Sucha karma dla psa – jaką wybrać?

Wybór karmy dla psa wcale nie jest prostą sprawą: na rynku możemy znaleźć wiele propozycji, jednak nie każda karma dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto przyjrzeć się posiłkom podawanym pupilowi i zadbać o jego zbilansowaną dietę. Czy sucha karma dla psa to dobre rozwiązanie?

Co powinna zawierać nie tylko sucha karma dla psa?

Gotowe karmy dla psów tworzone są w taki sposób, by zapewniać zwierzętom wszystkie potrzebne makroskładniki, witaminy i minerały. W praktyce jednak nie wszystkie dostępne na rynku produkty są odpowiednie dla twojego pupila. Choć na etykiecie znaleźć można wiele zachęcających haseł, to jednak dobry właściciel sprawdza przede wszystkim skład karmy. Może się okazać, że zachwalana przez producenta propozycja wcale nie zawiera tak dużo mięsa, a w środku znajdują się także niepotrzebne wypełniacze, substancje zagęszczające czy sztuczne aromaty. Zwróć uwagę także na nadmiar zbóż – może to bowiem powodować problemy z trawieniem, alergie pokarmowe, otyłość i spadek kondycji psiaka. Dobra karma dostarcza psu niezbędnego białka, zawiera również tłuszcz i węglowodany w odpowiedniej proporcji oraz składniki mineralne: cynk, wapń, fosfor, a także witaminę A, D i E.

Mokra czy sucha karma dla psa – która lepsza?

Zarówno mokre, jak i suche karmy dla psów, mają szerokie grono zwolenników i przeciwników.

Karma mokra jest bardziej wilgotna – pozwala na nawodnienie psa, jednak z tego powodu jest również mniej kaloryczna i należy podawać jej więcej. Psy chętnie jedzą mokrą karmę, a duży wybór sprawia, że można testować wiele smaków. Mokre karmy polecane są psim niejadkom oraz starszym psom, które mogą mieć problem z pogryzieniem suchej psiej karmy oraz dostarczeniem organizmowi odpowiedniej ilości wody. Mokre karmy dobrej jakości są jednak dość drogie, a zdecydowanie lepiej wybrać karmę suchą z dobrym składem zamiast mokrej o składzie kiepskim.

Sucha karma dla psa jest sycąca i może stanowić w pełni zbilansowany, wysokoenergetyczny posiłek. Podczas gryzienia twardych granulek pies dodatkowo czyści swoje zęby. Suche karmy są jednak z definicji bardziej przetworzone, dlatego należy zwracać uwagę na ich skład. Pamiętaj także, że pies żywiony suchą karmą musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Zarówno mokra, jak i sucha karma dla psa mogą dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych; część osób decyduje się także na mieszanie karmy suchej z mokrą.

Sucha karma dla psa – na co zwrócić uwagę?

Chcesz karmić swojego psa suchą karmą? Powinna ona być przede wszystkim pełnoporcjowa, czyli zbilansowana i zapewniająca wszystkie składniki odżywcze. Warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie składów karm i wybór tej najlepszej. Pamiętaj, że składnik, który jest podany na pierwszym miejscu to ten, którego jest w karmie procentowo najwięcej. Jeśli większość składników to zboża, karma nie jest zbyt dobrą propozycją. Im więcej mięsa w składzie, tym lepiej, jednak nie powinno zabraknąć również warzyw i owoców – to źródło witamin i błonnika wspomagającego proces trawienia. Unikaj sztucznych barwników, dodatków słodzących oraz rakotwórczych konserwantów (np. BHA, BHT). Suchą karmę dla psa dobieraj także pod względem wieku, wielkości i masy zwierzęcia, jego aktywności fizycznej oraz indywidualnych preferencji. Niektóre psy (np. w ciąży czy okresie laktacji) wymagają indywidualnego żywienia – warto wówczas ustalić rodzaj karmy podczas konsultacji z lekarzem weterynarii.

Czy dobra karma musi być droga?

To pytanie zadanie sobie wielu właścicieli psów, ponieważ w sklepach zoologicznych znaleźć można zarówno karmy bardzo tanie, jak i te z wyższej półki cenowej. Nie ma co się oszukiwać: jeśli kilogram świeżego mięsa kosztuje kilkanaście złotych, to karma w cenie 5 zł/kg nie będzie zbyt wartościowa. Nie znaczy to jednak, że dobra sucha karma będzie ogromnym wydatkiem dla właściciela. Jeśli twój pies polubi dany rodzaj karmy, możesz zamawiać ją w dużych (bardziej opłacalnych) opakowaniach i przechowywać w suchym miejscu. W ten sposób cena za kilogram karmy spada, a ty masz pewność, że twój pupil dostaje wysokiej jakości pożywienie.

Fot. Dobrze zbilansowana sucha karma dla psów w różnym wieku.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *