Szkolenie psa – na co zwrócić uwagę?

Traktujesz swojego czworonoga jako pełnoprawnego członka rodziny? Świetnie! W związku z tym nie chcesz go „musztrować” i traktować przedmiotowo? Doskonale! Faktem jednak jest, że każdy pies, niezależnie od rasy, wielkości czy roli, jaką pełni w swojej ludzkiej rodzinie, powinien przejść szkolenie co najmniej z podstaw posłuszeństwa. Ale nie obawiaj się. Możesz uczyć swojego podopiecznego poprzez zabawę i wraz z nim czerpać moc radości i satysfakcji ze wspólnych sesji! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas szkolenia.

Szkolenie psa – czy jest potrzebne?

Tak! Tutaj nie ma możliwości udzielenia innej odpowiedzi. Pies musi znać podstawowe zasady panujące w domu. Musi także umieć dostosować swoje zachowanie na zewnątrz, w trakcie spotkań z ludźmi i innymi psami. Pilnowanie pewnych reguł i stawianie pupilowi nieprzekraczalnych granic służy nie tylko człowiekowi i jego wygodzie. Jest niezmiernie korzystne dla samego psa, który – poruszając się w obrębie owych granic – czuje się bezpiecznie. Wie, na co może sobie pozwolić, za jakie zachowania zostanie nagrodzony.

Z dobrze wychowanym psem życie jest znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze, a regularne ćwiczenia i wszelkiego rodzaju wspólne aktywności pozwalają budować więź oraz wspaniałą relację. Szkolenie nie musi być intensywne i długotrwałe. Wystarczy zaledwie kilka minut każdego dnia, by wyrobić w psie nawyk skupiania się na opiekunie i słuchania jego poleceń.

Na co zwrócić uwagę podczas szkolenia?

Decydując się na szkolenie psa, możesz przeprowadzić je samodzielnie lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora szkolenia psów. Pamiętaj jednak o tym, że współpracując z instruktorem, pracujesz przede wszystkim Ty! Zadaniem specjalisty jest wskazanie Ci właściwej drogi, a nie wyszkolenie psa za Ciebie. To Ty masz budować z psem relację opartą na zaufaniu, która będzie procentować w przyszłości w postaci słuchającego Cię, chcącego za Tobą podążać zrównoważonego czworonoga.

Pracuj z pupilem w krótkich sesjach szkoleniowych, często rób przerwy, aby się nie nudził i nie frustrował. Zawsze kończ ćwiczenie sukcesem psa, by szkolenie dobrze się mu kojarzyło. Jeśli ćwiczycie zachowanie, które jeszcze nie wychodzi, poproś na zakończenie o wykonanie komendy, którą już zna, by mógł otrzymać nagrodę. Jeśli masz zły humor, odpuść ćwiczenia – pies wyczuwa Twoje emocje i „dostraja się” do nich. Jeśli wyczuje niepokój czy zdenerwowanie, zacznie zachowywać się podobnie, będzie rozproszony i nieudana sesja tylko pogorszy sprawę.

Zadbaj o właściwe nagrody – takie, które nie Tobie wydają się atrakcyjne, ale które są naprawdę atrakcyjne dla psa. Jeśli szkolisz malucha, może to być karma dla szczeniąt, pod warunkiem, że ją uwielbia. Tzw. karmienie szkoleniowe to dobry pomysł, ponieważ wydawanie psu jedzenia z ręki także wpływa na budowanie jego zaufania do opiekuna. Pamiętaj jednak o tym, że pies powinien przynajmniej jeden posiłek otrzymać do miski „za darmo”, by móc go spokojnie zjeść, bez konieczności „walki” o każdy kawałek.

Co zaś najważniejsze, zadbaj o to, aby szkolenie było fantastyczną zabawą. Spróbuj, a przekonasz się, że nauka bez presji przynosi doskonałe efekty!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *