Wszystko o nowofundlandach

Łagodność, niezwykle przyjazne nastawienie oraz niezwykła uroda nowofundlanda sprawia, że psy tej rasy szybko znajdują nabywców. Jest to duży, pokryty gęstym, grubym futrem pies o umiarkowanym temperamencie, który potrafi wiernie służyć swojemu właścicielowi.

Nowofundland jest idealnym pupilem dla miłośnika zwierząt kochającego bardzo duże, a zarazem niezwykle spokojne psy. Jeśli zdecydujemy się na to, aby nowofundland towarzyszył nam jako członek rodziny, wówczas to musimy stworzyć mu odpowiednie warunki bytowe. Decyzja o nabyciu psa musi być dobrze przemyślana, gdyż czworonóg ten mocno przywiązuje się do właściciela i zrobimy mu ogromną krzywdę, jeśli po pewnym czasie oddamy go w ręce kogoś innego. Zatem zanim zdecydujemy się na zakup nowofundlanda to musimy mieć świadomość, że wiążemy się z nim na całą długość jego życia, która trwa średnio dziesięć lat.

Skąd wywodzą się psy nowofundlandy?

Pochodzenie tego czworonoga nie jest do końca wyjaśnione. Prawdopodobnie ma on w sobie krew labradora oraz skandynawskich psów pociągowych, które przybyły do Nowej Fundlandii w XVII wieku. Inni badacze sugerują, że psy te są potomkiem leonbergera, bernardyna czy górskiego psa pirenejskiego, przywiezionego przez baskijskich rybaków. Już w XVIII wieku nowofundlandy były szkolone przez rybaków do aportowania z wody sieci z rybami. Z kolei mieszkańcy Kanady zatrudniali je jako pasterzów owiec oraz jako psy stróżujące, ratownicze oraz transportujące pocztę na wyspie. Do Europy pies tej rasy najpierw trafił do Wielkiej Brytanii, a z czasem rozprzestrzenił się po całym kontynencie. Na początku do Anglii przywożono biało-czarne czworonogi, a inne kraje europejskie importowały psy czarne. W naszym kraju nowofundlandy rasa znana była już w okresie międzywojennym.

Nowofundlandy charakterystyka psa oraz jego wygląd.

Jest to długowłosy oraz grubokościsty piękny pies o czarnym, biało-czarnym lub brązowym umaszczeniu. Pies nowofundland charakter ma niezwykle łagodny. Jest spokojny, zrównoważony, cierpliwy, odważny oraz pozbawiony agresji. Pupil ten potrafi sprawić wiele radości swemu właścicielowi, gdyż jest mu bardzo oddany. Charakteryzuje go nieprzeciętna opiekuńczość w stosunku do człowieka, a w szczególności do dzieci. Suczki tej rasy, uważane są za doskonałe psie niańki dla dzieci, gdyż nigdy nie robią im krzywdy. Nowofundland odziedziczył ogromną pasję do pracy. Uwielbia przebywać w wodzie. Jest pewny siebie i odważny oraz zdecydowany w działaniu, dlatego tez doskonale radzi sobie jako ratownik tonących osób. Jest to najlepiej pływający pies spośród wszystkich ras, który jest najczęściej używany jest w ratownictwie wodnym. Ma on wodoodporną sierść, dlatego może godzinami przebywać w wodzie. Jednak jest trochę nieschludny, gdyż wnosi do domu sporo błota, wychlapuje wodę z miski oraz czasem mocno się ślini. Jest jednak niezwykle tolerancyjny wobec innych psów, niejednokrotnie tworząc z nimi silne więzi, dlatego warto mu sprawić mu jakiegoś psa towarzysza. Nigdy nie nadużywa siły oraz nie prowokuje bójek, ale zaatakowany zawsze potrafi się bronić.

Edukacja i hodowla psów nowofundland

Jako pies domowy potrafi sprawić wiele radości swemu panu nawet takiemu, który nie lubi często wychodzić z domu, bowiem dorosły pies ma niewielkie zapotrzebowanie na ruch. Wystarczają mu tylko spokojne spacery albo wybieg na przydomowym podwórku. Bardzo chętnie uczestniczy w zabawach z dziećmi. Czworonóg ten nie znosi przegrzanych mieszkań, dlatego jego lokum powinno być oddalone od wszelkich źródeł ciepła. Trzeba uważać zwłaszcza latem, gdyż wówczas może być narażony na udar termiczny.
Jest to pies, który nie znosi samotności, dlatego też nie może być trzymany przez cały czas w kojcu. Aby był w pełni szczęśliwy musi koniecznie często gościć w mieszkaniu wśród ludzkiej rodziny. Nieszczęśliwy oraz samotny potrafi skutecznie uprzykrzyć życie domownikom, a nawet sąsiadom. Ponadto przebywanie w podwórkowym kojcu nie służy jego urodzie. Psy takie na co dzień są brudne, skołtunione oraz mało efektowne. Co więcej pod kołtunami mogą rozwinąć się różnego rodzaju infekcje skórne. Podwórkowy pies tej rasy powinien być codziennie szczotkowany, podczas gdy psa domowego wystarczy czesać raz na tydzień. Podobnie jak z każdą inną rasą tak też jeśli chodzi o psy rasy nowofundland hodowla powinna zapewniać mu odpowiednie warunki do rozwoju od pierwszych chwil po urodzeniu, dzięki czemu nasz pies w prszyłości będzie mógł być w pełni szczęśliwy i oddany swemu właścicielowi.

Nowofundland szczeniaki – czego najbardziej potrzebują?

Odpowiednie wychowanie szczenięcia jest trudne i kosztowne, dlatego wymaga wykazania przez właściciela dużej odpowiedzialności. Mały piesek w trakcie wzrostu wymaga intensywnego i prawidłowego pożywienia, gdyż w przeciwnym razie nie osiąga prawidłowego wzrostu oraz nie nabierze odpowiedniej masy. U psa nieprawidłowo odżywionego mogą wystąpić błędy w budowie, wśród których można wymienić słabe nadgarstki, krzywicę oraz łękowaty grzbiet. Nowofundland w ciągu pierwszych osiemnastu miesięcy życia musi być otoczony szczególną troską. Nowofundland szczenięta mimo swego ciężkiego, niedźwiedziowatego wyglądu, w trakcie rozwoju wymagają sporej dawki energii oraz ruchu, dlatego należy im zapewnić długie spacery każdego dnia. Warto zakupić zwierzę z renomowanej hodowli, której właściciele, jeśli będziemy sobie tego życzyli, poprowadzą nasze szczenię od chwili zakupu do końca dni naszego psa.

Jak poprawnie wychować nowofundlanda, aby był naszym prawdziwym przyjacielem?

Mimo wielu cech przyjaznych człowiekowi oraz bezgranicznemu oddaniu rodzinie, naszego pupila musimy odpowiednio wychować, gdyż pozostawiony własnemu losowi może doprowadzić do wykształcenia u niego niepożądanych nawyków, utrudniających współżycie z domownikami. Wówczas to zamiast mieć przyjemność z posiadania w domu psiego przyjaciela będziemy musieli znosić jego nieprzyjemne zachowania, co w konsekwencji może doprowadzić do stałego zerwania więzi z opiekunem. Już od najmłodszego wieku musimy postępować z nim w taki sposób, by zaakceptował panujący w domu ład i porządek oraz poczuł się pełnoprawnym członkiem naszej rodziny. Szczeniakowi musimy okazywać spore zainteresowanie oraz umożliwić mu kontakt z wszystkimi domownikami. W żadnym wypadku szczeniak nie powinien pozostawać sam w zamknięciu. Ponadto warto nauczyć naszego pupila podstawowych komend, co znacznie ułatwia poruszanie się z nim miejscach publicznych. Każdy właściciel powinien nauczyć swojego psiego przyjaciela chodzenia przy nodze, biegania przy rowerze, siadania, warowania oraz przychodzenia na zawołanie.

Łagodny i dobroduszny nowofundland nie jest jednak psem dla każdego. Szczęścia z pewnością nie zapewnią mu zapracowane osoby oraz słabe fizycznie i psychicznie. Każdy właściciel nowofundlanda musi poświęcić czas na jego wychowanie oraz wyszkolenie, a także liczyć się z wysokimi kosztami utrzymania. Zatem warto przemyśleć decyzję o posiadaniu takiego psiego przyjaciela i przed zakupem zastanowić czy będziemy w stanie sprostać jego wymaganiom.

Artykuł powstał dzięki www.nowofundlandy.com.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *