Wszystko co musisz wiedzieć o rasach psów labrador, labradoodle, shiba inu

Posiadanie własnego psa to dla wielu marzenie. Psy tak jak ludzie mają swoje predyspozycje, które determinują w jakim otoczeniu sprawdzą się najlepiej. Jakie czworonogi będą odpowiednie dla nas? Bierzemy na tapet rasy psów: labrador, labradoodle i shiba inu.

Labrador

Labrador Retriever to typ przyjaznego kompana, ale przede wszystkim rasa pracująca. Przymiotnik pracująca należy rozumieć dosłownie. Labradory były hodowane jako pomocnicy rybaków do ciągnięcia sieci, aportowania lin, a nawet ryb. Ta rasa jest zaprogramowana w sposób, który wymaga ustawicznej stymulacji w postaci ćwiczeń, ruchu i zadań. Jak na psa pracującego przystało – przy odpowiedniej konsekwencji możemy liczyć na dużą łatwość w tresurze i ułożeniu. Trzeba mieć tego pełną świadomość i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz styl życia pozwoli nam na takie zaangażowanie względem czworonoga. W codziennym utrzymaniu trzeba zwrócić uwagę na sporą ilość zrzucanej sierści, co nie zmienia jednak faktu, że jest to rasa łatwa w pielęgnacji . Dieta powinna być starannie zaplanowana, ale przede wszystkim realizowana! Labrador ma dużą łatwość w nabieraniu wagi – brak konsekwencji w tej materii może nas, a przede wszystkim psa zaprowadzić w niepożądanym kierunku. Jak wspomniano na początku – to typ przyjaznego kompana – jego przywiązanie do rodziny, otwartość na dzieci i inne psy są legendarne. Te cechy jednocześnie dyskwalifikują labradora w roli psa stróżującego.

Jeśli masz czas, chęć do konsekwentnej pracy i potrzebujesz średniej wielkości psa o przyjaznym usposobieniu – labrador retriever to rasa dla Ciebie!

Labradoodle

Krzyżówka omówionego labradora, oraz pudla zorganizowana przez australijską organizację “Royal Guide Dogs Association of Australia”. Celem było stworzenie hipoalergicznego psa przewodnika. W rezultacie mamy do czynienia z inteligentnym i towarzyskim kompanem. Wysoka inteligencja, oraz przyjazna natura każdej z ras psów determinuje dużą łatwość w ułożeniu, oraz otwartość na innych ludzi, dzieci i psy. Rola psa stróżującego podobnie jak u poprzednika odpada. Dodatkowo wysoki poziom energii odziedziczony od labradora sprawia, że również labradoodle będzie wymagał regularnej stymulacji w postaci ćwiczeń i zadań. Dość niespotykaną cechą wśród towarzysko usposobionych ras psów jest wysoka tolerancja na przebywanie samemu. “Usprawnieniu” względem wcześniej omawianego uległa kwestia zrzucania sierści – będzie jej znacznie mniej, natomiast ze względu na jej rodzaj – codzienna pielęgnacja będzie nieco bardziej wymagająca. Przy wyborze należy zwrócić uwagę, że pewnym problemem jest gwarancja poszczególnych cech w zależności, czy pies jest potomkiem labradora i pudla, czy dwóch labradoodle.

Podobnie jak w przypadku labradora – przy odpowiednich zasobach czasu, chęci i konsekwencji, przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na przyjacielskiego towarzysza – labradoodle sprawdzi się idealnie!

Shiba inu

Pies oryginalnie hodowany do celów łowieckich – pracował przy płoszeniu ptaków, mniejszej zwierzyny, a czasami nawet dzików! Jedna z sześciu ras psów wywodzących się oryginalnie z Japoni. Psy łowieckie często będą wymagające w ułożeniu i w przypadku shiba inu jest podobnie. Możemy zapomnieć o sielance jaką mamy na przykład z labradorem, który tylko czeka na okazję, żeby się nam przysłużyć. Jest to dosyć spójne w wysoką tolerancją na przebywanie samemu – to zdecydowanie niezależny charakter. Odpowiednia socjalizacja, oraz trening manier w młodym wieku są kluczowe! Dla obcych będzie umiarkowanie przyjazny, co nie zmienia faktu, że jego domownicy mogą liczyć na sporo czułości. Świetnie sprawdzi się w małych i średnich mieszkaniach, trzeba się liczyć ze sporą ilością gubionej sierści, nie mniej codzienna pielęgnacja nie będzie dużym wyzwaniem. Krytyczną kwestią jest mimo wszystko zrozumienie sposobu myślenia Shiba inu, jako wolnego ducha. Często ta rasa może rozumieć o co nam chodzi, jednak nie koniecznie przejawiać chęci do realizacji. Jeśli takie postawy nas nie frustrują i odpowiada nam towarzysz, który żyje w nieco w swoim świecie – Shiba inu pasuje jak znalazł!

Sprawdź również: https://zwierzaki.pl/

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *