Wzywanie pogotowia ratunkowego – o czym należy pamiętać?

W życiu może się zdarzyć że będziemy zmuszeni do pomocy drugiemu człowiekowi który znajdzie się w sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia

Wezwanie służb ratowniczych jest to PRIORYTETOWE działanie każdej osoby udzielającej pierwszej pomocy. Odwlekanie w czasie wezwania służb ratowniczych zmniejsza szansę na przeżycie/pełny powrót do zdrowia u osoby poszkodowanej.

Najważniejsze numery alarmowe

112 Ogólnoeuropejski numer alarmowy
999 Pogotowie Ratunkowe
998 Straż Pożarna
997 Policja
985 Ratownictwo Morskie i Górskie
601 100 300 GOPR/TOPR
601 100 100 WOPR

Po wykonaniu połączenia na numery alarmowe, osoba odbierająca połączenie zapyta nas na pewno o:

 • Miejsce zdarzenia, wskazówki odnośnie dojazdu
 • Powód wezwania
 • Liczbę oraz stan osób poszkodowanych (przytomność i oddech)
 • Dane osoby, do której wzywane są służby
 • Dane osoby wzywającej

Dyspozytor numeru alarmowego może nas instruować przez telefon, krok
po kroku jakie czynności powinniśmy wykonać przed przyjazdem pogotowia. Jeżeli coś takiego nastanie bezwzględnie spełniajmy wszystkie polecenia dyspozytora!

Pamiętajmy też o tym aby nigdy nie rozłączać się w trakcie rozmowy z numerem alarmowym! Nasz rozmówca poinformuje nas o przyjęciu zgłoszenia i da nam informację o tym że możemy się rozłączyć.

Dyspozytor medyczny – kim jest?

W trakcie wzywania pomocy i rozmowy z dyspozytorem medycznym musimy bezwzględnie wypełniać jego wszystkie polecenia oraz odpowiadać na jego pytania. Pamiętajmy o tym że po drugiej stronie słuchawki jest osoba posiadająca wykształcenie medyczne oraz doświadczenie w służbach ratowniczych. Aby podjąć pracę dyspozytora medycznego, kandydat musi spełniać warunek posiadania co najmniej 5 letniego doświadczenia w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (czyli taka osoba przepracowała 5 lat w karetkach pogotowia lub na SOR). Właśnie ze względu na posiadane doświadczenie powinniśmy zaufać dyspozytorowi i bezwzględnie wypełniać jego wszystkie polecenia oraz odpowiadać na pytania!

Jak się przygotować na przyjazd pogotowia?

Po wezwaniu pogotowia przygotujmy się na przyjazd zespołu ratownictwa
medycznego poprzez:

 • Ułatwienie dojazdu karetce
 • Otwarcie bramy wjazdowej
 • Wysłanie jednej osoby, która nakieruje karetkę na miejsce wezwania
 • Oświetlenia/oznaczenia miejsca zdarzenia
 • Przygotowanie leków i dokumentacji medycznej poszkodowanego
 • Zamknięcie zwierząt domowych

Jeżeli wezwiemy pogotowie do samych siebie pamiętajmy o pozostawieniu otwartych drzwi (zasuwy) oraz o poinformowaniu sąsiadów bądź ochrony na osiedlu o wystąpieniu takiego zdarzenia.

Aby w praktyce przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy a w tym i wzywanie służb ratowniczych, warto jest zapisać się na kurs pierwszej pomocy w Warszawie organizowany przez Ratowników Medycznych.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *