W zdrowym ciele – zdrowy pies. Czyli kilka porad o tym, jak zadbać o psie zdrowie

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. Zawsze wierny i oddany dodaje otuchy, rozśmiesza, napełnia nas życiodajną siłą i energią. Kto raz poznał miłość i oddanie psa nigdy go nie zlekceważy i nie przejdzie obok niego obojętnie. Doświadczenie więzi, jaka może łączyć człowieka z psem jest czymś niepowtarzalnym i wyjątkowo cennym.

Co zatem zrobić, by nasz ukochany czworonóg cieszył się jak najlepszym zdrowiem i formą? Oto garść informacji, które pomogą prawidłowo zadbać o naszego pieska.

Ruch

Stwierdzenie, że pies potrzebuje ruchu wydaje się bardzo oczywiste. Niemniej jednak, często pamiętają o tym tylko właściciele młodych psów. Ich energia, żywiołowość powodują, że dom, nawet ten duży to zbyt ciasne miejsce na jej rozładowanie. Pamiętać jednak należy, że również te starsze czworonogi potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. Łatwo o tym zapomnieć, bo stary piesek często śpi, dużo leży, rzadziej zaprasza do zabawy. Regularne, odpowiednio długie spacery pomagają psu w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, zmniejszają ryzyko nadwagi, wzmacniają mięśnie. To bardzo ważne, by pies jak najdłużej zachował sprawność fizyczną i dobrą formę.

Karma

Bez wątpienia karma też jest bardzo istotnym punktem. Odpowiednia i zbilansowana dieta to warunek niezbędny, jeśli chcemy zadbać o zdrowie pieska. W zależności od wieku, rasy, wielkości psa różne będą jego potrzeby. Odpowiedzenie na nie uchroni psa przed różnymi schorzeniami, które mogą mu doskwierać w późniejszych latach życia. Wybór karmy to bardzo odpowiedzialna i trudna sprawa, dlatego warto poradzić się weterynarza, na jaką dietę się zdecydować i na co zwrócić szczególną uwagę. Pytań do specjalisty jest tu wiele: Jaka karma dla psów – sucha, czy mokra, a może lepiej samodzielnie przygotowane posiłki? Czy podawać witaminy? Bez specjalistycznej porady, łatwo się tu zagubić.

Posłanie

Kolejną ważną sprawą jest posłanie. Decydując się na psa, każdy właściciel musi znaleźć w swoim domu miejsce na legowisko dla psa. Łatwo to zrobić, gdy decydujemy się na małego pieska, problem oczywiście zwiększa się wraz z rozmiarem naszego czworonoga.

Poza odpowiednim miejsce warto zadbać również o komfort psa. Dostosowane do jego wielkości i wygodne posłanie stanie się psim miejscem w domu. Poszukując dobrego legowiska dobrze jest też zwrócić szczególną uwagę, czy piesek może w przyszłości mieć jakieś problemy z kręgosłupem, czy stawami. Jest to dość częsty problem, zwłaszcza u psów dużych lub rasowych. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup legowiska ortopedycznego.

Pielęgnacja

Tu przede wszystkim napisać trzeba o myciu zębów. Kamień i próchnica to problem, który dotyka także naszych czworonogów, a gdy raz się pojawi, trudno się go pozbyć. Początkowo oczywiście nie będzie bardzo uciążliwy, jednak z czasem może stanowić duży dyskomfort dla psa. Dodatkowo pojawi się też nieświeży oddech.

By tego uniknąć warto, już od najmłodszych lat, przyzwyczajać psa do mycia zębów. Na rynku mamy dziś mnóstwo propozycji i opcji, by ułatwić i umilić psu te zabiegi. Świetnym pomysłem może się okazać na przykład pasta do zębów o smaku kurczakowym.

Wizyty u weterynarza

Regularne wizyty u weterynarza są bardzo ważne. Dzięki nim piesek będzie zadbany, a wszelkie możliwe choroby – wcześnie wykryte. Regularne szczepienia, odrobaczanie, zabezpieczanie przed kleszczami to tylko podstawowe i niezbędne działania, by pies cieszył się długim zdrowiem.

Na koniec warto zaznaczyć, że badania jednoznacznie potwierdzają zbawienny wpływ psa na zdrowie człowieka, jego kondycję fizyczną i długość życia. Zadbajmy zatem o naszego pieska. Niech i on cieszy się nim, jak najdłużej. Dzięki temu do końca zachowa sprawność i radość, a zadbanie o to, to przecież obowiązek każdego psiego właściciela.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *