Wyjazd z psem za granicę – co trzeba wiedzieć?

Planując podróż ze zwierzakiem, nie wolno zapominać o wymogach, które należy spełnić w przypadku wwozu czworonogów na tereny innych państw. Brak odpowiednich dokumentów oraz badań sprawi, że nasz pupil nie będzie mógł przekroczyć granicy, dlatego warto zadbać o wszystko z wyprzedzeniem. Co powinien mieć ze sobą pies wyjeżdżający do obcego kraju?

Mikroczip

Ten niewielki układ scalony ma zapisany w sobie 15-cyfrowy kod identyfikacyjny, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie zwierzęcia. Mikroczip wszczepiany jest pod skórę na szyi, a jego działanie aktywują odpowiednie fale dźwiękowe umieszczone w specjalnym czytniku. W ten sposób możliwe jest odczytanie indywidualnego kodu zwierzęcia. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby nie wpływać na zdrowie ani organizm zwierzaka, a jego wszczepienie jest konieczne, jeżeli chce się pupila przewieźć do innego kraju. Co więcej, stanowi on także podstawę do wydania paszportu, który jest niezbędnym dokumentem w przypadku zagranicznych wycieczek.

Szczepienia

Psu przed wyjazdem powinno wykonać się podstawowe badania, które wykluczą ewentualne schorzenia czy wykażą przeciwwskazania do wyjazdu. Przy okazji badań można wykonać także zabieg odrobaczania, co również jest ważne przy wyjazdach za granicę. Nie wolno jednak zapominać, że poza badaniami niezbędne są także szczepienia. Jedno z nich jest wręcz obowiązkowe i bez niego nie da się przewieźć ulubieńca do innego państwa. Szczepienia przeciwko wściekliźnie (które wykona m.in. weterynarz w Ostrowie Wielkopolskim) to konieczność, gdy wyjazd obejmuje kraje Unii Europejskiej lub pozostałych kontynentów. Przed samym zabiegiem, weterynarz zeskanuje czip zwierzęcia, a następnie wykona zastrzyk. Szczepienie zostanie odnotowane w książeczce zdrowia psiaka wraz z jego ważnością oraz podpisem weterynarza, który je wykonał. Jeżeli czworonóg był wcześniej szczepiony, to preparat działa od razu, w przypadku szczeniaków efekty zaczynają się po ok. 3 tygodniach.

Paszport dla psa

Szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz wszczepienie mikroczipu to dwa obowiązkowe elementy, dzięki którym możliwe będzie wyrobienie paszportu. Na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej można znaleźć spis weterynarzy, którzy posiadają uprawienia do wydania takiego dokumentu futrzakowi. Jakie dane znajdują się w paszporcie? Przede wszystkim płeć, umaszczenie i rasa pupila, a ponadto jego cechy charakterystyczne oraz dane osobowe opiekuna wraz z jego numerem telefonu i adresem.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *