Walka z pchłami i kleszczami u psa

Domowe zwierzęta są narażone na spotkania z pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi za każdym razem, kiedy opuszczają domowe zacisze. Niestety w przypadku psów szczególnie częstymi problemami są pojawiające się kleszcze i pchły. Jak toczyć i wygrać z nimi walkę?

Dlaczego należy zwalczać pchły?

Pchły to niewielkie owady, które pasożytują na skórze zwierząt i żywią się ich krwią. Powodują powstawanie niewielkich, swędzących ranek. Ich obecność przyczynia się do intensywnego drapania, które zazwyczaj jako pierwsze możemy zaobserwować u psa. Takie zachowanie może jednak prowadzić do powstania rozległej alergii lub infekcji skórnej. Sprawiają one dyskomfort psu i prowadzą do obniżenia jego zdrowia.

Ze względu na to, że pchły mogą przenosić także groźne choroby (dżumę, dur, tasiemca i nicienie), należy je bezwzględnie eliminować. Warto przy tym pamiętać, że pchła psia może pasożytować też na kilku innych rodzajach ssaków, w tym na człowieku, szczurze czy kocie, przenosząc drobnoustroje również na nie.

Dlaczego należy walczyć z kleszczami?

Kleszcze u psa to bardzo częste zjawisko. Pojawiają się już bardzo wczesną wiosną, a ich inwazja z reguły kończy się dopiero pod koniec jesieni lub wczesną zimą. Pasożytują na skórze, wypijając krew z żywiciela.

Ich obecność powoduje nieprzyjemny świąd, który zmusza zwierzę do intensywnego drapania. To z kolei może doprowadzić do rozerwania pasożyta na dwie części, a jego pozostała w ranie główka do zakażenia i rozsiewania drobnoustrojów, które przenosił. Kleszcze należy usuwać ze skóry psów przede wszystkim ze względu na liczne choroby, które mogą przenosić, takie jak borelioza i babeszjoza.

Obroże dla psa przeciwko pasożytom

Jednym ze sposobów na walkę z pasożytami zewnętrznymi jest stosowanie specjalistycznie przygotowanych obroży. Obroże przeciw kleszczom i pchłom dla psa są nasączone substancjami czynnymi, które uwalniają się w sposób ciągły. Rozprzestrzeniają się w sierści zwierząt i działają na insekty w sposób kontaktowy. Preparaty są tak dostosowane, aby nie wchłaniały się w skórę pupila i nie powodowały u niego komplikacji zdrowotnych.

Obroże są wygodnym rozwiązaniem, które sprawia, że nie jest konieczna regularna samodzielna aplikacja środka, a pies nie ma szansy na wylizanie środka czynnego. Dzięki temu jest zawsze dobrze chroniony przed pasożytami, które wskutek kontaktu ze środkiem czynnym ulegają paraliżowi i śmierci.

Preparaty w kroplach i sprayach

Drugim skutecznym sposobem na walkę w pasożytami jest stosowanie kropli lub sprayów na pchły i kleszcze. Substancje czynne działają analogicznie jak w przypadku obroży. Preparaty w kroplach i sprayach należy nanosić na skórę, odchylając sierść, najlepiej w miejscach trudnych do wylizania. Należy unikać jedynie kontaktu z oczami i błonami śluzowymi pupila. Skuteczność środków wynosi nawet do 8 tygodni w przypadku pcheł, a do 4 w przypadku kleszczy.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *