Szkolenie psów – co może się przydać?

Szkolenie psów to nie tylko specjalne szkółki, ale przede wszystkim codzienna praktyka, jaką wykonujemy ze swoim pupilem w domu. Aby było ono skuteczne, warto się dobrze przygotować. W sieci znajdziesz instruktaże nauki poszczególnych sztuczek i uczenia psa prawidłowego zachowania w domu czy podczas spacerów, możesz też zawsze zwrócić się o pomoc do behawiorysty. Warto również pamiętać, że w szkoleniu psa przydadzą się również akcesoria.

Akcesoria szkoleniowe dla psów to nie tylko elementy torów przeszkód pokonywanych na psich zawodach. To także przedmioty potrzebne każdemu właścicielowi na co dzień. Oto lista przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć.

Obroże i smycze

To podstawowa psia wyprawka, ale również ważne elementy niezbędne do szkolenia psa. Na smyczy pies uczy się posłuszeństwa, spokojnego chodzenia przy nodze, odbiegania od właściciela tylko na określoną odległość. Smycz zapewnia mu bezpieczeństwo, zapobiegając ucieczce np. pod wpływem nagłego hałasu i wypadkowi lub zgubieniu się pupila. Wybór smyczy na szkolenie psa zależy od tego, co zamierzamy trenować. Krótka będzie idealna do nauki chodzenia przy nodze. Dłuższa smycz w postaci linki pozwoli zachować większy dystans przy jednoczesnej kontroli, kiedy uczymy psa, by wracał na zawołanie, nie jadł śmieci, nie zbaczał z drogi, nie zaczepiał natarczywie innych zwierząt i ludzi itp. Dobrze więc mieć co najmniej dwie smycze różnej długości, które można szybko zdjąć i założyć za pomocą karabińczyka. Istnieją także smycze przepinane i regulowane, których długość możemy zmieniać zależnie od potrzeb.

Torebka na przysmaki

Metoda pozytywna jest najlepszym sposobem szkolenia nie tylko z punktu widzenia psiej psychiki. Jest to też po prostu bardzo skuteczna – nagradzanie za dobre zachowania sprawia, że pies kojarzy, czego od niego oczekujemy, znacznie szybciej, niż w przypadku kar. Te ostatnie mogą skutkować problemom behawioralnym, psim nerwicom i na pewno nie pomagają w budowaniu silnej więzi z czworonogiem. A jak szkolenie pozytywne – to smakołyki w nagrodę. Dlatego niezbędna jest saszetka na psie przysmaki. Noszona w pasie tzw. nerka pozwoli korzystać ze smacznej nagrody podczas ćwiczeń w parku, w lesie czy gdziekolwiek jesteśmy.

Kliker

Przydatnym elementem szkolenia – zarówno podstawowego, jak i dla zwierzaków i właścicieli wspólnie uprawiających sporty czy inne aktywności – jest kliker dla psa. To niewielkie i tak naprawdę bardzo proste urządzenie wydaje charakterystyczny dźwięk, który sygnalizuje psu, że postępuje właściwie. Może być wykorzystywane podczas nauki sztuczek, ale też np. treningu czystości czy spaceru w miejscu, gdzie są inne zwierzęta. Jak go używać? W momencie, kiedy pies robi to, czego od niego oczekujemy, używamy klikera. Następnie nagradzamy psa smakołykiem. Wówczas zwierzak skojarzy dźwięk z nagrodą. Szkolenie psa z klikerem pozwala i pupilowi, i właścicielowi skupić się dokładnie na momencie wykonywania czynności. Dźwięk jest krótszy niż słowne pochwały, a także nie da się go pomylić z niczym innym – np. z podobnie brzmiącymi słowami używanymi w rozmowie niezwiązanej z interakcją z psem. Dzięki temu zwłaszcza zaawansowane sztuczki pies opanowuje naprawdę szybko, a w przestrzeni miasta łatwo kontrolować zachowanie psa, dbając o bezpieczeństwo.

Akcesoria treningowe

Dziedzina, z którą szczególnie kojarzony jest kliker dla psa, to psie sporty takie jak agility. Zawody pokonywania torów przeszkód tak naprawdę sprawdzają nie tyle szybkość i zwinność, co posłuszeństwo psa. Nawet jeśli nie chcesz hodować czempiona, i ty, i pies możecie się dobrze bawić, gdy wyposażysz mieszkanie lub ogród w tunel, przeszkody, obręcze itp. Są także podstawowe psie zabawki, z użyciem których tak naprawdę można nie tylko zadbać o pozytywne zmęczenie psa i jego zdrowie, ale też ćwiczyć wykonywanie poleceń. Jako akcesoria szkoleniowe dla psów znakomite są aporty, piłeczki, a nawet szarpaki – umiejętność puszczenia zabawki na komendę przyda się, gdy pies będzie próbował zjeść np. poduszkę czy kapcie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *