Każdy właściciel psa wie o tym, ile radości potrafi przynieść kudłaty czworonóg. Potrafi być on oddanym przyjacielem i towarzyszem na dobre i na złe. Jego zimny nos poprawi nawet najgorszy humor i rozpromieni pochmurny dzień. Posiadanie psa to jednak nie tylko przyjemność i rozrywka. Trzeba pamiętać o tym, że tak jak człowiek ma on swoje potrzeby, które należy regularnie zaspokajać. Oto krótki poradnik o tym, co robić, by nasz zwierzak był zawsze szczęśliwy.
Czego potrzebuje twój pies?
Wielu właścicieli psów pamięta o tym, by dbać o swoich podopiecznych na początku ich wspólnej przygody. Wtedy kupują im smakołyki, zabawki, kocyki i inne gadżety. Sprawa często ulega zmianie, kiedy opadają pierwsze emocje. Właśnie wtedy wiele osób orientuje się, że pies to nie zabawka. W niektórych przypadkach okazuje się, że trzeba zmierzyć się z pierwszymi problemami wychowawczymi. Ci, którzy zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką na siebie wzięli, nadal cieszą się radosną przygodą ze swoim pupilem, inni oddają zwierzaka do schroniska lub, co gorsza pozbywają się go, porzucając zwierzę na pastwę losu.
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jak długo mamy psa, cały czas musimy zapewniać mu opiekę i odpowiednie warunki, by zawsze czuł się szczęśliwy i kochany. Podstawą dla każdego kudłatego towarzysza jest niewątpliwie spacer. I nie chodzi tu jedynie o zapewnienie możliwości zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Wyjście jedynie na „siku i kupę” stanowczo nie wystarczy. Każdy pies potrzebuje ruchu. Długość i częstotliwość spacerów powinna być dobrana odpowiednio do rasy, charakteru i zdrowia zwierzęcia. Należy pamiętać o zachowaniu stałych godzin, jest ważne szczególnie w przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się, żeby załatwiać się na podwórku.
Po spacerze piesek powinien mieć czas, by odpocząć i naładować akumulatory. Ważne, by miał do tego swoje miejsce, w którym będzie mógł czuć się w pełni swobodnie i bezpiecznie. Właśnie dlatego w każdym domu, w którym jest puchata kulka, powinno znajdować się legowisko dla psa. Powinno być ono dobrane do jego wielkości. Najlepiej umieścić je w miejscu, gdzie piesek będzie miał spokój. Wiele osób zabiera swojego pupila do łóżka. Specjaliści uważają, że nie jest to odpowiednie miejsce. Czasem jednak dobrze jest się przytulić do ciepłego, ukochanego przyjaciela. Dlatego nie mówimy stanowczego nie dla spania z psem w łóżku. Pamiętajmy jednak o tym, by miał on swoje miejsce, w którym będzie mógł się położyć, kiedy będzie tego potrzebował.
Nauka przez zabawę
Niektórzy właściciele zabierają swoje psiaki do behawiorystów lub zapisują je na specjalne kursy i szkolenia, na których zwierzaki mają nauczyć się dyscypliny lub nowych sztuczek. O wiele lepszym pomysłem jest jednak podjęcie się tej próby na własną rękę. Nie jest to bardzo proste zajęcie, jednak wystarczy poczytać trochę o szkoleniu psów i uzbroić się w cierpliwość. Każdy piesek potrzebuje innej ilości czasu, by nauczyć się i zapamiętać nowe komendy. Najlepiej, by takie szkolenia odbywały się poprzez zabawę, sprawi to, że będzie to nie tylko owocnie, ale i przyjemnie spędzony czas, zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Wspólne zabawy zbliżają i pozwalają lepiej się poznać.
Nauka poprzez zabawę może być stosowana nie tylko przy nauce wykonywania nowych poleceń. Świetnie sprawdzi się również przy poprawie nieodpowiednich zachowań. Karcenie zwierzaka, krzyczenie na niego w ogóle nie wchodzi w grę, pies nie rozumie, co do niego mówimy, wyczuwa jednak naszą negatywną energię. Nie wie, co zrobił źle, dlatego, zamiast się na niego denerwować, należy pokazać mu, jak powinien się zachowywać i nagradzać go za każdym razem, gdy zrobi coś dobrze. Dzięki temu odpowiednie nawyki zapadną mu w pamięć.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Szczęśliwy pies to przede wszystkim zdrowy pies. Dlatego każdy odpowiedzialny właściciel powinien pamiętać o regularnych szczepieniach oraz profilaktycznych wizytach u weterynarza, który sprawdzi, czy z czworonogiem na pewno wszystko jest w porządku. Aby tak było, należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii, którą jest odżywianie. Wielu właścicieli karmi swoje psy tym, co jedzą sami. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie jest to zdrowe. Przyprawione potrawy, smażone mięso nie są odpowiednie dla zwierząt. Nasz pupil powinien dostawać odpowiednio zbilansowaną karmę, która będzie dobrana pod względem rasy, wielkości, a przede wszystkim wieku psa. Dorosłe zwierzaki potrzebują innych składników odżywczych niż ich dorastający przyjaciele. I tak np. w przypadku szczeniaków idealnym wyborem będzie karma Farmina Puppy. Ważne są również przysmaki, które można podawać w postaci przekąski lub nagrody za dobrze wykonane zadanie.
Teraz już wiesz, czego potrzebuje Twój pies do tego, aby był szczęśliwy. Odpowiednie warunki, dobrze dobrane jedzenie i wspólne spacery sprawią, że jego ogonek zawsze będzie radośnie merdał. Nie zapominaj również o najważniejszym – Twój pies potrzebuje przede wszystkim dużo miłości, uwagi i szacunku. Bez tego, nawet gdyby miał najlepsze warunki, nie będzie czuł się bezpieczny, potrzebny i szczęśliwy.