Zalety suchej karmy dla psa

Wielu właścicieli czworonogów staje przed dylematem: sucha karma dla psa czy mokra? Jedna i druga forma pożywienia ma swoje wady i zalety. Większość weterynarzy rekomenduje jednak karmę suchą. Co przemawia na korzyść tego rodzaju pożywienia? Sprawdźmy!

Konsystencja

Każdy psiak uwielbia gryźć i przeżuwać. Twarde kawałki suchej karmy sprawiają mu niebywałą frajdę. Co więcej, suchy pokarm ma bardzo korzystny wpływ na stan uzębienia czworonogów. Podczas jedzenia twarde kawałki karmy mechanicznie usuwają kamień i tym samym czyszczą zęby. Problem kamienia nazębnego dotyczy dziś wielu czworonogów. Zalegający kamień prowadzi do problemów z dziąsłami i w konsekwencji do paradontozy. Kamień nazębny można też usuwać u weterynarza. Bez wątpienia jednak sucha karma dla psa pozwala ograniczyć nadmierne gromadzenie się zanieczyszczeń na zębach.

Smak

Suche karmy dla psów, dostępne w sklepach zoologicznych, są nie tylko zdrowe, ale i pożywne. Pełnowartościowe produkty wysokiej jakości dostarczą Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu będzie rósł zdrowo i prawidłowo się rozwijał. Pamiętaj, aby zawsze dopasowywać karmę do wieku psa, poziomu jego aktywności i indywidualnych potrzeb. Jeśli masz wątpliwości, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza, skonsultuj się z weterynarzem. Poza tym czytaj składy na opakowaniach, unikaj sztucznych barwników, konserwantów i wypełniaczy.

Zabawa

Sucha karma dla psa ma postać małych kawałków, które bardzo łatwo wydzielać. Dzięki temu możesz ją traktować jako smaczki i zachętę do zabawy z psem. Wykonanie komendy zawsze powinno być nagrodzone. Tylko w taki sposób utrwalisz u psa pozytywny nawyk. Kawałki suchej karmy możesz umieścić także w macie węchowej. Pomysły na to, jak wykonać taką matę samodzielnie, znajdziesz w Internecie.

Wygoda

Ostatnia zaleta karmy suchej wiąże z korzyściami dla właściciela. Suche pożywienie łatwo przechowywać i wydzielać. Na opakowaniu zazwyczaj znajduje się informacja, ile karmy podaje się psu w danym przedziale wiekowym. Do wygodnego przechowywania wystarczy zamykany pojemnik, dzięki któremu karma nie traci cennych składników odżywczych i zachowuje swój zapach oraz smak. Co więcej, suche pożywienie nie pozostawia zabrudzeń. Dzięki temu miska zawsze będzie czysta i gotowa na kolejną porcję pysznej karmy.

Pies nie chce jeść suchej karmy?

Nawet mimo intensywnego zapachu i przyjemnej konsystencji może się zdarzyć, że psiak początkowo nie będzie zainteresowany karmą. Dzieje się tak zazwyczaj podczas zmiany formy pożywienia – z mokrej na suchą. Jak przekonać czworonoga do nowych smaków? Początkowo możesz mieszać małe porcje karmy suchej z domowym jedzeniem. Jeśli to nie pomoże, kup gotowy sos do karmy suchej lub polej ją oliwą. Uważnie obserwuj swojego czworonoga. Jeśli po czasie nadal nie będzie zainteresowany nową karmą, być może trzeba będzie zmienić jej smak.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *