Wielu troskliwych właścicieli psów, potrafi zrobić wszystko, aby ich pupil był w pełni szczęśliwy. Jednak czasem się zdarza, że mimo należytej troski i odpowiednich warunków higienicznych u naszego psa pojawiają się uporczywe parchy. Jak leczyć świerzb u psa?
Świerzb psi to bardzo poważna i dokuczliwa przypadłość zdrowotna, która znacznie wpływa na obniżenie komfortu życia czworonoga. Jest to schorzenie wywoływane inwazją świerzbowca, czyli maleńkiego pajęczaka, należącego do rzędu roztoczy. Świerzbowce to powszechnie występujące w Polsce pasożyty kosmopolityczne. W zależności od przynależności gatunkowej, parch u psa może wywoływać różne objawy chorobowe.
Świerzbowiec u psa – w jaki sposób rozwija się ta choroba?
Zazwyczaj świerzb jest wywołany przez pasożyta zwanego świerzbowcem drżącym, który przez pewien czas rozmnaża się na powierzchni skóry psa, a następnie przedostaje się do naskórka. Samice tworzą korytarze prowadzące w głąb psiej skóry, odżywiając się płynem tkankowym oraz złuszczonym naskórkiem, powstałym podczas uszkadzania tkanek. Następnie, w tak powstałych tunelach samice składają jaja, z których to po okresie trzech tygodni wykluwają się sześcionożne larwy. Wypełzają one na powierzchnię skóry, gdzie nadal kontynuują swój intensywny rozwój. Następnie osiągają dorosłą postać.
W jaki sposób pies może zarazić się świerzbem.
Do zarażenia się przez psa tymi uciążliwymi parchami może dojść w różnych sytuacjach. Najczęściej do zakażenia dochodzi, gdy nasz domowy przyjaciel ma kontakt z żywym lub martwym lisem, chorymi psami czy też bezdomnymi zwierzętami. Świerzbowiec to niebezpieczny pasożyt, który atakuje nie tylko psy, lecz także inne zwierzęta.
Nasz pupil może zostać zainfekowany również w miejscach z pozoru wyglądających bardzo bezpiecznie, wśród których można wymienić salony dla zwierząt, hotele dla psów oraz gabinety weterynaryjne. Jeśli decydujemy się na przygarnięcie psa ze schroniska, warto wówczas zwrócić uwagę na stan jego skóry oraz odbyć profilaktyczną wizytę u weterynarza, w celu wykluczenia tej choroby.
Świerzb u psa objawy
Wielu miłośników domowych zwierząt często zastanawia się jak wygląda świerzb u psa.
Otóż pierwszym, poważnym sygnałem, który może świadczyć o zainfekowaniu psiego organizmu świerzbem jest wystąpienie rumienia oraz wykwitów skórnych. Najczęstsze objawy świerzbu u psa to powstanie na jego ciele piekących i swędzących grudek, ran oraz silnych stanów zapalnych. Charakteryzują się one wypadaniem włosa oraz nagminnym przerzedzaniem się sierści. W niektórych przypadkach zmiany skórne rozprzestrzeniają się bardzo szybko obejmując niekiedy całe ciało zwierzęcia. Często jest ono pokryte grubymi, żółtawymi strupami, a na małżowinach usznych dochodzi do obfitego łuszczenia się naskórka. Świerzbowiec najczęściej lokalizuje się na słabo owłosionych obszarach ciała zwierzęcia takich jak: jama brzuszna, klatka piersiowa, pachy oraz pachwiny. Zagrożony jest również pysk, a szczególnie obszary wokół oczu i uszu. Bardzo niebezpieczny i dokuczliwy jest świerzb uszny u psa. Zmiany skórne zainfekowane parchami bardzo szybko obejmują zdrowe obszary ciała. Jeżeli zauważymy, że nasz psiak bezustannie się drapie, wówczas to powinniśmy udać się z nim do weterynarza.
Czy warto udać się z zainfekowanym psem do weterynarza?
Jeśli zauważymy u naszego czworonoga jakiekolwiek zmiany skórne, to wówczas warto czym prędzej udać się do weterynarza. Oprócz swędzenia skóry, u psów poważnie zainfekowanych tymi pasożytami występuje wydzielanie się przykrego zapachu z otwartych i bolesnych ran, spadek masy ciała oraz apatia. Właściciele, którzy zbagatelizują te objawy i nie zgłoszą się do lekarza we właściwym czasie, wówczas mogą wyrządzić swojemu zwierzakowi wielką szkodę. Otóż świerzb to poważne schorzenie, które może wywołać powikłania, w postaci wtórnych zakażeń bakteryjnych oraz ropnego zapalenia skóry. Wówczas to organizm czworonoga, na skutek długotrwałego zmagania się z tą groźną chorobą jest bardzo mocno osłabiony i w związku z tym leczenie jest bardzo długie. Ponadto psiak łysieje, a na jego ciele powstają nieprzyjemne liszaje. Nieleczony świerzb prowadzi do całkowitego wyniszczenia psiego organizmu.
W celu dokładnego i rzetelnego rozpoznania choroby weterynarz zazwyczaj zleca przeprowadzenie badań laboratoryjnych. W tym celu lekarz pobiera zeskrobinę ze skóry psa, a następnie na podstawie uzyskanych wyników, podejmuje decyzję, w jaki sposób przeprowadzić cały proces leczenia zwierzęcia.
W jaki sposób przebiega u psa leczenie świerzbu?
Ogromną rolę w skutecznym leczeniu odgrywa przygotowanie skóry psa do wykonywania zabiegów. W tym celu należy wygolić włosy w miejscu zmienionym chorobowo. Niezwykle pomocna jest też szamponoterapia, czyli kąpiele wodne mające na celu usuniecie martwych naskórków, którymi to żywią się świerzbowce. Dzięki temu można łatwiej zaaplikować leki, które lepiej przenikną w skórę psa i będą skuteczniej działały. Niezbędne jest też podawanie odpowiednich leków, zaleconych przez weterynarza. Można je zakupić w postaci preparatów typu spot-on albo tabletek, które podaje się psu doustnie. Oprócz środków roztoczobójczych lekarze bardzo często stosują u zwierząt środki przeciwświądowe, dzięki którym nie uszkadzają swojej skóry, poprzez ciągłe drapanie się. Jeśli pies po raz kolejny zachorował na tą nieprzyjemną przypadłość, wówczas to włącza się antybiotykoterapię. Chorobę tą leczy się nawet do sześciu tygodni. W czasie choroby właściciel musi zapewnić swojemu pupilowi bardzo higieniczne warunki życia. Do zadań właściciela należy częste czyszczenie legowiska, odkurzanie dywanów oraz zachowanie sterylnych warunków podczas wykonywania zabiegów. Warto też odizolować psa od innych zwierząt.
Świerzb u psa leczenie domowe.
Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na leczenie tej uciążliwej dolegliwości. Niezwykle pomocna jest cytryna oraz czosnek, które należy namoczyć w wodzie i pozostawić na noc, a następnie nałożyć na zmienione chorobowo miejsca. Mikstura ta skutecznie zabija pasożyty oraz pomaga w gojeniu ran. Kolejnym domowym sposobem jest dodawanie do psiej karmy kilku kropel octu jabłkowego. Pomocne działanie ma też żel aloesowy, który działa przeciwpasożytniczo oraz antyseptycznie. Z kolei miód ogranicza namnażanie się pasożytów oraz goi rany. Niezastąpione jest tez przemywanie chorej skóry parę razy dziennie wodą z mydłem.
Świerzb u zwierząt to uciążliwa choroba, która wyniszcza cały jego organizm. Zatem, każdy odpowiedzialny właściciel nie powinien nigdy czekać do ostatniej chwili, tylko zareagować w odpowiedniej porze, i gdy z jego czworonogiem dzieje się coś złego udać się czym prędzej do weterynarza.