Wszystko o maltańczykach – opis rasy

Obecnie bardzo popularną rasą psów jest Maltańczyk. Ten uroczy biały piesek potrafi skraść serce, wystarczy tylko spojrzeć w jego ciemne, migdałowe oczka. Jednak warto pamiętać, że Maltańczyk nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż jest on bardzo delikatny i łatwo zrobić mu krzywdę. Zatem pies powinien być zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Maltańczyk – opis rasy

Maltańczyk to rasa bardzo stara – jedna z najstarszych ras psów, a przez to nieobciążona chorobami genetycznymi. Już w Starożytności pieski te towarzyszyły królom i królowym w pałacach. Dalecy przodkowie tych małych psów żyli w obszarze Morza Śródziemnego, w portach i miejscowościach nadmorskich polowali na gryzonie. Maltańczyki są pieskami małymi, ale nie miniaturowymi. Powinny ważyć od 3 do 5 kg, jednak zdarzają się osobniki mniejsze, jak i większe. Pies maltańczyk ma białą szatę, ale dopuszczalne jest także umaszczenie kości słoniowej, które przeważnie znajduje się na uszach. Ma włosy, a nie sierść. Nie posiada też podszerstka, stąd narażony jest na przeziębienia. Warto go ubierać, gdy na dworze jest plucha, albo temperatura ujemna. Nosek i oczka według wzorca są czarne. Na skórze znajduje się pigment w postaci plamek, szczególnie widoczny jest latem. Ogon maltańczyka powinien być zawinięty. Oczywiście ważne są także proste zęby. Pielęgnacja maltańczyka nie jest łatwa. Białe włoski bardzo szybko się brudzą, a więc należy psa często kąpać. Warto również pamiętać o regularnym rozczesywaniu, aby włos nie był skołtuniony. Maltańczykom szybko rosną włoski, stąd konieczne są wizyty u fryzjera, jeśli nie preferujemy pielęgnacji jego długich włosów. Ostatnio jest jedną z częściej wybieranych ras spośród psów rasowych. Przeciętna długość życia Maltańczyka to 12-15 lat.

Maltańczyk – żywienie

Maltańczyki mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, szczególnie do pierwszego roku życia. Nie powinny jeść resztek z obiadu. Najlepszym wyborem jest dla nich gotowane jedzenie. Najlepsze mięso to jagnięcina, cielęcina, wołowina, warto unikać mięsa z kurczaka. Mięso można połączyć z małą ilością ryżu i warzyw. Maltańczyki przepadają też za owocami, więc można je podawać, ale w rozsądnej ilości. Jeżeli nie możesz gotować, postaw na gotową i zbilansowaną karmę z wyższej półki. Często jest tak że żywienie psa ma duży wpływ jego zdrowie i samopoczucie. Dlatego wart zadbać by na karma dla maltańczyka czy karma dla beagla były dopasowane do jego potrzeb.

Maltańczyk miniaturka – prawda o miniaturyzacji rasy

Wiele osób sprzedających białe pieski reklamuje je jako miniaturki. Osiągają one nie raz tylko 1, 5 kg. A tak naprawdę nie istnieją maltańczyki miniaturowe. Jest to wymysł pseudohodowców, którzy rozmnażają najmniejsze z miotu pieski, które są bardzo chorowite. Zatem jeżeli szukasz maltańczyka, a znajdziesz ogłoszenie o miniaturkach, pod żadnym pozorem nie decyduj się na takiego psa. Pod pojęciem miniaturki kryje się miks lub po prostu pies karzeł.

Wychowanie i tresura maltańczyka

Wychowanie maltańczyka nie jest trudne, tak samo jak jego tresura. Pieski bardzo szybko się uczą i wykonują wszystkie polecenia. Naukę koniecznie należy zacząć jak zwierzak skończy 3 miesiące. Tutaj przydadzą się smakołyki, za które wykonają daną sztuczkę. Należy jednak pamiętać, że to rasa bardzo wrażliwa więc uczy się poprzez bodźce pozytywne, w żadnym przypadku nie można na niego krzyczeń, niedopuszczalne jest też bicie. Maltańczyki są bardzo inteligentne, a nie można liczyć, że będą bezmyślnie wykonywały sztuczki.

Maltańczyk – charakter

Maltańczyk jest psem, który ponad wszystko kocha swoją rodzinę. Preferuje stały kontakt i wszędzie podąża za swoim właścicielem. Bardzo źle znosi rozłąkę. Wiele przedstawicieli tej rasy odczuwa silny lęk separacyjny i może godzinami skamleć, kiedy zostanie sam.  Maltańczyki nie są w żadnym przypadku psami kanapowymi. Uwielbiają one zabawę z właścicielem. Potrzebują też zabawek, którymi mogą się także same się bawić. Maltańczyki kochają też długie spacery, które są dla nich formą rozrywki, ale również codziennym obowiązkiem. Bywają one także bardzo głośne, wystarczy, że ktoś przejdzie obok naszego domu lub drzwi, bądź zadzwoni na domofon to zaczynają od razu szczekać, by zaalarmować właściciela. Pomimo małych gabarytów zawsze bronią swojego pana, nie zważając nawet na niebezpieczeństwo. W tym małym piesku znajduje się wielki duch.

Ile kosztuje Maltańczyk?

To ile będziemy musieli zapłacić za Maltańczyka zależy od hodowli, z jakiej zostanie zakupiony. Cena waha się na poziomie 2 tysięcy do nawet 5 tysięcy. Przed zakupem warto odwiedzić hodowlę i zobaczyć, w jakich warunkach mieszkają pieski. Najlepsze hodowle sprzedają psy w wieku 3 miesięcy, po pełnym pakiecie szczepień. Oczywiście zakup maltańczyka to jedna rzecz, ale utrzymanie to druga. Warto zatem zastanowić się, czy stać nas na tego pieska. Utrzymanie nie należy do najtańszych. Dobre jedzenie, kosmetyki, wizyty u fryzjera, są dosyć drogie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *