Udar słoneczny – czym jest?

Udar słoneczny (właść. porażenie słoneczne) powstaje na z powodu przegrzania ciała i osłabienia cieplnego. Ta przypadłość może spotkać każdego. Wystarczy, że zbyt długo będziemy wystawieni na słońce, szczególnie, jeśli nie zachowamy podstawowej ostrożności. W tym artykule sprawdzimy, jakie są jego objawy, co zrobić gdy je zauważymy, a co ważniejsze, jak się przed nim chronić.

Pamiętajmy, że udar cieplny stanowi poważne zagrożenie i pojawia się nagle. Dlatego podstawową zasadą prowadzącą do uniknięcia niebezpieczeństwa, jest wiedza o tym, gdzie i kiedy występują niebezpieczne temperatury i bezchmurna pogoda. Pomaga w tym prognoza długoterminowa, dzięki której będziemy mieli ogląd nadchodzących temperatur w całej Polsce.

Objawy udaru słonecznego

Zanim dojdzie do udaru słonecznego, wcześniej pojawiają się objawy tzw. osłabienia cieplnego. Występuje ono często u osób, które pracują fizycznie. Najpierw pojawia się kurcz mięśni brzucha albo kończyn. To jest wczesny sygnał, że powinno się zejść ze słońca, odpocząć w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, a także przyjąć więcej płynów (np. wody). Jeżeli nie zastosujemy się do tych wytycznych, kolejnymi objawami będą: ból i zawroty głowy, zmęczenie, a nawet nudności.

Jeżeli po prostu odpoczywamy na słońcu, w gorącym miejscu, chociaż nie wykonujemy wysiłku fizycznego, objawy osłabienia cieplnego także mogą się pojawić, będą jednak nieco inne.

Powinniśmy zwracać uwagę na pojawienie się:

  • zmęczenia
  • wymiotów lub nudności
  • bólu głowy i bólu mięśni
  • nagłych zmian nastroju

Jeśli nastąpi udar cieplny, u dotkniętej nim osoby, może dojść nawet do zaburzeń świadomości, majaków, lub śpiączki. Objawami, na które należy uważać, są:

  • szybsze bicie serca i oddychanie
  • skóra staje się czerwona i gorąca

W przypadku braku poprawy pomimo schłodzenia konieczna będzie pomoc lekarska. Im więcej objawów, tym szybciej powinniśmy udać się do szpitala.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek, dobrze także sprawdzić co pokazuje mapa burzowa polski, pomoże ona nam uniknąć niebezpiecznych rejonów, w których szaleją burze.

Zapobieganie udarowi słonecznemu

Metody zapobiegania są łatwe do wprowadzenia i wysoce skuteczne.

Pierwszą z nich, jest czas ekspozycji na słońce – nie powinien być jednorazowo dłuższy niż 10 do 20 minut. Po ich upływie należy schronić się w ocienionym miejscu, idealnie w takim, które ma dobrą wentylację, przewiew.

Drugą, jest pamiętanie o przyjmowaniu wody. Podczas silnych upałów powinno być to ok. 2 litrów dziennie. Należy przy tym unikać napojów alkoholowych.

Trzecią metodą, jest ochrona ciała przed bezpośrednim działaniem słońca – szczególnie musimy pamiętać o głowie (czapki, chusty). Dobrze byłoby włożyć ubranie lekkie, z długimi rękawami i nogawkami. Musi być ono wykonane z przewiewnych, naturalnych tkanin.

W przypadku gdy jesteśmy za granicą, musimy dysponować miejscową walutą, jeśli przyjdzie konieczność zakupu odpowiednich ubrań. Gdy chcemy upewnić się, że ceny w kantorach są uczciwe, możemy skorzystać z https://pl.exrates.pro – aktualizowanego na bieżąco przelicznika walut.

Pierwsza pomoc przy niepokojących objawach

Oprócz wspomnianego wcześniej, przeniesienia do chłodnego, przewiewnego miejsca, wskazane jest także stosowanie wilgotnych okładów, na kark, na resztę ciała. Chcemy schłodzić porażone miejsca i obniżyć temperaturę przegrzanego organizmu, dlatego można również wykorzystać spryskiwanie wodą i zimne kompresy. Jeżeli w miejscu, w którym jesteśmy nie ma wiatru, możemy wykorzystać wiatrak. Listę firm oferujących te produkty znajdziemy tutaj: http://mapia.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *