Sucha karma dla psa – ile należy jej podawać?

Każdy opiekun psa jest odpowiedzialny za utrzymanie zwierzęcia w dobrym zdrowiu i kondycji. Jak to zrobić? Kluczowe jest odpowiednie żywienie pupila. Podstawą diety jest karma sucha dla psa. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karmę oraz ile karmy należy podawać psu.

Nie wiesz, ile powinien zjadać pies? Pomoże kalkulator karmy dla psa

Jeśli nie wiesz, ile powinien jeść pies – kalkulator sprawdzi się najlepiej. To darmowe narzędzie, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Aby wyliczyć zapotrzebowanie psa, musisz podać następujące dane:

 • Wiek psa (w latach)
 • Waga psa (w kilogramach)
 • Aktywność (niska, średnia czy wysoka)
 • Cel obliczania kalorii (utrzymanie, utrata lub zwiększenie masy ciała)
 • Kaloryczność karmy (kcal)

Otrzymasz wynik, który dostarczy ci wiedzy na temat:

 • Dziennego zapotrzebowania energetycznego (DER)
 • Dziennej porcji karmy

Gdzie znaleźć rzetelne narzędzie do obliczania zapotrzebowania kalorycznego zwierzaka? Odwiedź sklep Benji’s Planet. Znajdziesz tam nie tylko różnorodne karmy suche i mokre oraz przysmaki, ale także kalkulator karmy dla psa.

To, ile powinien zjadać twój pies, uzależnione jest od kilku czynników. Istotny jest wiek psa. Inne zapotrzebowanie ma rosnący i rozwijający się szczeniak, a inne dorosły i starszy pies. Mniej aktywne zwierzęta nie potrzebują zaś tylu kalorii, co psy aktywne i ruchliwe. Istotny jest także stan zdrowia zwierzęcia (czy ma alergie, problemy skórne, kłopoty z trawieniem itp.). Oczywiście równie ważnym aspektem jest rasa i wielkość psa. Nietrudno się domyślić, że duży pies potrzebuje większych ilości pożywienia niż piesek o niewielkiej posturze.

Karma sucha dla psa – jak wybrać dobrą karmę?

Jak wspomnieliśmy – sucha karma dla psa to podstawowy element diety zwierzęcia. Warto zatem poświęcić chwilę, aby wybrać odpowiedni produkt. Bardzo ważny jest skład karmy i proporcje składników odżywczych.

Dobrze zbilansowana karma sucha powinna zawierać:

 • duże ilości mięsa (do 80%)
 • warzywa
 • owoce
 • zioła
 • witaminy i minerały

Sucha karma dla psa nie powinna natomiast zawierać konserwantów i sztucznych barwników. W miarę możliwości należy także wystrzegać się zbóż, ponieważ bardzo często jest to czynnik uczulający (powoduje wysypki czy kłopoty z trawieniem).

Najlepsza sucha karma nie zawiera takich składników, jak: kukurydza, pszenica, wołowina, wieprzowina, soja. Są to bowiem najczęstsze alergeny. Bezpieczne dla zdrowia, a jednocześnie lubiane przez psy smaki to głównie: kurczak, łosoś, kaczka.

Ponadto wartościowa karma dla psa powinna się cechować dużą strawnością – tak, aby zawarte w niej cenne składniki odżywcze łatwo się przyswajały.

Na rynku dostępne są również karmy specjalistyczne – dla psów aktywnych, psów wrażliwych, dla dużych ras, ale również dla zwierząt borykających się z problemami zdrowotnymi (wszelkiego rodzaju alergie, nietolerancje pokarmowe, niewydolność nerek itd.).

Najlepsza sucha karma dla psa odpowiada na potrzeby zwierzęcia

Podsumowując; suche karmy dla psów powinny mieć dobry skład, bogaty w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ponadto pełnoporcjowa karma musi być dopasowana do wieku i poziomu aktywności pupila. Należy też zwrócić uwagę na składniki potencjalnie alergizujące i unikać ich w żywieniu. W razie problemów ze zdrowiem trzeba natomiast sięgać po specjalistyczne karmy suche.

Co jakiś czas warto wybrać się na kontrolę do weterynarza, by sprawdzić stan zdrowia pupila. Dobre żywienie widać na pierwszy rzut oka (lśniąca sierść, sprężysta sylwetka, odpowiedni poziom energii i właściwe reakcje u psa), ale mimo wszystko ważne są regularne badania.

Dla zdrowia psa ważne jest też podawanie odpowiednich porcji jedzenia. Nie można przekarmiać psa, ale też trzeba mu zapewnić dostęp do takiej ilości, na jaką ma zapotrzebowanie. Wielkość porcji obliczysz za pomocą wspomnianego już kalkulatora.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *