Charakteryzuje się zdecydowanie niepozornym wyglądem, przez co może zmylić nim zwłaszcza tych, którzy nie są psimi specjalistami. Pomimo tego, że yorkshire terier trafił na salony i ze względu na amerykańską kwalifikację uznaję się go za psa ozdobnego, jest to zwierzę nadzwyczaj charakterne.
Yorki są naprawdę uparte, co również może nie być oczywiste dla osób, które mają z nimi pierwszy raz do czynienia. W znaczny sposób wpływa to na możliwości ich tresury, które są ograniczone. Specjaliści podkreślają jednak, że nauka podstawowych komend jest niezwykle wskazana, głównie ze względu na to, że bez takiej kontroli nasz pies może stać się dla nas nadzwyczaj uciążliwy – zwłaszcza że są to psy również niezwykle energiczne.
Pierwotnych zadaniem naszych yorków było polowanie na gryzonie. Jest to rasa naprawdę waleczna, silna i niezależna i pomimo wspomnianego pojawienia się na salonach, wspominane cechy nie zaniknęły.
Przywiązanie i stosunek do dzieci
Psy te bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, bywają o nich nawet zazdrosne. Zdecydowanie wskazane jest częste towarzystwo człowieka, najlepiej tych samych osób, wtedy yorki będą czuły się najlepiej. Nie sprawiają one większych kłopotów, ale tylko w przypadku, gdy zadbamy o ich wychowanie i odpowiednią tresurę. Psy te będą dobrymi partnerami dla dzieci, jednak tylko tych starszych. Jeżeli mamy małe dziecko, powinniśmy zdecydować się na wdrożenie zasady naprawdę ograniczonego zaufania. Może zdarzyć się bowiem, że pies – niechcący – będzie mógł wyrządzić dziecku krzywdę. Gdy yorkshire bawi się z naszym potomkiem lub potomkami, zawsze powinniśmy mieć ich na oku. Pamiętajmy również, że yorki muszą być traktowane delikatne, co nie zawsze zrozumieją właśnie młodsze dzieci – stąd reakcja psów może być nagła i mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Sama zabawa dziecka z psem powinna odbywać się tylko na płaskim terenie – również dla wspólnego bezpieczeństwa.
Same yorki nalezą jednak do psów zrównoważonych, dlatego w przypadku dzieci właśnie starszych będą bardzo dobrym wyborem. Pamiętajmy również o tym, że potrzebują one dość znacznej aktywności fizycznej i są zwierzętami naprawdę inteligentnymi. Jako ludzie musimy też poświęcać im stosunkową dużą uwagę.
Wybór odpowiedniej karmy
Yorki mają znacznie gorszy węch niż inne psy. Z tego powodu powinniśmy zdecydować się na naprawdę smakowitą karmę. Specyfiką tej rasy jest również fakt, że cześć jej przedstawicieli, z racji wspominanego już pojawiania się na salonach i dużej popularyzacji samej rasy wśród ludzi, jest karmiona licznymi i niekoniecznie zdrowymi smakołykami.
Ze względu na swoją fizyczną aktywność, yorki potrzebują karmy wysoce energetycznej. Wyjątkiem są sytuacja, gry pies jest już starzy lub ma skłonności do nadwagi – wtedy warto postawić na mniej kaloryczne karmy. Pamiętajmy również, aby zawsze dzielić dzienną porcję karmy na kilka mniejszych.
Gdy poszukujemy odpowiedniej karmy, warto zdecydować się na propozycję od Royal Canin. W ofercie firmy znajdziemy szeroki wybór karm, dostosowanych m.in. do wieku naszego psiaka. Same karmy tego producenta posiadają znakomite opinie od licznych klientów i są naprawdę łatwo dostępne – doskonale widać to np. na portalu Ceneo. Pamiętajmy, że karmę możemy kupić w naprawdę różnych sklepach – takich, jak zoologiczny ZooPlus, w Empiku, a nawet w elektronicznym sklepie Sferis!
Zdrowie
Yorki to prawdziwie długowieczne psy. Często możemy spotkać osobniki, które mają 16-17 lat! Jak wspominaliśmy wcześniej – są bardzo żywiołowe, często skaczą, co często może prowadzić do licznych urazów, chociaż najczęściej nie są one tak poważne. Yorki są jednak naprawdę małe, przez co łatwo je nadepnąć czy np. potrącić, co może znacznie bardziej odbić się na ich zdrowiu. Ze względu na swoją sierść, która łapie wilgoć, łatwo się przeziębiają. Warto je nie tylko hartować, ale również zainwestować w specjalny kubrak na zimę.
Oczywiście musimy pamiętać również o innych przypadłościach – w przypadku yorków zdarzają się problemy z wypadającymi rzepakami kolanowymi, zapadaniem tchawicy czy nawet problemy z sercem, ale te ostatnie należą raczej do rzadkości. W tym przypadku zalecamy baczną obserwację naszych pupili oraz regularne badania i wizyty u weterynarza.
Często przypadłością jest pojawiania się kamienia nazębnego, z którym będziemy musieli walczyć. Czasami również mleczne zęby nie chcą wypadać – w takich wypadkach oczywiście usunie je dla nas weterynarz. W przypadku np. złego odżywiania mogą pojawić się alergie. Same problemy zdrowotne nie są jednak bardzo częste, a te poważne pojawiają się rzadko, przez co nie powinniśmy obawiać się zbyt częstych wizyt u weterynarza, jeżeli zadbamy o podstawowe kwestie, jak np. zimowy kubrak czy odpowiednia karma.
Wady i zalety
Na koniec, w ramach małego podsumowania, przedstawimy konkretne wady i zalety tej rasy, przydatne zwłaszcza dla osób, które zastanawiają się nad zakupem lub przygarnięciem ze schroniska yorka.
Psy te wymagają intensywnej, często pracochłonnej pielęgnacji. Musi być ona również regularna. Jak też wspominaliśmy, ich tresura i wychowanie nie są proste, będziemy mieli też w tym temacie ograniczone możliwości, lecz podstawowa tresura jest obowiązkowa. Pamiętajmy również, że są to zwierzęta waleczne, więc mogą nie czuć respektu przed innymi, często większymi i groźniejszymi psami.
Dla wielu dużym plusem jest sam fakt, że yorki są malutkie, idealnie sprawdzą się w przypadku osób z małymi mieszkaniami. Są również inteligentne, przywiązują się do swoich ludzkich partnerów i są dobrą opcją, jeżeli posiadamy starsze dzieci. Łatwo nawiązują kontakty nie tylko z ludźmi, ale również z innymi psami. Nie zapominajmy również o ich niezwykle uroczym, a jednocześnie dostojnym wyglądzie, który skradł już nie jedno serce.
Naszym zdaniem york może okazać się znakomitym wyborem, jeżeli poszukujemy psa. Jeżeli nie mamy dzieci, będziemy mieć dla nich odpowiednio dużo czasu oraz siły do samej ich tresury, odpowiedzą nam miłością i psim oddaniem.