Strzyżenie psów – konieczność czy moda?

Strzyżenie psów może być dla właścicieli świetną zabawą, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę takie „fryzury” jak lwie grzywy czy irokezy. Ale to także konieczność dla wielu pupili – nie tylko dla tych rasowych. Czysta, czesana sierść dla Twojego czworonoga jest odpowiednikiem czystej, świeżej odzieży.

Szczotkowanie i kąpanie

Jednym z podstawowych zabiegów, jakie warto zafundować naszemu pupilowi jest czesanie. W zależności od sierści psa (krótkiej, średniej, długiej) szczotkowanie można wykonywać każdego dnia lub raz w tygodniu. Dzięki temu zapobiegniemy matowieniu sierści. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej szczotki, która musi być dostosowana do długości sierści. Równie istotne jest kąpanie zwierzaka. Wielu właścicieli zastanawia się, jak często powinni kąpać psa. Ilość kąpieli jest całkowicie indywidualna. Przyjmuje się jednak, że większość psów powinna być kąpana raz w miesiącu, aby usunąć nadmiar brudu. Częste kąpiele i szczotkowanie pomagają zredukować ilość alergenówy w domu, co sprawia, że również rodzina i przyjaciele będą czuć się bardziej komfortowo.

Strzyżenie

Kiedy tylko zaczyna się robić ciepło ludzie zmieniają ubrania na lżejsze, a wielu właścicieli psów uważa, że z sierścią powinno być podobnie i ich pupile powinny nosić lżejsze (a więc także krótsze) „futro”. Czy mają rację? Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy związanych z psami, nie ma jednej odpowiedzi właściwej dla każdego psa. W zależności od potrzeb i oczekiwań możesz skrócić sierść samodzielnie lub udać się do profesjonalnego salonu groomerskiego. Oddając psa w ręce groomera możesz oczekiwać oczywiście najlepszych efektów. Maszynka do strzyżenia psów w doświadczonych rękach pozwoli wykonać profesjonalne cięcia dostosowane do specyfiki i potrzeb danej rasy. Jeśli jednak nie masz wygórowanych oczekiwań i dysponujesz wolnym czasem, możesz spróbować własnych sił w strzyżeniu. Potrzebna do tego celu będzie dobra maszynka dla psów, która będzie ostra, nie będzie się zacinać i poradzi sobie nawet z przecięciem kłaczka. Przy cięciu zachowaj oczywiście ostrożność i pamiętaj, że umiejętności nabywa się wraz z doświadczeniem, dlatego z każdym kolejnym razem będzie łatwiej i efekt będzie coraz lepszy.

O czym należy pamiętać przy strzyżeniu psa?

Jeśli zdecydujesz się na strzyżenie psa, większość weterynarzy odradza golenie – zwierzę nie może mieć zbyt krótkiej sierści, ponieważ musi posiadać ochronę przed promieniami słonecznymi, które mogą powodować oparzenia. Słabo strzyżony pies o podwójnej sierści może cierpieć na łysienie, odrastanie włosia z plamami lub łysiną. Może to wpływać na kolor sierści, a nawet trwale ją uszkodzić. Strzyżenie psa warto powierzyć profesjonaliście, ponieważ maszynka do strzyżenia psa w niedoświadczonych rękach może przynieść więcej krzywdy niż pożytku. Natomiast groomer pomoże zdecydować, jaki rodzaj cięcia wybrać dla Twojego psa i będzie wiedział, co jest dla niego najlepsze i najbezpieczniejsze. Psi fryzjer dobierze cięcie, które będzie wystarczająco długie, aby chronić psa przed słońcem i będzie utrzymało go w chłodzie. Jeśli jednak chcesz spróbować sam swoich sił, zachowaj zdrowy rozsądek przy cięciu.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *