York czy Shih tzu? Którą rasę wybrać?

Obie rasy traktowane są jako psy do towarzystwa, a ich główny walor polega na przyjaznym usposobieniu. Zarówno jeden, jak i drugi gatunek wybierany jest przez osoby, które poszukują radosnego towarzysza do umilenia codziennego życia oraz zabawy. Jednak między tymi rasami występuje szereg różnic, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie lub adopcji psa.

Co łączy obie rasy?

Oba psy są do siebie nieco podobne w kwestii masy i wielkości – mierzą około 23-27 centymetrów długości i ważą od 3, 5 do 4, 5 kilogramów (chociaż niektóre odmiany mogą osiągnąć nawet do 8 kilogramów). Według powszechnie stosowanej klasyfikacji American Kennel Club wymienione gatunki są przypisane do kategorii „Toy”. Oznacza to, że mamy do czynienia z pogodnymi, radosnymi i towarzyskimi stworzeniami, które wykazują się dużą dawką energii i chęcią do zabaw. Obie rasy dobrze odnajdą się w mieście, rezydując w blokach mieszkalnych i apartamentach, a spacerowanie z nimi powinno się odbywać w interwałach nie rzadszych niż 6-7 godzin. Psiaki te przywiązują się do właścicieli, dlatego ważny jest regularny kontakt i poświęcanie odrobiny uwagi zwierzęciu. Jaka jest natomiast szczegółowa specyfika obu ras i gdzie dostrzeżemy różnice?

Shih tzu – przyjaciel rodziny z małymi dziećmi

Ten gatunek zaliczany jest do sekcji jamnikowatych, a rasa wywodzi się z Tybetu. Sierść psa jest zazwyczaj nieco krótsza niż yorkshire teriera, jednak wymaga regularnego czesania. Włos jest miękki i przyjemny w dotyku, łatwo się rozczesuje, a po wyczesaniu bez problemu się usuwa. Najczęściej spotykanymi kolorami sierści są biały, beżowy, tricolor oraz czarny. Charakter shih tzu jest bardzo łagodny i towarzyski, dobrze odnajduje się zarówno wśród dorosłych, jak również dzieci. O wiele lepiej toleruje inne zwierzęta domowe i chętnie zapoznaje się z gośćmi i obcymi. Rasa ta potrzebuje nieco więcej snu, dlatego widok śpiącego psiaka tegoż gatunku w porze dziennej nie powinien nikogo dziwić. Zwierzak ma nieco słabszy instynkt terytorialny i nie odczuwa silnej więzi z miejscem zamieszkania. Silną więź za to wykazują z właścicielem i rodziną, jak również z osobami, które mają na co dzień styczność danym psem. Shih tzu będzie idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi – szczególnie tymi w wieku niemowlęcym i wczesnoprzedszkolnym – jak również dla właścicieli innych zwierząt. Ponieważ rasa ta przystosowuje się do trybu życia właściciela, nada się ona do rodzin osób pracujących w systemie zmianowym.

York – kanapowiec, który ufa właścicielowi

Yorkshire terier wywodzi się z Wielkiej Brytanii, zaliczany jest do sekcji terierów miniaturowych. Sierść psa jest długa, łatwo się rozczesuje i poddaje modelowaniu. Poza podstawowym czesaniem pies potrzebuje kąpieli i wzmożonej uwagi wokół uszu. Włos jest bardzo miękki, przypominający jedwab lub delikatną tkaninę, po rozczesaniu łatwo się usuwa. Umaszczenie u yorków jest najczęściej ciemne i dwubarwne: stalowe lub srebrne ze złotymi akcentami. Charakter yorkshire terierów jest nieco mniej towarzyski, lecz wciąż łagodny – nie przejawiają agresji, lepiej czują się w towarzystwie dorosłych niż wśród dzieci. Psy te wykazują większą terytorialność, broniąc swojego właściciela, dlatego integracja yorka z innymi zwierzętami może wymagać nieco więcej czasu. Rasa cechuje się dużą aktywnością, ich żywiołem jest zabawa w parku z członkami rodziny, a spacery powinny być nieco dłuższe niż w przypadku poprzednika. Przejawiają pewną dozę nieufności wobec obcych, jednak po kilku częstszych kontaktach akceptują nową osobę jako znaną sobie postać. York doskonale sprawdzi się jako członek dorosłych rodzin nieposiadających dzieci, świetnie odnajdą się zarówno w mieście, jak i terenach podmiejskich. Ruchliwość psa sprzyja zdrowemu stylowi życia, dlatego pasjonaci treningów pokochają to zwierzę, które dostarczy niejednego pretekstu do aktywności na świeżym powietrzu

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *