Wszystko o ubrankach dla psów na jesień i zimę

Psia moda to przemysł, który coraz prężniej się rozwija. Nie raz pewnie w Internecie czy przechadzając się na spacerze spotkaliście się z ubranymi psami. Ubranka cieszą się dużą popularnością. W przypadku niesprzyjającej pogody można by wręcz rzec, że ubrania stają się niedokładnym elementem psiego wyposażenia. Z biegiem czasu zmienia się także postrzeganie czworonogów. Niegdyś pełniły one funkcje jedynie pilnowania domu, pilnowania stad czy dobytków. Dzisiaj to w większości pełnoprawni członkowie rodzin, który ma swoje prawa i potrzeby oraz o którego należy szczególnie zadbać. Obecnie psy uczestniczą w życiu rodzinnym jako ich członek. Podróżują ze swoimi właścicielami, jeżdżą na wakacje a także oglądają telewizję na kanapie czy śpią w łóżku Branża zoologiczna wciąż się rozwija i próbuje sprostać nowym to wymaganiom właścicieli psów. W sklepach zoologicznych można znaleźć mnóstwo propozycji ubioru dla czworonogów. Dzisiaj wchodząc do sklepu zoologicznego nie ma problemu w znalezieniu wszystkiego co potrzebuje nasz pupil, aby jego życie było bardziej komfortowe.  Zanim jednak zaczniesz kupować ubranka i wpadniesz w szał zakupowy upewnij się, że Twój pupil ich potrzebuje, a jeśli tak to które ubranka najlepiej się sprawdzą w jego przypadku. Gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać swoją garderobę zaczynamy wymieniać z letniej na jesienną i zimową. Nasi pupile, a przynajmniej niektórzy z nich wymieniają sierść i zachodzi tak zwana okresowa wymiana włosa. Które psy potrzebują ubranek, jakie są rodzaje ubranek dla psów i jak odpowiednio zmierzyć i wybrać rozmiar to pytania z którymi przyjdzie się zmierzyć niejednemu właścicielowi.  Czy nasz pupil powinien nosić kurtkę, polar czy sweter, czy w zupełności wystarczają im sierść a ubranka to fanaberia?

Ubranka dla psa – czym są?

Ubranka dla psów są tym samym co ubrania dla ludzi. Z tą różnicą, że ludzie chodzą codziennie przez cały rok w ubraniu a psy jedynie w określonych przypadkach i to na jesień i zimę. Nie ma potrzeby stosowania ubranek podczas letnich i wiosennych ciepłych dni. Dodatkowa warstwa ma za zadanie chronić czworonoga, uchronić go przed zimnem, chłodem, wilgocią, zimnym wiatrem i deszczem. Wiele psów podczas niższych temperatur marznie. Wówczas konieczne będzie zakładanie ubranek, aby podnieść komfort psa. Przeglądając ofertę sklepów zoologicznych można spotkać się z kurtkami, softshellami, bluzami, sweterkami a nawet i szlafrokami. Warto pamiętać, że ubranie nie jest naturalną częścią dla psów, dlatego jeśli nie ma takiej potrzeby to nie ma konieczności ich zakładania. Ubranka mogą być także przydatne dla psów starszych, które nie radzą już sobie dobrze z termoregulacją, dla psów w okresie rekonwalescencji, których organizm jest osłabiony, po przebytych zabiegach, jak i dla psów małych czy pozbawionych podszerstka, które źle znoszą niskie temperatury. 

Rodzaje ubrań dla psów – Kurtka, softshell czy pulower?

Rynek zoologiczny to jedna z branż, która stale się rozwija. Producenci oferują nowe rozwiązania i produkty odpowiadające potrzebom właścicieli, które wciąż rosną a poprzeczka stawiana jest coraz wyżej. Właściciel szukając idealnego ubranka dla swojego czworonoga może nie tylko wybierać spośród wielu kolorów, fasonów, zdobień czy ozdób, ale także z wielu różnych rodzaj. Wybierz ten, który spełnia Twoje oczekiwania, będzie pełnić swoje funkcje a przede wszystkim będzie wygodny i komfortowy dla Twojego psiaka. 

Kombinezony 

Kombinezony mają za zadanie chronić czworonoga przed deszczem i wiatrem. Zakrywają one tylne, jak i przednie łapy i szyję. Najczęściej wykonane są z wodoodpornej tkaniny, która dzięki swoim elastycznym właściwościom pozwala pupilowi swobodnie się przemieszczać. Materiał ten podszyty jest miękką podszewką, która zapewnia warstwę ochronna przed zimnem. Często posiadają specjalne ściągacze lub rzepy, które pozwalają dopasować ubranie do ciała psa. Posiadają także często odblaski, dzięki czemu psiak widoczny jest po zmroku. Warto wybierać te modele, które są w nie zaopatrzone. 

Sweterki i bluzy 

To ubrania, które mają za zadanie zapewnić psu dodatkową ochronę przed zimnem. Pełnią funkcję dodatkowej warstwy. Dopasowują się do kształtu psiaka, dzięki czemu może się on swobodnie poruszać – o ile rozmiar jest odpowiednio dobrany. Nie jest to dobre rozwiązanie dla psów, które bardzo marzną podczas zimowych dni. Odpowiednie za to będą podczas chłodniejszych jesiennych wieczorów. Nie sprawdzą się także podczas deszczu, ponieważ szybko namokną co może przyczynić się do przeziębienia psa. Można stosować je podczas deszczu tylko w połączeniu z peleryną przeciwdeszczową. 

Kurtka przeciwdeszczowa

Kurtki przeciwdeszczowe mają za zadanie, podobnie jak i te dla ludzi chronić czworonoga przed deszczem. Wykonane są z nieprzemakalnego materiału, który chroni psa przed zmoknięciem. W środku podszyty jest miękką i miłą w dotyku podszewką, która stanowi dodatkową warstwę ciepła a także zapewnia psiakowi komfort. Wiele psów nie lubi a wręcz nienawidzi deszczu. Nie chcą wychodzić na spacery, a jeśli już bardzo muszą to jedynie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne i wracają do domu. W tym wypadku kurtka przeciwdeszczowa będzie dobrym rozwiązaniem. Niektóre kurtki posiadają dodatkową regulację co pozwala lepiej dopasować rozmiar kurtki do pupila. 

Kurtka zimowa

Takie kurtki zrobione są z grubych materiałów, wypełnione w środku watoliną, która chroni psa przed zimnem. Chronią psa przed chłodem i zimnem. Są także wodoodporne, dzięki czemu nie nabierają wilgoci. 

Szlafrok

To akcesorium, które przyda się nie tylko w salonie pielęgnacji zwierząt. Wiele psiaków posiada grube futro, które potrzebuje wiele godzin, aby całkowicie wyschnąć.  Szlafrok wykonany jest z bawełny typu frotte. Szlafroki te są chłonne. Mają za zadanie zatrzymać ciepło organizmu psa po kąpieli. Można zakładać go po kąpieli w chłodniejsze dni, co uchroni psa przed wyziębieniem i przeziębieniem. 

Ocieplane ubrania dla psów

Ocieplane ubranka dla psa to dobre rozwiązanie podczas zimowych i mroźnych dni. Dla niektórych psów ocieplane ubrania to prawdziwe dodatkowe wsparcie, które stanowi dodatkową ochronę. Zimowe kurtki zrobione są z grubego materiału, który najczęściej w środku wypełniony jest watoliną, która stanowi warstwę izolacyjną przed zimnem. Są one także wodoodporne, dzięki czemu nie przemakają. Dzięki specjalnej konstrukcji dobrze chronią czworonoga oraz zapobiegają wychładzaniu się organizmu.  

Przeciwdeszczowe ubrania dla psów

Płaszcz przeciwdeszczowy jest odpowiedni dla psów, które nie lubią deszczu. W naszym kraju klimat jest zmienny. Często dochodzi do dużych zmian temperatur. 

Psy, które nie posiadają grubego podszerstka, jak i są pozbawione w ogóle włosów mogą stracić ochotę na szaleństwa i spacery podczas zimowych i jesiennych dni, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Nawet i psy obdarzone grubym podszyciem mogą nie przepadać za deszczem, jednak one nie odczuwają tego tak bardzo jak psy bez niego. Kurtka przeciwdeszczowa została wykonana z nieprzemakalnego materiału, który sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych psów. Takie kurtki nie tylko chronią przed deszczem, ale także przed wiatrem do dodatkowo zwiększa komfort psa przebywającego na zewnątrz. Takie kurtki dodatkowo są podszyte od spodu miękkim materiałem, który zapewnia pupilowi kolejną miłą, warstwę ochronną. Zamiast kupowania kurtek, które nie sprawdzą się w przypadku wszystkich psów można kupić derkę, która zapinana jest pod pasem czworonoga.  To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku psów dużych, jak i tych, które nie przepadają za wkładaniem ubranek. 

Czym kierować się podczas wyboru ubranka dla psa

Odpowiednio dobrany rozmiar to podstawa, aby psiak czuł się dobrze i swobodnie. Producenci zazwyczaj posiadają swoje rozmiarówki, które dopasowane są do ich produktów, dlatego żeby dobrać odpowiednie dla naszego czworonoga konieczne jest dobre zmierzenie go. Każdy fason także różni się od siebie, dlatego podczas kupowania nie można kupić pierwszego lepszego a dobrze się do tego przygotować. Ubranko nie może być zbyt luźne, ponieważ nie będzie dla psa wygodne i będzie przeszkadzać podczas spacery. Zbyt obcisłe może krępować ruchy czworonoga. Podczas wyboru ważny jest także materiał, z którego ubranko zostało wykonane. Wybieraj te, które wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów. Pozwoli to zachować komfort czworonoga. Dobry materiał nie będzie do obcierał ani drażnił. Ubranko nie powinno posiadać metalowych elementów, które dotykają bezpośrednio skóry. Podczas mrozu i niskich temperatur takie elementy mogą powodować bolesne odmrożenia. Jeśli ubranko takie posiada powinny one być odizolowane od skóry. Ubranko ma także spełniać swoje funkcje. On nie ma ładnie wyglądać, bo to kwestia drugorzędna, ale ma pełnić funkcję dodatkowej ochrony przed zimnem, jednak nie powinien on także psa przegrzewać. Jeśli nie ma konieczności zakładania ubranka – nie zakładaj go. Wybieraj także ubranka o stosowanych i neutralnych barwach. Psy dobrze widzą kolor żółty i niebieski przez co ubranka w tym kolorze nie są wskazane. Mogą one powodować różnego typu zainteresowanie ze strony psów – nie zawsze przyjazne. Dobrze, aby ubranko posiadało także odblaskowe elementy, dzięki czemu pies dobrze widoczny będzie po zmroku co w zimę jest szczególnie ważne, ponieważ na zewnątrz szybko robi się ciemno. Podczas wyboru ubranka sprawdź także czy jesteś bez problemu w stanie zapiąć smycz do obroży czy szelek, kiedy psiak jest w nie ubrany. 

Właściwy rozmiar – jak zmierzyć psa 

Właściwy rozmiar to klucz do wybrania odpowiedniego ubranka, które dla psa będzie wygodne. Każdy pies różni się od siebie, podobnie jak i ludzie. Różne budowy ciała, wzrost, masa mięśniowa. Chart afgański pomimo tego, że jest psem wysokim potrzebuje zupełnie innego rozmiaru niż dogi argentyńskie pomimo tego, że wzrostem nie różnią się znacząco. Najlepiej oczywiście ubranko zmierzyć w sklepie stacjonarnym, gdzie od razu można korygować i sprawdzić wiele różnych rodzajów. Ubranko nie może być zbyt ciasne, ponieważ będzie krępować ruchy czworonoga. Podobnie jak i u ludzi rozmiarówka zaczyna się zazwyczaj od XS i kończy na XXL. Swojego psa zawsze mierz na stojąco. Jeśli Twój pupil jest na pograniczu rozmiarów to lepiej wziąć większy rozmiar. Rozmiary w zależności od producenta mogą różnić się od siebie, dlatego zawsze przed zakupem sprawdź tabelę. Przed kupieniem ubranka dla psa ważne jest zmierzenie obwodu szyi, jak i długość psa od szyi aż do ogona oraz obwód klatki piersiowej. 

Obwód szyi 

Aby dobrze wymierzyć obwód szyi należy ją zmierzyć w najszerszym miejscu. Do zmierzonej długości należy doliczyć 3-4 centymetry tak, aby psiak miał luz i nie czuł się niekomfortowo w zbyt przyległym ubranku. 

Długość ciała

Psiak podczas mierzenia powinien stać co zapewnia najbardziej miarodajny pomiar. Długość ciała należy zmierzyć zaczynając od szyi aż do początku ogona. Pamiętaj jednak, że ogon powinien być odsłonięty, aby psiak bez przeszkód mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego warto wybierać taki ubranka, które kończą się kilka centymetrów przed ogonem.

Obwód klatki piersiowej 

To niemal jeden z najważniejszych wymiarów, które należy wziąć pod uwagę podczas mierzenia odpowiednio rozmiary. Obwód ten należy zmierzyć w najszerszym miejscu klatki piersiowej.

Obwód łap 

Obwód łap powinien być wykonywany pod pachą lub w pachwinach psa, jeśli ubranie ma zachodzić również na tylne łapy. 

Ubranko przede wszystkim ma być funcjonalne więc wybieraj takie, które dopasowane są to potrzeb czworonoga. Jeśli zależy Ci na ochronie przed deszczem to wybieraj takie, które posiadają warstwę ochronną i warstwę nieprzemakalną. Dobrze, aby ubranka posiadały także warstwę oddychającą – membranę. Sweterki nie będą chronić czworonoga przed deszczem i się na niego nie nadają. Fakt, stanowią dodatkową warstwę ciepła, ale namoknięte mogą jeszcze bardziej wyziębiać psa. To tak jak my byśmy mieli jedynie sweter podczas deszczu i nagle zaczął wiać wiatr – przeziębienie gwarantowane.  

Które psy potrzebują ubranek?

Nie każdy pupil będzie potrzebować ubranek. Chociaż zdarzają się również sytuację, kiedy to właśnie te prawdziwe sierściuchy także będą potrzebować dodatkowej ochrony. Podszerstek ma zadanie termoizolacji, chroni organizm przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie każde psy posiadają jednak podszerstek, dlatego niektórym psom może być zimno podczas chłodnych i deszczowych dni. To samo tyczy się raz małych i miniaturowych, które najszybciej marzną. Zaliczają się do tej grupy między innymi chihuahuy, whippety, yorki czy ratlerki. Psy bezwłose także mogą odczuwać chłód znacznie bardziej niż inne psy, ponieważ one nie tylko nie posiadają podszerstka ale nie posiadają także włosa okrywowego. Tą grupę dzielnie reprezentują meksykańskie i peruwiańskie psy bezwłose, grzywacze chińskie czy amerykański terier bezwłosy. Ubranka mogą okazać się potrzebne w przypadku czworonogów, które przyjmują leki, są chore lub po zabiegu a ich organizm jest osłabiony przez co niezbyt dobrze radzi sobie z odpowiednią termoregulacją co powoduje, że nie są one w stanie prawidłowo radzić sobie i chronić się przed niskimi temperaturami.  Ubranka mogą być wskazane także dla psów starszych, które ze względu na swój podeszły wiek nie radzą sobie dobrze z chłodem i zimnem. Starsze psy mają spowolniony metabolizm, który nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej energii do ogrzania ciała psa. Niekiedy także psy pozbawione podszerstka o krótkiej przylegającej sierści będą potrzebować dodatkowej warstwy. Nie zawsze są to psy małe. Zaliczają się do tego buldogi, amstaffy czy charty, które jako jedna z liczniejszych grup ze względu na swoją delikatną budowę dumnie noszą ubranka podczas zimniejszych dni. 

Czy psom jest zimno?

Z biegiem czasu zmienia się nasza wiedza i postrzeganie naszych czworonożnych przyjaciół. Niegdyś psy rzadko wchodziły w takie interakcje z opiekunami jak dzisiaj. Głównie mieszkały w kojcach i w psiarniach a ich głównym zadaniem było pilnowanie obejść. Ich sierść musiała się dostosować do trudnych i często zmieniających się warunków atmosferycznych. Dzisiaj sytuacja się zmieniła. Dzisiaj większość zwierząt jest pełnoprawnymi domownikami, którzy żyją razem z nami w domach. 

Warto mieć na uwadze także to, że wiele ras na przestrzenii lat było modyfikowane. Modyfikacje poprzez różne krzyżówki miały za zadanie podnieść ich wygląd, usposobienie czy podnieść ich wytrzymałość. Niestety, nie wszystkie krzyżówki wyszły na dobre. Przez wiele lat modyfikacji niektóre psy zmieniły się niemal całkowicie. Niektóre psy straciły podszerstek lub jego część czy zmieniła im się nieco struktura włosa. Należy także wziąć pod uwagę, że poprzez migracje psy z wielu zakątków świata i różnych klimatów znalazły się w zupełnie nowym, niedostosowanym dla nich klimacie. Alaskany czy samoyedy sprowadzane były z zimowych części, gdzie śnieg był na porządku dziennym a temperatury wynosiły po kilkanaście stopni na minusie. Psy peruwiańskie czy meksykańskie pozbawione włosów przyzwyczajone były do gorących temperatur i ciepłego powietrza. Klimat Afryki znacznie różni się od tego na Alasce a jeszcze inny występuje w Europie. Poprzez migracje psy znalazły się w zupełnie nowych miejscach a ich sierść niedostosowana jest do warunków pogodowych. Psom od wieków hodowanych w zimnym i chłodnym klimacie nie są potrzebne żadne dodatkowe ubranka. One najlepiej czują się, kiedy temperatura na polu jest niska. Są one wówczas w swoim żywiole a ichgrube futro sprawia, że nie odczuwają one zimna tak jak na przykład właściciele tych psów czy inni przedstawiciele czworonożnych przyjaciół. Psy, które przez setki lat hodowane były w klimacie, gdzie temperatura sięgała kilkudziesięciu stopni a powietrze żarzyło po twarzach będą marzły, gdy na zewnątrz temperatura spadnie. Jeśli Twój psiak trzęsie się podczas chłodnych dni, kuli się lub podnosi łapki do góry to oznacza, że jest mu zimno i warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. 

Jak wygląda sierść psa?

Psy dzielą się na dwiwle grup pod względem samego owłosienia, jak i jego struktury. Sierść może być jedwabista, gładka, szorstka, kręcona lub sznurowa. Ze względu na długość sierści można wyróżnić krótka, średniej długości, długa i psy bez włosów. Ze względu na warstwy można wyróżnić dwie grupy – bez podszerstka i z podszerstkiem. Sierść dla naszych czworonogów jest ważnym elementem i pełni wiele funkcji. Chroni ona przed urazami ale także zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Sierść poszczególnych psów znacznie różni się od siebie. 

Sierść składa się zazwyczaj z włosa okrywowego i podszerstka, który ma za zadanie pełnić funkcję termoizolacyjną. Nie wszystkie jednak zwierzęta posiadają podszerstek. 

Podszerstek to krótka, gęsta i miękka warstwa sierści, która wytworzona jest z włosów puchowych. To warstwa, która rośnie tuż przy skórze. Jest nieprzemakalny, dzięki czemu pełni funkcję izolacyjną. W zależności od pory roku grubość podszerstka jest mniej lub bardziej obfity. Nie wszystkie psy posiadają podszerstek. Ich sierść składa się wówczas jedynie z włosa okrywowego. 

Włos okrywowy to włos, który znajduje się na wierzchu a jego długość uwarunkowana jest genetycznie dla danej rasy. Włosy okrywowe są dłuższe i sztywniejsze od podszerstka. Odpowiedzialne są za umaszczenie, zapewniają izolację i spełniają funkcję ochronną. Włos okrywowy obumiera i wypada, dlatego należy psa dokładnie wyczesywać, aby pozbyć się martwych włosów i zrobić miejsce na nowe. 

Czy wszystkie małe psy potrzebują ubranek?

Odpowiedź jest prosta. Nie, nie wszystkie małe psy potrzebują ubranek. Ubranka zalecane są dla psów wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ubranka szczególnie polecane są dla psów z krótką, gładką sierścią, które nie posiadają podszerstka, ponieważ one szybko marzną i nie wychładzają. Przydatne będą u zwierząt ras miniaturowych jak chihuahua, pinczery miniaturowe czy yorki. Jeśli myślisz, że tylko małe psy potrzebują ubranek to jesteś w błędzie. To nie od wzrostu zależy potrzeba ubrania, a od rodzaju sierści i warunków atmosferycznych. Oprócz małych psów, które szybciej marzną ubranka dobrym rozwiązaniem będą dla psów starszych, po przebytych chorobach czy posiadają krótką, przylegającą sierść. 

Ubranka dla szczeniaków

Szczeniaki nie mają jeszcze w pełni w pełni rozwiniętej odporności, która dopiero im się kształtuje. Jednak czy wszystkie szczeniaki będą potrzebować dodatkowego wsparcia i ochrony w postaci ubranek? Z pewnością nie. Szczeniaki psów pierwotnych, jak i tych ras, które normalnie posiadają gruby podszerstek nie wymagają dodatkowej warstwy, która chroniłaby je przed zimnem. Szczenięta psów miniaturowych, małych i tych, które podszerstka nie posiadają mogą, ale nie muszą potrzebować ubranek. Najlepiej sprawdzić samodzielnie czy Wasz psiak marznie. Jeśli trzęsie się z zimna, podnosi łapy podczas spaceru i kuli się to może oznaczać, że potrzebuje dodatkowej warstwy ochronnej. 

Czy ubranka są dla psa wygodne?

Podczas wyboru ubranek należy kierować się przede wszystkim potrzebami i wygodą czworonoga, a nie własnymi upodobaniami. To nasz psiak będzie w tym chodził, dlatego to właśnie jego dobro powinno stać na pierwszym miejscu. Producenci produkują wciąż nowe propozycje – kolorowe, mocno ozdabiane, świecące. To zabieg marketingowy, który ma spowodować, że to ubranko przyciągnie naszą uwagę i na to właśnie się zdecydujemy. Jednak podczas wyboru zawsze kieruj się zasadą, że ubranko jest dla psa. Podczas zakupów warto poświęcić dłuższą chwilę na odpowiedni wybór. Podobnie jak podczas zakupów ubrań dla siebie. Nie wchodzimy do sklepu, nie bierzemy pierwszego z brzegu ubrania dla psa, nie idziemy prosto do kasy. Najpierw sprawdzamy, czytamy składy, wybieramy odpowiedni rozmiar, przymierzamy sprawdzamy, czy pasuje, czy jest wygodne i dopiero wtedy, kiedy spełnia nasze wymagania udajemy się do kasy. Tak powinno wyglądać również kupowanie dla naszych psich przyjaciół.  Ubranko powinno być przede wszystkim wygodne. Nie powinno krępować jego ruchu. Nie może krępować ruchu zarówno podczas biegania, chodzenia, zabaw, ale także podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Łapy i okolice ogona powinny być odkryte. Pamiętaj także, że psy komunikują się ze sobą za pomocą ciała, dlatego ubranko nie powinno zasłaniać ogona, uszu, głowy. To właśnie za pomocą mowy ciała psy wysyłają sobie wiadomości. Jeśli te ważne części będą zasłonięte przez co inne psy mogą traktować go jak coś dziwnego. Niektóre mogą chcieć obwąchać i sprawdzić, dlaczego ten pies tak dziwnie wygląda. Inne mogą nie reagować już tak dobrze a zasłonięte części ciała czworonoga spowodują, że nie będą mogli oni sobie wysyłać sygnałów uspokajających czy ostrzegawczych jak – nie chcę się z Tobą witać, odejdź, stresuję się co może przyczynić się do powstania konfliktów i sytuacji niekomfortowych. 


Dobrze dobrane ubranko nie będzie krępować ruchów czworonoga i nie będzie mu przeszkadzać. Jednak nie każdy pies dobrze będzie czuł się w ubranku, więc jeśli zauważysz, że Twojemu psiakowi przeszkadza, źle się w nim czuje to nie męcz go i zdejmij ubranko. 

Czy ubranka z sieciówek są dobre?

Sieciówki podobnie jak i sieciowe sklepy dla ludzi to masowa produkcja ubrań na dużą skalę. Wcale nie jest powiedziane, że to zła praktyka. Pozwala to w dobrej cenie znaleźć ubranka dla psów, jednak nie jest to zniewalająca jakość produktu a raczej po prostu dobra lub średnia.Kwestią sporną są także rozmiary. Ubranka z sieciówek produkowane są popularnych ras czy wielkości psów. Nie znajdziemy tam szerokiej gamy produktów, gdzie ubranka dostępne są w rozmiarach od XS aż do XXL przez co produkty te odpowiadają jedynie niewielkiej części psów. Właściciele psów średnich i dużych, nie mówiąc już o olbrzymich lub Ci, których wymiary psiaka są niestandardowe z dużym prawdopodobieństwem w sieciówce nie znajdą nic dla swoich psów. Opiekunowie niewielkich psów mogą spróbować dobrać ubranka z sieciówki, jednak zależy także wziąć pod uwagę to, że może to nie być idealny rozmiar – a ubranko dla psa właśnie powinno być przede wszystkim dobrze dobrane rozmiarowo. Warto także mieć na uwadzę to, że 

w sieciówce nie znajdziemy wszystkich ubrań. Najczęściej są to polarki lub bluzy. Jeśli zależy Ci na dobraniu ubranka pod swojego czworonoga zamów z sklepów zoologicznych, które oferują szeroki wybór fasonów, jak i rozmiarów co pozwoli dopasować go do potrzeb Twojego psa.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia ubranek?

Niektóre psy bez problemu momentalnie akceptują noszenie ubranek, kiedy im je założyje. Są jednak psy, które nie czują się komfortowo nosząc coś na sobie, lub sam proces zakładania nie jest dla niego komfortowy. Wówczas, jeśli nie ma żadnych wskazań zdrowotnych, możemy zrezygnować z ubranek dla naszego czworonoga dbając o jego komfort. Niekiedy jednak ubranka są wskazane. Wówczas konieczne jest odpowiednie przyzwyczajenie psa do ich noszenia i akceptowania ich. Przyzwyczajanie należy rozpocząć stopniowo, nie zmuszając do niczego psa. Najważniejszym czynnikiem jest to, aby psiak kojarzył ubranko pozytywnie. Na samym początku pozwól psu dokładnie obwąchać ubranie tak, aby psiak zobaczył, że to zwykły przedmiot. Jeśli pupil nie jest nim w ogóle zainteresowany to wówczas może dookoła położyć parę smaczków lub na samym ubranku. To sprawi, że psiak chętnie do niego podejdzie a dodatkowo będzie je dobrze kojarzyć. Nagradzaj czworonoga za każdą próbę podejścia czy obwąchiwania go. Jeśli psiak już śmiało podchodzi do ubrania to zachęć go do tego, aby przełożyć przez ubranko głowę. To jest część, która często sprawia, że psy czują się niekomfortowo. Nie rób nic na siłę. Nagradzaj psa za każdą podjętą próbę. Jeśli Twój psiak śmiało wykonuje juz ten krok możesz założyć psu ubranko – na początku w domu. Jeśli twój psiak stoi w miejscu porozrzucaj parę smakołyków po domu i tym samym zachęć psa do ruchu. Sprawdź także czy wybrałeś odpowiedni rozmiar dla swojego psiego towarzysza. Jeśli Twój psiak jest wrażliwy na dźwięki zatrzasków to należy go stopniowo odwrażliwiać, budując pozytywne wspomnienia z tym dźwiękiem. Trzask zapięcia oznacza smakołyk dla psa. Spowoduje to to, że czworonóg będzie dźwięk kojarzył pozytywnie.
Psiak może nie wykazywać chęci do noszenia ubranka, ponieważ może mu przeszkadzać dany model czy materiał. Niektórym psom przeszkadza szeleszczenie materiału. 

Czy pies potrzebuje butów?

Obuwie podobnie jak i ubranka zdobywają coraz większą popularność na rynku zoologicznym. Bez trudu uda Ci się znaleźć buty kolorowe czy o konkretnym wzorze. Buty mają spełniać przede wszystkim swoje funkcje i to dla psa mają być wygodne. Obuwie przyda się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko skaleczenia opuszka łap. Buty mogą przydać się podczas zimowych dni, kiedy to chodzenie po zmrożonym asfalcie sprawia dyskomfort pupilowi ale także sól rozrzucana na chodnikach stanowi zagrożenie dla pch łap. Buty mogą także przydać się podczas wycieczek w góry czy podczas leczenia urazów łap, kiedy to stanowią osłonę rany. Buty często wybierane są przez właścicieli psów pracujących, zaprzęgowych czy tych, które uprawiają dużo sportu. Wybierając buty należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i wygodą. Można spotkać buty ochronne antypoślizgowe, które wykonane są z miękkiego i przewiewnego materiału z powłoką antypoślizgową od spodu. Buty przeznaczone do użytku zewnętrznego mają twardą podeszwę i nie przepuszczają wody. Buty na śniej produkowane są z gumy naturalnej, która nie utrudnia ruchu. Przed zakupem należy dobrać rozmiar buta pod łapę czworonoga. Nie mogą być za małe, ponieważ będą uciskać łapy, obcierać je i ranić. Za duże mogą się zsuwać i spadać. Źle dobrany but nie spełnia swojej roli, dlatego przed zakupem należy dokładnie dobrać rozmiar buta. Buty mogą być zapinane na klamry, zatrzaski i rzepy lub ściągacze. 

Wybór odpowiedniego ubrania dla psa – o czym należy pamiętać?

Wybór odpowiednich ubranek dla psów wcale nie jest prosty. Właściciel musi pamiętać o wielu czynnikach, które są kluczowe. Pamiętaj także, aby ubranko było dobrane rozmiarem do Twojego czworonoga i spełniało funkcję ochrony przed zimnem. 

Kolorystyka – psy widzą kolory szarości, odcienie żółtego i niebieskiego. Wybieranie ubranek w kolorach żółtych i niebieskich nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w oczach innych psów może wzbudzać różnego rodzaju emocje – zaciekawienie aż po negatywne emocje, ponieważ na tle otoczenia takich pies będzie bardzo zwracał uwagę. 

Łatwość czyszczenia – psie ubranie podobnie jak i ludzkie trzeba od czasu do czasu wyprać, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Wybieraj materiały, które można prać w pralce i je wirować. 

Praktyczne zapięcia – ubranka nie posiadające żadnych zapięć mogą powodować dyskomfort podczas ich zakładania. Praktyczne zapięcia, które pozwalają szybko zdjąć, jak i ubrać to dobre rozwiązanie. 

Komfort psa – komfort psa powinien być stawiania nas nasze upodobania czy gusta. Pomimo tego, że dane ubranko może nam się podobać najpierw zastanówmy się czy będzie on wygodny dla naszego psiego przyjaciela. Ubranko powinno także spełniać praktyczne funkcje jak zabezpieczenie przed chłodem. 

Ubranka dla psów to do dzisiaj kontrowersyjny temat, który ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ubierając swojego psa trzeba się liczyć z tym, że do dzisiaj wiele osób będzie patrzeć dziwnie na Twojego czworonoga a tym samym na Ciebie. Jednak, jeśli Twój psiak marznie podczas chłodnych dni i lubi chodzić w ubranku to nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie ubranko mu założyć. Liczy się komfort Twojego czworonożnego przyjaciela a nie to co myślą o Tobie ludzie. Wybierając ubranka dla psa należy wziąć pod uwagę funkcjonalność, przeznaczenie i rozmiar psa. Aby dokładnie dobrać rozmiar należy psa go zmierzyć – obwód szyi, obwód klatki piersiowej i długość ciała. Wybieraj także kolory neutralne, które nie będą powodować sytuacji niekomfortowych z innymi psami.

Zakupy powinny być przemyślane tak, aby kupować jedynie to co naprawdę jest potrzebne naszemu czworonogi. Ubranek nie stosuje się podczas upalnych dni (chyba, że wyjątkowe sytuacje tego wymagają). Ubranka stanowią dodatkową ochronę podczas deszczowych, zimowych i mroźnych dni. Dzięki dobrze dobranym ubrankom spacery dla Waszego czworonożnego przyjaciela w zimę i podczas chłodnych dni mogą być o wiele przyjemniejsze. Nie zapomnij także o ciepłym ubraniu również dla Ciebie! Miłych spacerów!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *