli je strzyc tuż po kąpieli, ponieważ wtedy włosy mogą być łatwiejsze w rozczesaniu, gdy są lekko wilgotne. Musisz też w tym kroku zdecydować na jak krótko chcesz obciąć futro. Jeśli Twój pies ma długie włosy i chcesz by takie miał – pamiętaj choć o przycięciu w miejscach podatnych na zabrudzenia, takich jak:
- brzuch
- ogon.
Poza tym długość jest w dużej mierze kwestią preferencji. Użyj palców jako przewodnika, aby upewnić się, że nie obetniesz za dużo. Na przykład jeśli zdecydujesz, że chcesz przystrzyc większość włosów psa na długość palca, użyj palca, aby mierzyć długość podczas cięcia i staraj się w ten sposób zachować spójność.
Pamiętaj też, że nie musisz przycinać wszystkich włosów na taką samą długość. Na przykład możesz przyciąć boki psa do długości palca, ale brzuch do połowy tej długości. Ważne jest to by strzyc czworonoga od przodu do tyłu. Powoli i ostrożnie zmierzaj w dół do obszaru ogona, w ten sposób pies będzie powoli przyzwyczajał się do całej procedury, zanim dojdziesz do najbardziej wrażliwych miejsc na jego ciele.
Więcej porad ze strzyżenia psów tutaj.