Jak wychować psa, aby nie spał na naszym łóżku
Autor: Marcelina Walijska
Podobno właściciele psów dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i tych, którzy się do tego nie przyznają.
Wpuszczenie psa do sypialni jest zazwyczaj podyktowane chęcią bliskości z czworonogiem, jednak należy się liczyć z konsekwencjami tej decyzji. Raz wpuszczony do łóżka pies, nie będzie chciał z niego tak łatwo zejść, tym bardziej że nie zrozumie dlaczego do tej pory mógł spać na miękkim, ciepłym posłaniu, a nagle staje się to zabronione.
Jasne zasady od początku
Kiedy w domu pojawia się szczeniak, domownicy traktują go zwykle jak żywą maskotkę. Mały piesek jest miły i zabawny, wzbudza uczucia rodzicielskie i chęć opieki. Z reguły każdy członek rodziny chce spać z niedawno narodzonym czworonogiem, aby czuć jego miękkie futerko i ciepły oddech w czasie snu. Problem pojawia się wówczas, gdy posiadamy psa dużej rasy, który wraz z wiekiem staje się coraz większy. W pewnym momencie okazuje się, że na posłaniu jest coraz mniej miejsca, pies zostawia na pościeli sierść i piach po całodziennych spacerach. Właściciele, którzy po kilku latach domagają się, aby pies nie wskakiwał na łóżko, muszą się liczyć z tym, że nie będzie to takie proste. Pupil, który raz dostał na coś pozwolenie, nie zrozumie dlaczego oczekuje się od niego innego zachowania. Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć własnej frustracji oraz nie wprowadzać chaosu w zwyczaje zwierzaka, jest nie wpuszczanie go od samego początku do sypialni. Jeśli szczeniak nauczy się, że ma swój kojec, w którym śpi i nie może wchodzić na nasze łóżko, problem z pewnością w ogóle się nie pojawi.
Posłanie idealne
Psy podobnie jak ludzie lubią spać w komfortowych warunkach. To właśnie dlatego tak trudno wyegzekwować od zwierzęcia, aby zszedł z naszego posłania, gdy raz już poczuł jakie jest miłe i wygodne. Najgorszym rozwiązaniem w omawianej sytuacji jest zamknięcie drzwi sypialni i wysłanie czworonoga na podłogę. Możemy mieć pewność, że doprowadzi to tylko do skomlenia i olbrzymiego smutku w oczach zwierzaka. O wiele lepsze rezultatu osiągniemy, zapewniając psu legowisko, które będzie równie przyjemne jak nasze łóżko. Kojec powinien być czysty, suchy i dostosowany do rozmiarów czworonoga. Najlepiej jeśli ustawimy psie posłanie w pobliżu naszego łóżka lub w miejscu, gdzie często przebywamy, aby pupil mógł obserwować co robimy. Wówczas pies pozostanie blisko, a my nadal będziemy się cieszyć jego obecnością.
Sprawdź wszystko o psach i bądź na bieżąco z informacjami o wychowaniu, żywieniu i pielęgnacji Twojego pupila.