Zasady przechowywania mebli ogrodowych drewnianych zimą

Meble drewniane to klasyka gatunku. Są eleganckie, piękne i bardzo wytrzymałe, dlatego stanowią podstawę większości działek i ogrodów. Niesprzyjające warunki pogodowe mogą im jednak poważnie zaszkodzić — doprowadzić do kruszenia się materiału lub blaknięcia koloru — a skoro taka aura jest nieodłącznym elementem każdej zimy, to do niej drewniane meble ogrodowe należy odpowiednio przygotować.

Na sam początek: olejowanie

Jeżeli meble zostały wcześniej pokryte warstwą oleju (np. przez producenta), przed umieszczeniem ich w piwnicy należy raz jeszcze zaimpregnować ich powierzchnię. Zabieg powinien rozpocząć się od dokładnego oczyszczenia drewna. Najlepiej przetrzeć je specjalnym środkiem przeznaczonym do czyszczenia naturalnych materiałów, dokładnie osuszyć i dopiero potem przejść do impregnacji. Strukturę drewna można wzmocnić specjalnymi preparatami konserwacyjnymi, woskiem lub naturalnymi olejami (chociażby olejem lnianym). Nasączoną nimi ścierką należy przecierać meble wzdłuż słojów. Jeżeli jedna warstwa okaże się niewystarczająca, można nałożyć drugą, pamiętając o tym, aby uprzednio tą pierwszą dokładnie wysuszyć.

Etap drugi, czyli wybór metody przechowywania

Meble wykonane z metalu i kamienia, a nawet niektóre wyroby technorattanowe, mogą stać przez cały rok na zewnątrz i zazwyczaj nic się z nimi nie dzieje. Drewno jest jednak bardziej wymagające. Mimo iż uchodzi za materiał bardzo wytrzymały, nie radzi sobie z niskimi temperaturami, wiatrem i częstymi opadami śniegu. Najlepiej przezimować je w zamkniętym pomieszczeniu. O ile dom wyposażony jest w zadaszoną wiatę, garaż lub większą piwnicę, nie ma z tym problemu — wyczyszczony i naoliwiony komplet wystarczy osłonić folią tak, by przepuszczała ona powietrze, a następnie przenieść do wyznaczonego miejsca. Trudność pojawia się jednak, gdy w budynku takiego miejsca brakuje. Jak w takim przypadku przechować meble ogrodowe drewniane zimą?

 

Z pomocą przychodzą specjalne pokrowce. Osłonięte nimi meble można pozostawić w ogrodzie na czas jesieni i zimy. Najlepiej sprawdzą się te o kształcie namiotu — forma stożka pozwoli wodzie spływać po powierzchni materiału, dzięki czemu nie przeniknie ona przez strukturę tkaniny i nie zadziałała negatywnie na drewno. Warto również sprawdzić, z czego taki pokrowiec został wykonany. Najtańsze, ale również najgorsze pod względem jakości są popularne folie plastikowe. Zwiększają one ryzyko zaatakowania mebli przez pleśń i grzyby, które mogą je poważnie i nieodwracalnie uszkodzić.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *